24.02.2015

Sejmik Województwa Podlaskiego chce odstrzału dzików i pieniędzy

Podczas V Sesji Sejmiku, która odbyła się 23 lutego 2015 r. (poniedziałek) Sejmik Województwa Podlaskiego przyjął stanowisko w sprawie podjęcia działań zmierzających do ograniczenia skutków rozpowszechniania się wirusa ASF na terenie województwa podlaskiego. Radni apelują do rządu o jak najszybsze stworzenie regulacji prawnych, umożliwiających zmniejszenie populacji dzików w regionie nawet o 70 proc.

Z budżetu województwa na ten cel wyasygnowanych będzie 200.000 złotych, a radni chcą jeszcze prawie 5 mln złotych rządowej dotacji.

Poniżej publikujemy całą treść Stanowiska Sejmiku

Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie podjęcia działań zmierzających do ograniczenia skutków rozpowszechniania się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie województwa podlaskiego

Sejmik Województwa Podlaskiego wyraża zaniepokojenie niewystarczającymi działaniami podejmowanymi przez Ministra Środowiska i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącymi zagrożeń, jakie niesie za sobą wystąpienie Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie województwa podlaskiego.

Wielokrotne interwencje zarówno Samorządu Województwa Podlaskiego jak i Wojewody Podlaskiego dotyczące działań zmierzających do zapobieżenia rozprzestrzeniania się choroby Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie naszego województwa nie spotkały się do tej pory z pełnym zrozumieniem problemu i potrzebą uruchomienia wszelkich możliwych działań ze strony Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Parlamentu RP.

Wnosimy o wydanie konkretnych wytycznych w celu zobowiązania służb weterynaryjnych będących w jurysdykcji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do podjęcia natychmiastowej możliwie najszerszej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego województwa podlaskiego w zakresie zwalczania skutków wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń.

Sejmik Województwa Podlaskiego proponuje, aby w celu zapobieżenia dalszego rozprzestrzeniania się choroby Afrykańskiego Pomoru Świń zarówno u dzików jak i trzody chlewnej umożliwiono samorządom, szczególnie powiatom Województwa Podlaskiego podjęcie działań zmierzających do stworzenia uregulowań prawnych do bezpośredniej współpracy z Zarządami Okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku w zakresie ograniczenia populacji dzików i przeciwdziałania rozmiarowi szkód przez nie wyrządzanych.

Sejmik Województwa Podlaskiego widzi potrzebę dokonania znacznego ograniczenia populacji dzika w Strefie IA (strefa czerwona) w maksymalnym wymiarze, czyli na terenach należących do powiatów – sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego, białostockiego oraz w Strefie IB (strefa żółta) w wymiarze o 70% populacji, czyli na terenach należących do powiatów – suwalskiego, monieckiego, wysokomazowieckiego, siemiatyckiego, bielskiego i hajnowskiego. W pozostałej części województwa ograniczenie populacji powinno dotyczyć 50% całego pogłowia zwierzyny.

Budżet Województwa Podlaskiego nie jest wstanie zapewnić wystarczających środków finansowych na działania związane z ograniczeniem populacji dzików na terenie województwa podlaskiego. Bez konkretnych działań ze strony Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Samorząd Województwa Podlaskiego nie może skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń wśród dzików i trzody chlewnej.
Stąd też, po raz kolejny Sejmik Województwa Podlaskiego wnosi o zabezpieczenie kwoty co najmniej 4.800.000,00 złotych w budżecie państwa do realizacji tych działań.

Sejmik Województwa Podlaskiego zwraca się tym samym z wnioskiem do Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie konkretnych decyzji w celu uruchomienia środków finansowych z budżetu państwa na ograniczenie populacji dzików szczególnie w Strefie IB (strefa żółta). Działania te w znacznym stopniu ograniczą rozprzestrzenianie się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń poza obszar objęty ograniczeniami, a tym samym wpłyną na stabilizację sytuacji producentów trzody chlewnej z tego terenu.
    
Oczekując wsparcia od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Sejmik Województwa Podlaskiego przygotował projekt Uchwały w sprawie ograniczenia populacji dzika, który został przesłany do zasięgnięcia opinii Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, organizacji społecznej oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Na ten cel zostaną zabezpieczone środki finansowe z budżetu województwa w wysokości 200.000,00 złotych.

Radni Sejmiku nie zgadzają się na pozostawienie bez wsparcia Samorządu Województwa Podlaskiego w obliczu problemu, jakim jest choroba Afrykańskiego Pomoru Świń. Oczekujemy w tej sprawie natychmiastowej pomocy i zdecydowanego wsparcia Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.






udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.04.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie