07.01.2023

Samorządy już mogą składać wnioski. W puli na remonty dróg znajduje się 74 mln zł

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, która rozszerza katalog zadań dofinansowywanych ze środków Funduszu.

Ponad 74 mln zł wyłącznie na remonty dróg powiatowych i gminnych trafią do województwa podlaskiego. W czwartek (5.01) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wraz z wicewojewodą Tomaszem Madrasem ogłosili nabór wniosków w tym zakresie, który potrwa do 6 lutego 2023 roku.

- Tym razem mamy specjalne środki tylko i wyłącznie na remonty dróg w znacznej kwocie - ponad 74 mln zł, którą podzieliliśmy po równo na zadania gminne i powiatowe - mówił podczas konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Powołując się na ustawę o drogach publicznych, wojewoda wyjaśnił, że remont oznacza wykonywanie robót przywracających pierwotny stan drogi, także przy użyciu wyrobów budowlanych innych niż użyte w stanie pierwotnym.

Dofinansowanie do remontu może wynieść do 80 proc. kosztów. Na wykonanie zadania samorządy będą miały 12 miesięcy.

- RFRD staje się jeszcze bardziej kompletny. (...) Został wzbogacony o element, na którego brak zwracali uwagę samorządowcy. Z ich punktu widzenia to duża różnica, czy droga ma być remontowana czy modernizowana, chociaż mieszkańcom często wydaje się, że to jest to samo, ale remont jest tańszy - podkreślał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Termin składania wniosków upływa 6 lutego 2023 roku. Potem oceni je komisja, w której skład wejdą dwie osoby wyznaczone przez wojewodę oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Lista pozytywnie rozpatrzonych wniosków trafi do Ministerstwa Infrastruktury.

Wkrótce wyniki naboru do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2023

RFRD przewiduje nie tylko remonty, ale również budowy, przebudowy i modernizacje dróg. W pierwszym kwartale tego roku powinien zostać rozstrzygnięty nabór wcześniejszych wniosków na dofinansowanie inwestycji. Jak poinformował wojewoda podlaski, komisja zgłosiła do Ministerstwa Infrastruktury listę ponad 160 zadań, z czego około stu to zadania nowe, a pozostałe - wieloletnie.

Wicewojewoda Tomasz Madras zaznaczył, że 74 mln zł na remonty to dodatkowy zastrzyk gotówki dla podlaskich samorządów, oprócz kwoty przeznaczonej na RFRD 2023, czyli około 194 mln zł (ta kwota może ulec zmianie).

Źródło i fot: PUW

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.29.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie