17.03.2023

Sejny i litewskie Łoździeje złożą projekt przebudowy dróg po obu stronach granicy

Starosta Sejneński Maciej Plesiewicz, wicestarosta Antoni Baudzis oraz wójt Gminy Sejny Dariusz Łostowski spotkali się z merem rejonu łoździejskiego Ausmą Miškiniene.

Omówiono współpracę pomiędzy Rejonem Łoździej a Powiatem Sejneńskim w ramach Programu Współpracy Interreg VI-A Litwa-Polska, w tym możliwości złożenia wspólnego projektu dotyczącego przebudowy dróg po obu stronach granicy, m.in. drogi Berżniki - Berżałowce - Giby oraz Berżniki - Kopciowo, (po stronie litewskiej Kauknoris - granica RP), łącząc tę drogę z drogami już asfaltowanymi.

- Wygodna infrastruktura, zwłaszcza drogowa, jest niezbędna dla mieszkańców. Mieszkańcy gminy Kapčiamiestis (Kopciowo) wielokrotnie zgłaszali prośby o poprawę stanu drogi Kauknoris - granica Polski, ponieważ ruch na tym odcinku drogi jest dość intensywny, a stan tej drogi jest z niezadowalający. Mile widziane dobre połączenie z Polską przez Kapčiamiestis i Kauknoris. Bardzo ważna jest współpraca między krajami Unii Europejskiej, w tym przypadku między Litwą a Polską. Mieszkańcy nie powinni odczuwać bariery „murów”. Podróżowanie, zwiedzanie, rozrywka czy po prostu zakupy powinny być wygodne. Konsekwentnie do tego dążymy. Realizujemy projekt za projektem, nie tracimy możliwości pozyskania dodatkowych środków i chcemy jak najszybciej zakończyć prace - powiedziała podczas spotkania mer rejonu Ausma Miškinienė.  

Obecnie droga między Kauknoris a granicą RP jest pokryta żwirem i jest w niezadowalającym stanie. Długość drogi wynosi 1,4 km. Ta droga o znaczeniu lokalnym jest kontynuacją drogi wojewódzkiej Leipalingis-Kapčiamiestis-Kauknoris o znaczeniu krajowym i prowadzi do granicy RP.  Droga z Polski przez Kauknoris jest ważna nie tylko dla mieszkańców Kapčiamiestis. Jest to ważne dla wszystkich, ponieważ jest wygodne dla turystów udających się z Polski do Veisiei, Kapčiamiestis i innych interesujących miejsc nie tylko w naszym regionie, ale także na całej Litwie – informuje samorząd rejonu łożdziejskiego.

Po stronie polskiej droga do Kopciowa jest także w fatalnym stanie.

Przebudowa dróg jest bardzo ważna z uwagi na położenie i alternatywę dla przejścia granicznego RP-LT w Ogrodnikach. Drogi przebiegają przez turystyczne rejony gminy Giby i Sejny w otoczeniu lasów i jezior, przez wieś Berżniki i dalej, dawnym traktem grodzieńskim (obecnie droga gminna), biegnie przez obszar Puszczy Augustowskiej do granicy z Litwą – informuje Starostwo powiatowe w Sejnach.

 

WYG

Źródła: Samorząd Rejonu Łoździejskiego; Starostwo Powiatowe w Sejnach 

Fot: Samorząd Rejonu Łoździejskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.02.2024

Lakiernik

23.02.2024

Menedżer PZU

23.02.2024

mieszkanie

Dodaj nowe ogoszenie