24.12.2013

Stres przed Wigilią

Święta mogą być stresujące dla każdej kobiety – zakup prezentów, przygotowanie wigilijnej kolacji, sprzątanie i dekorowanie mieszkania. Do tego zadbanie o siebie i swoich najbliższych – chcemy przecież, żeby ten wieczór był wyjątkowy. Wszystko to często zamienia magię Świąt w ciężką pracę. Co zatem zrobić, by przygotowując się do Świąt uniknąć niepotrzebnego stresu?

Aby planowanie Świąt nie pochłonęło nas całkowicie, warto wcześniej przemyśleć, czego tak naprawdę oczekujemy i jak chcemy je spędzić. Czy potrzebujmy czasu wyciszenia i refleksji czy przeciwnie – marzymy o gwarnym, pełnym rodziny domu? Odpowiedź na to podstawowe pytanie powinna stanowić punkt wyjścia naszych przygotowań – mówi Ewelina Stępniak, Specjalista z firmy Spontex.

Nie wahaj się prosić o pomoc

Warto odpowiednio rozłożyć swoje siły – nie chcemy przecież, aby przygotowania pochłonęły cały nasz wolny czas. Sprzątając mieszkanie nie bójmy się prosić najbliższych o pomoc i sprawiedliwie dzielić domowe obowiązki. – Smutna mina męża czy dzieci nie powinna nas przed tym powstrzymać. Gdy angażuje się cała rodzina porządki idą nam szybciej, dzięki czemu zyskujemy czas, w którym możemy cieszyć się sobą nawzajem – radzi Ewelina Stępniak.

Nie musisz być idealna!

Wiele kobiet narzuca sobie rygor perfekcyjności – to właśnie nadmierne oczekiwania są często przyczyną niepotrzebnego stresu. Nie warto oczekiwać zbyt wiele i wszystkiego szczegółowo planować – trzymanie się ścisłego świątecznego harmonogramu jest praktycznie niewykonalne. W przygotowaniach sprawdzi się raczej elastyczna postawa i pamiętanie o tym, co w Święta najważniejsze – komfort Twój i Twojej rodziny, odpoczynek i przyjemnie spędzony czas.

- Jak pokazują tegoroczne badania TNS Polska ciężar przygotowania Świąt spada głównie na kobiety. To one sprzątają w 89% gospodarstw domowych, gotują w 81% polskich domów i robią zakupy w 73%. Dlatego warto zwrócić uwagę na produkty, które są tworzone specjalnie z myślą o kobiecym komforcie i maksymalnym ułatwianiu domowych prac – mówi Ewelina Stępniak z firmy Spontex.

Zadbaj o własną przyjemność

Ponieważ to głównie kobiety zajmują się świątecznymi przygotowaniami, warto tę pracę sobie wynagrodzić – w jeden z wolnych od pracy dni zaplanować czas na dobrą książkę czy ulubiony film lub sprawić sobie prezent w postaci nowego kosmetyku. Możemy też zaplanować spotkanie z przyjaciółmi lub romantyczne popołudnie z ukochanym.  Święta to głównie dawanie, jednak nie oznacza to, że nie możemy chwili relaksu podarować samej sobie.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
27.02.2024

mieszkanie

27.02.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie