25.03.2013

Suwalski rynek pracy

Serwis www.infopraca.pl przygotował dla naszego portalu specjalistyczną analizę rynku pracy w Suwałkach i okolicy. Mamy nadzieję, że zainteresuje ona nie tylko poszukujących pracy, ale też pracodawców.

 

Zapraszamy do lektury 

Sytuacja gospodarcza w województwie podlaskim

 

Województwo podlaskie na tle pozostałych województw reprezentuje od kilku lat bardzo stabilny jednak typowo średni poziom gospodarki oraz rynku pracy. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, województwo podlaskie generuje jedynie około 2,3% PKB w odniesieniu do całego kraju, co jest wynikiem bardzo przeciętnym. Również stopa bezrobocia utrzymuje się na podobnym poziomie, średnia z ostatnich miesięcy wynosi około 16%, kiedy to średnia stopa bezrobocia w Polsce oscyluje w granicach 13,5%, a więc bezrobocie w województwie jest o ponad 2 punkty procentowe wyższe. Jednak jak wynika ze statystyk, przeciętne miesięczne wynagrodzenie mieszkańca województwa podlaskiego wynosi około 3220,88 zł, co lokuje województwo na 11 miejscu, a więc różnica w wynagrodzeniu nie jest tak duża jak w przypadku PKB czy stopy bezrobocia.

 

Przekrój gospodarczy powiatu suwalskiego

 

Suwałki to niewielkie miasto położone we wschodniej Polsce, na terenie powiatu suwalskiego, który zdaniem wielu meteorologów wydaje się najzimniejszym miejscem w naszym kraju. Cały powiat zamieszkuje obecnie ok. 35 tys. mieszkańców, co oznacza, że na powierzchnia powiatu wynoszącej 1307 km2 na każdy km2 przypada 27 mieszkańców. Teoretycznie gęstość zaludnienia nie powinna stanowić o poziomie bezrobocia, jednak z ostatnich danych Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach wynika, że ponad 1500 mieszkańców powiatu boryka się z problemem braku pracy. Warto podkreślić, że teren powiatu suwalskiego wyróżnia się niską stopą bezrobocia wśród powiatów usytuowanych w północnej części województwa podlaskiego. Jednak w momencie zestawienia liczby osób bezrobotnych z gęstością zaludnienia, można dojść do wniosku, że na terenie powiatu teoretycznie istnieją obszary, w których bezrobocie sięga 100%. Czy oznacza to, że niektórzy mieszkańcy żyją w skrajnym ubóstwie? Niekoniecznie, ponieważ powiat suwalski jest obszarem o charakterze typowo rolniczym, a ponad 79% ogólnej powierzchni powiatu zajmują indywidualne gospodarstwa rolne. Zupełnie inaczej jest w Suwałkach, które jako naczelne miasto w powiecie, może zaoferować pracę na stanowiskach w branży usługowej. Sprawdź aktualne oferty pracy w Suwałkach.

 

Suwałki i okolice – rynek pracy

 

Suwałki to miasto, które bardzo prężnie rozwija się, jako niewielki ośrodek wielokulturowy, ze szczególnym naciskiem na współpracę z sąsiadami zza wschodniej granicy. Wydaje się, że mieszkańcy miasta, a także obecni w nim przedsiębiorcy potrafią wykorzystać dobre położenie geograficzne, a także, niezłą sieć połączeń drogowych. Większość zakładów przemysłowych zlokalizowana jest w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Na rynku regionalnym funkcjonują liczące się zakłady przetwarzające mleko, natomiast na terenie powiatu suwalskiego przetwórstwem mleka zajmuje się Spółdzielnia Mleczarska "ROSPUDA" w Filipowie. Specjalizuje się ona w produkcji wyrobów tradycyjnych. Firma może być powodem do domu dla nie tylko dla powiatu, ale także całego województwa podlaskiego, gdyż produkowane wyroby cieszą się dużym uznaniem i były wielokrotnie nagradzane m.in. Podlaską Marką Roku 2005. Wyroby mleczne są wysoko cenione nie tylko w kraju, ale także za granicą, a bliskie położenie granicy sprawia, że Wschód stał się bardzo intratnym rynkiem do współpracy zarówno w sektorze sprzedaży produktów jak i usług. W powiecie suwalskim, działają niewielkie ubojnie współpracujące z lokalnymi hodowcami, które prowadzą dystrybucję swoich wyrobów nawet na terenie całego kraju. Istotną rolę w przetwórstwie rolno-spożywczym pełni "Animex Grupa Drobiarska" Sp. z o.o. w Suwałkach, której produkty są znane i cenione w całym kraju.

 

Artykuł został przygotowany przez portal www.infopraca.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie