05.11.2021

Sejny. W przyszłym roku może rozpocząć się budowa mieszkań komunalnych i socjalnych

Jest szansa, że w 2022 roku w Sejnach rozpocznie się wreszcie budowa mieszkań socjalnych i komunalnych. Najpierw trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Konsultacje już w najbliższy wtorek, 9 listopada.

Mieszkania socjalne

Na początku października br. podczas sesji Rady Miasta Sejny radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie spółki EcoDom.

Podstawowym celem gospodarczym spółki będzie budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja. Będzie to wspólne przedsięwzięcie z Krajową Agencją Poszanowania Energii S.A. (KAPE), która ma służyć pomocą w budowie mieszkań socjalnych. Będą to mieszkania pasywne energetycznie.

Na początek zostanie zbudowanych budynek działce u zbiegu ulic Zawadzkiego i Grodzieńskiej ( niedaleko tzw. łąk biskupich) z kilkunastoma lokalami socjalnymi.

Powołanie Spółki umożliwia miastu złożenie wniosku o dofinansowanie inwestycji mieszkaniowej z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z obowiązującymi od niedawna przepisami możliwe jest pozyskanie na realizację tej inwestycji do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Mieszkania komunalne

Z kolei z maju br. radni Sejn podjęli jednogłośnie uchwałę intencyjną w sprawie zgody na utworzenie spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN Podlaskie”, której celem jest budowa domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja. Spółkę zakłada kilkanaście samorządów woj. podlaskiego. W całym województwie ma powstać blisko 800 mieszkań (o średniej wielkości 50 m2) na wynajem, z niskim czynszem i możliwością wykupu na korzystnych warunkach. W Sejnach ma być zbudowanych w tym systemie 40 mieszkań. Siedziba spółki będzie mieścić się w Białymstoku. Spółka miała zostać zarejestrowana na przełomie czerwca/ lipca br., ale spawa przyciągnęła się.

Trzeba zmienić plan zagospodarowania

Aby zrealizować te zamierzenia w Sejnach, trzeba zmienić plan zagospodarowania w zachodniej części miasta, w okolicach ulicy Zawadzkiego. Projekt zmian został już wyłożony do publicznego wglądu w Urzędzie Miejskim Można. z nim zapoznawać się i wnosić uwagi do 01 grudnia br. w godzinach pracy Urzędu.

Natomiast publiczna dyskusja nad zmianami odbędzie się we wtorek, 09.11.br. o godz. 10.00 w Ośrodku Kultury w Sejnach ( sala kinowa).

Projekt zmian przewiduje możliwość budowy na terenie na zachód od ul. Wojska Polskiego i północ od ul. Zawadzkiego, na ok. 2,48-ha terenu, budynków wielorodzinnych, z możliwością umieszczenia w budynkach mieszkaniowych lokali handlowych lub usługowych do 400 m kw., a także budowę drogi wewnętrznej.  Obecnie są tu pastwiska, i nieużytki.

Po konsultacjach, projekt zmian trafi pod obrady Rady Miejskiej.

 

WYG

Na fot: Zbudowane już mieszkania w systemie KZN w Gdyni. Fot KZN

2. Rysunek terenu ze zmianami planu zagospodarowania w Sejnach. UM Sejny

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.30.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6671 4.7613
USD 0.00% 4.1324 4.2158
GBP 0.00% 5.5117 5.6231
CHF 0.00% 4.4663 4.5565
30.11.2021

sprzedam sanki

29.11.2021

PRACOWNIK BIUROWY

29.11.2021

kierowca kat.C+E

Dodaj nowe ogoszenie