25.02.2024

Strefa ekonomiczna Mariampol z wizją na kilkadziesiąt lat. 3M: żywność, metal i drewno

Litewskie Ministerstwo Gospodarki i Innowacji podpisało umowy ze spółkami JPackaging, JPresswood i Vengast Investment Limited, którym przyznano status dużego projektu inwestycyjnego w strefach ekonomicznych.

Trzy kolejne firmy zainwestują ponad 189,6 mln. euro na nowe projekty, które przyczynią się do wzmocnienia regionów naszego kraju. Podpisaliśmy już umowy na łącznie czternaście dużych projektów inwestycyjnych, które pomogą stworzyć 3951 miejsc pracy i przyciągną ponad 1,25 miliarda euro inwestycji - mówi Minister Gospodarki i Innowacji Aušrinė Armonaitė.

Duże udogodnienia dla inwestorów

Przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki i Innowacji inicjatywa Zielonego Korytarza, obowiązująca od 2021 r., znacznie ułatwia i przyspiesza osiedlenie się, a jednocześnie nadaje status projektu ważnego dla państwa i ma zastosowanie 0 proc. na okres do 20 lat stawki podatku od osób prawnych. Również od 1 lipca wejdą w życie nowe kryteria dla dużych projektów, duża firma będzie musiała utworzyć od 20 do 149, a inwestując w Wilnie – od 20 do 199 nowych stanowisk pracy, a płaca będzie wynosić co najmniej 1,25 przeciętnego wynagrodzenia pracowników gminę, w której realizowana jest inwestycja.

Nowa firma w Mariampolu

Jedną z firm, której, przyznano w lutym br. status dużego projektu inwestycyjnego w strefach ekonomicznych, jest „JPresswood”.

Zrealizuje projekt w Mariampolu - planowana jest budowa fabryki i zakup urządzeń, które pozwolą na efektywne wykorzystanie dostępnych surowców i osiągnięcie celów produkcji zeroodpadowej.

Planowana jest produkcja bloków prasowanych, wełny izolacyjnej z włókien drzewnych.

Planowane jest zainwestowanie 110 mln euro i stworzenie 150 nowych miejsc pracy.

Mariampolska strefa ekonomiczna

Wolna strefa ekonomiczna Mariampola powstała 23 grudnia 2011 roku. Strefa będzie istnieć przez 49 lat.

Przy pomocy funduszy strukturalnych UE na każdej działce przygotowywana została niezbędna infrastruktura: energia elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna i deszczowa, drogi dojazdowe kategorii C i D.

Zaprojektowane działki doskonale sprawdzają się w przemyśle spożywczym, metalowym, drzewnym, firmach logistycznych.

Jedną z pierwszych dużych firm, która tan zainwestowała, była duńska spółka „DOVISTA” (właściciel znaków towarowych„Velfac“ i „Rationel”). Firma jest liderem w produkcji okien i drzwi w Europie Północnej.

Produkuje w Mariampolu 60 okien na godzinę.

Wizją Mariampola jest rozwój 3M: żywność, metal i drewno”.

W regionie Mariampola przemysł wytwórczy jest silnie rozwinięty, tworząc 35 proc. całości produktu wytworzonego w regionie (średnia na Litwie 29 proc.), a 32 proc. wszystkich pracowników z regionu pracuje w tym przemyśle. Inwestycje BIZ w produkcję pobudziły wzrost gospodarczy regionu i miasta.

- Mariampol to przeciętne przemysłowe miasto na Litwie, gdzie inwestor o wysokiej reputacji i wielkich ambicjach jest bardzo mile widziany. Dlatego też inwestorzy właśnie postępowi i dbający o środowisko są tu szczególnie ciepło witani, drzwi zarówno gminy, jak i działających tu już biznesów, które mogą im służyć, są dla nich otwarte, realizując swoje najciekawsze pomysły. Zarówno MLEZ, jak i władze miasta bardzo szybko rozwiązują wszystkie problemy - zapewnia S. Petrulis, dyrektor generalny Mariampolskiej LEZ.

S. Petrulis podkreśla, że ​​Mariampol ma wizję na kilkadziesiąt lat. Zapewnia dalszy rozwój przedsiębiorstw, które z sukcesem rozwijają się w regionie od kilkudziesięciu lat i nadal rozwijają się na arenie międzynarodowej. „Nazywamy to 3M: żywność, metal i drewno”. To właśnie te branże są szczególnie silne, międzynarodowe, zakorzeniły się w regionie i mają już głębokie tradycje.

- Najbardziej znane firmy z Mariampola, to na przykład Dovista, wiodący producent okien drewnianych w Europie, ale także m.in. producent palet drewnianych Juodeliai, hiszpański producent części samochodowych CIE LT Forge, giganci żywnościowi Lietuvos cukro fabrikas, Marijampolės pieno - już budują drugie fabryki przetworów, są jeszcze m.in. „Mantinga”, „ICECO”, a Divaks, w powstającej na terenie Mariampolskiej SSE nowoczesnym zakładzie produkujący żywność, będzie produkować białka, tłuszcze i inne innowacyjne produkty dla przemysłu spożywczego przemysł - mówi S. Petrulis.

Nowy etap

Mariampola Wolna Strefa Ekonomiczna (MLEZ) jesienią 2023 roku wkroczyła w nowy etap rozwoju - sama buduje obiekty przemysłowe. Dla jednego z pierwszych budynków MLEZ uzyskano już pozwolenie na budowę, a rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na początek 2024 roku.

- Planujemy zaoferować inwestorom nie otwarty teren do wynajęcia, ale w pełni wyposażony budynek produkcyjny, który z czasem będziemy mogli dostosować do konkretnych potrzeb inwestora - mówi Simonas Petrulis, dyrektor generalny Mariampowskiej SSE.

Spółka zarządzająca Baltic FEZ stara się przyciągnąć nowe inwestycje do całego zachodniego regionu Litwy, na który składają się gminy Mariampol, Kazlų Rūda, Vilkaviškis, Šakiai i Kalvarija.

Tworzy się prawdziwy Port Lądowy

Według szefa MLEZ, dla biznesu ważne jest także to, że Mariampol jest „portem lądowym” Litwy, a nawet szerszego regionu: miasto otacza linia kolejowa Rail Baltica, łącząca Europę Zachodnią ze Skandynawią oraz trasa „Via Baltica ", obok lotnisk w Kownie i Wilnie oraz doskonale dostępnego portu morskiego w Kłajpedzie.

- Nie można przecież wyjechać ani wjechać na Litwę bez przekroczenia Mariampola, w pobliżu którego powstaje SSE. Kiedy wspominamy powiedzenie o Rzymie, żartujemy, że wszystkie drogi na Litwie prowadzą przez Mariampol – żartuje S. Petrulis.

Uważa się, że Mariampol może stać się jeszcze bardziej znaczącym miastem produkcji o wysokiej wartości dodanej.

- Zwłaszcza w obszarach, gdzie potrzebny jest i będzie potrzebny jeszcze lepiej wykształcony i kompetentny pracownik lub specjalista. Nawet zdigitalizowany, zautomatyzowany i zrobotyzowany przemysł będzie potrzebował specjalistów, którzy będą w stanie tym wszystkim zarządzać i nadzorować – wyjaśnia.

Własne kadry

W pobliżu Kowna i Wilna znajdują się uniwersytety, ale także jeden z największych ośrodków szkolenia zawodowego w kraju, mieszczący się w samym Mariampolu. Pomaga w kształceniu specjalistów i talentów w swojej dziedzinie. Już same liczby jego uczniów i możliwości mówią same za siebie. W mariampolskim ośrodku szkolenia zawodowego uczy się 2146 uczniów. Uczestnikom oferujemy 97 różnych programów szkolenia zawodowego, mogą wybierać spośród 40 zawodów. Samorządy i firmy z regionu ustanowiły nominalne stypendia dla najlepszych uczniów i nauczycieli. Prowadzone jest kształcenie wstępne i ustawiczne, stosowana jest forma kształcenia partnerskiego, na którą zdecydowało się 96 uczniów ośrodka. w 2023 roku 818 wykwalifikowanych specjalistów ukończyło mariampolski ośrodek szkolenia zawodowego i weszło na rynek pracy regionu mariampolskiego. Ośrodek posiada dwa sektorowe centra szkoleniowe wyposażone w nowoczesny sprzęt. W 2023 r. zostały one unowocześnione poprzez zainstalowanie laboratoriów do praktycznego szkolenia w zakresie mechatroniki systemów automatycznych i technologii obróbki metali - mówi kierownik MLEZ S. Petrulis.

WYG

Źródła i fot: Ministerstwo Gospodarki i Innowacji RL; Baltic FEZ; Samorząd Mariampola

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie