14.08.2013

Sprawdzą, czy była zmowa cenowa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy doszło do zmowy cenowej na rynku rzepaku i pszenicy. Wszczął właśnie postępowanie w tej sprawie. UOKiK czeka także na informacje od rolników i przedsiębiorców. Do urzędu można wysłać maila pod adres dok@uokik.gov.pl, lub zadzwonić 22 55 60 555.Postępowanie może trwać jednak z kilka miesięcy.


Przypomnijmy, że Zachodniopomorska Izba Rolnicza wystąpiła 08.08.2013r. do Małgorzaty Krasnodębskiej – Tomkiel, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o sprawdzenie czy podmioty zajmujące się skupem zbóż i nie zawarły,,zmowy cenowej’’ i a jeśli tak jest - to wyciągnięcie wobec nich stosowanych konsekwencji.

W ocenie ZIR tak drastyczny spadek cen zbóż jest podyktowany tylko i wyłącznie "zmową cenową", zawartą miedzy właścicielami podmiotów skupowych, "co bowiem stało się tak niepokojącego, że ceny zbóż tak gwałtowanie powędrowały w dół?” – pyta Izba. Przecież - jak argumentuje ZIR - wyjątkowo mroźna i długa zima, utrzymująca się na terenie całego kraju, nie mogła spowodować wydajniejszych plonów od tych ubiegłorocznych. Czy zmniejszyło się zapotrzebowanie na ziarno u przetwórców i konsumentów? Także nie. A zatem jedynym racjonalnym powodem, dla którego ceny pszenicy i rzepaku są tak niskie jest argument o "zmowie cenowej" - przekonuje Izba Rolnicza.


Ceny ziarna są w Polsce bardzo niskie. Rolnicy uważają, że doszło do zmowy cenowej skupujących. W niektórych regionach kraju blokowali nawet drogi. Przed kilkoma dniami przez prawie 3 godziny rolnicy z powiatu bartoszyckiego protestowali na drodze krajowej numer 51.. Rolnicy sprzeciwiali się przede wszystkim niskim cenom zboża, które oferuje spółka Skarbu Państwa Elewarr – powiedział Radiu Olsztyn Adam Ołdakowski, szef komitetu protestacyjnego.


Protestujący upomnieli się też o rolników, którzy produkują tzw. biomasę, czyli brykiety ze słomy i innych produktów rolnych. W tym sezonie jej cena również drastycznie spadła. Zwracali również uwagę na to, że do tej pory nie otrzymali odpowiedzi na pismo wysłane do Ministra Rolnictwa.


Obniżki cen pszenicy w Polsce głębsze niż gdzieindziej – ocenia Bank Gospodarki Żywnościowej. „Pomiędzy ostatnim tygodniem czerwca (24-30.06) a pierwszym tygodniem sierpnia (29.07-4.08) cena pszenicy konsumpcyjnej podawana w oficjalnych notowaniach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi obniżyła się aż o 24 proc. (216 zł/t). Od początku 2005 r. tylko dwa razy zdarzyło się, że ceny w ciągu pięciu tygodni spadły jeszcze bardziej; obydwa te przypadki miały miejsce w lipcu i sierpniu. Po raz pierwszy, pomiędzy drugim tygodniem lipca, a drugim tygodniem sierpnia 2008 r. cena spadła minimalnie bardziej bo o 217 zł/t. Po raz drugi, pomiędzy ostatnim tygodniem czerwca, a pierwszym tygodniem sierpnia 2011 r., cena obniżyła się o 219 zł/t. Po tych głębokich spadkach, sytuacja potoczyła się jednak zupełnie inaczej. W 2008 r. ceny spadały jeszcze, choć znacznie wolniej, przez kolejne prawie trzy miesiące. W 2011 r. ceny po opisanym głębokim spadku, zaczęły lekko rosnąć. Obserwowane w ostatnich tygodniach spadki cen pszenicy w Polsce są znacznie szybsze niż przeciętnie na świecie. Indeks światowych cen pszenicy obliczany przez Międzynarodową Radę Zbożową obniżył się w analizowanym okresie zaledwie o 3 proc. Wprawdzie ceny w transakcjach rzeczywistych w wielu krajach unijnych spadały bardziej niż ceny giełdowe, jednak nadal spadki w Polsce na ich tle są wyjątkowo głęboki” – głosi komunikat BGŻ z 13 sierpnia br.


Na pobliskim litewskim rynku też trwa spadek cen. W sierpniu, w porównaniu z pierwszym tygodniem lipca, cena pszenicy pierwszej klasy spadła o 21,6 proc. – do 635 litów za tonę (złotówka kosztuje ok. 82 – 85 litewskich centów), pszenicy przeznaczonej na paszę o 19,9 proc. – do 514,4 litów, jęczmienia paszowego o 11,1 proc. – do 514,6 litów za tonę, a cena żyta spadła aż o 36,9 proc. – do 374,1 litów - podała litewska agencja biznesu wiejskiego - "Agrorinka".

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.15.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie