15.06.2019

Teren między Nowomiejską, Pułaskiego i Świerkową. Po 40 latach osiedle, park, market i ulica [foto]

Ponad 40 lat temu, od bloków przy Nowomiejskiej, rozpoczęła się budowa osiedla Północ. Wszystko wskazuje na to, że obszar między tą ulicą a komendą policji zostanie wreszcie zagospodarowany.

Ma tu powstać osiedle mieszkaniowe, nowy sklep o powierzchni sprzedażowej do 2000 m. kw. oraz park miejski i nowa ulica, która połączy Pułaskiego z Nowomiejską. Powinna zniknąć urządzona kilka lat temu myjnia samochodowa.

Trwają negocjacje i opracowania miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego. Duży teren za Komendą Miejską Policji jest własnością kilku podmiotów. Tylko część należy do Miasta, i to na tej miejskiej części , bliżej Świerkowej, planowany jest park miejski z drzewami, placami zabaw, pergolami i sceną plenerową. Reszta dużego terenu w atrakcyjnej lokalizacji leży w rękach prywatnych i tutaj mogłyby powstać nowe bloki mieszkalne.

Właścicielem jednej z dużych działek został deweloper, który chciałby wybudować tutaj nowoczesne osiedle z pięcioma blokami. Byłaby to pierwsza inwestycja w Suwałkach przedsiębiorcy, który wcześniej zrealizował kilka luksusowych inwestycji w Ełku. Na razie trwają negocjacje, bowiem władze miasta chcą, aby deweloper partycypował w kosztach budowy nowej ulicy, która połączy Nowomiejską z Pułaskiego.

Nowa ulica biegłaby między pizzerią a stacją benzynową i przecięłaby cały kwartał od Pułaskiego w kierunku Nowomiejskiej. Byłaby to ulica z dwoma pasami ruchu, ścieżką rowerową oraz parkingami i chodnikami po obu stronach. Zaplanowano tam również miejsce na oświetlenie, wjazdy na przyległe działki, oraz małą architekturę.

Po północnej stronie ulicy na terenie o powierzchni około 2,22 ha mogłaby powstać zabudowa mieszkalna wielorodzinna. W parterach budynków mieszkalnych dopuszczone zostały lokale usługowe o powierzchni nie przekraczającej 200m2. Budynki nie będą mogły mieć więcej niż 4 kondygnacje nadziemne, a ich wysokość nie może przekraczać 14,5 m. Bloki będą musiały mieć dach płaski, architektura i kolorystyka budynków spójna dla całego zespołu z zastosowaniem jednolitego detalu i wystroju elewacji i zgodnie z ustaleniami miejskiego planu zagospodarowania.

Po południowej stronie ulicy, teren na którym zezwolona została zabudowa wielorodzinna jest mniejszy, ma powierzchnię ok. 1,86 ha. Warunki dla zabudowy mieszkalnej przewidziano takie same jak dla terenu po przeciwległej stronie planowanej ulicy. Planiści zakładają tu także możliwość wybudowania lokalu handlowego o powierzchni sprzedażowej do 2000 m kw.

Na blisko dwuhektarowym (1,94 ha) terenie u zbiegu Świerkowej i Nowomiejskiej za Komendą Miejską Policji planiści przewidują utworzenie nowego parku miejskiego. Z krajobrazu zniknęłaby myjnia samochodowa. Teren miałby zostać zagospodarowany na nowo. Powstałaby tutaj zieleń parkowa oraz obiekty umożliwiające organizację imprez masowych. 

Nowy plan zagospodarowania tego terenu zezwoli tutaj na place zabaw, boiska sportowe i miejsca wypoczynku dostosowane dla osób niepełnosprawnych: w tym wiaty, pergole i sceny plenerowe. Powstałyby utwardzone ścieżki piesze i rowerowe wraz z oświetleniem, ławeczki, zieleńce, oczka wodne i wodotryski oraz inne urządzenia małej architektury.

(pkr)

udostępnij na fabebook
16.06.2019, 10:58:22

Trawka

Super inwestycja ..wszystko to jest potrzebne bo my z Polnocy cisgle mówimy ze jedziemy do miasta a tak miasto przyjdzie do nas

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Trefl Gdańsk


Ślepsk Malow Suwałki

25.02.2024
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
24.02.2024

Tynki maszynowe

Dodaj nowe ogoszenie