19.03.2023

Trwają przygotowania do przebudowy dróg na Litwie do granicy z Polską

W miniony piątek, Ministerstwo Łączności Republiki Litewskiej poinformowało oficjalnie o przygotowaniach do modernizacji graniczących z naszym regionem dróg o znaczeniu krajowym.

W celu poprawy i rozbudowy infrastruktury drogowej obszarów przygranicznych Litwy i Polski planuje się remont około 13 km granicznych odcinków dróg o znaczeniu państwowym w rejonach Lazdijai i Kalvarija (Łoździeje i Kalwaria) - głosi komunikat.

Jedną z dróg, jak już informowaliśmy, ma być droga regionalna nr 2511 Lazdijai–Galiniai - to odcinek o długości prawie 9 km od Łoździej do granicy litewsko-polskiej w gminie Sejny, a dalej biegnie od Burbiszek do Sankur w gminie Puńsk.

W tym tygodniu wójt gminy Puńsk podpisał umowę na modernizację tego 2,3-kilometrowego odcinka przygranicznej z PDM Suwałki na kwotę 2.257 455,48 zł brutto.

Gmina zaplanowała na ten cel 2.800.800 zł, a otrzymała dotacje z programu Polski - Ład w części PGR w wysokości 2. 850 000,00 zł. Będzie starała się uzyskać zgodę na przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na drogę w popegeerowskich Poluńcach. To jednak będzie zleżało od ministerstwa i Kancelarii Premiera.

Roboty powinny zostać wykonane do 31.10. 2023 r.

Wójt gminy Sejny stara sie o pieniadze na brakujacy odcinek w jego gminie. W poprzednim rozdaniu nie otrzymał dofiansowania.

Prace po stronie litewskiej powinny zakończyć się w 2024 roku.

Po stronie litewskiej trwają również postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zaprojektowanie przebudowy dwóch kolejnych dróg granicznych - całej krajowej drogi rejonowej w rejonie Kalwaria nr 2654 Senoji Radiškė–Naujieji Alksnėnai do granicy z Polską ( gm. Puńsk, Krejwiany).

Z kolei wójt Puńska ma nadzieję na pozyskanie w ramach Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej pieniędzy na modernizacjię drogi Puńsk - Krejwiany - granica Państwa. Była ona modernizowana przed kilkunastoma laty. Koncepcja jest taka, aby mogły tędy jeździć lżejsze ciężarówki (bez tirów). Jezdnia miałaby 5,5 metrów asfaltu o grubości 12 cm. Drogę gmina miała przekazać powiatowi za jego zgodą, ale na razie procedury przeciągają się. Mimo to, powiat deklaruje dołożenie się do inwestycji. ( gmina i powiat po 10 proc, kosztów, reszta z funduszy zewnętrznych.

Trzecia litewską przygraniczną drogą oficjalnie ujętą w planach modernizacji jest drogą krajową nr 135 Lazdijai- Akmeniai rozciągającą się od 9,0 km do granicy z Polską w rejonie łoździejskim. Droga krajowa nr 135 łączy Łoździeje z granicą polsko-litewską w pobliżu miejscowości Akmeniai, skąd przedłużenie szlaku stanowi droga krajowa nr 16 w kierunku Augustowa.

- Wspomniane drogi, którymi można przekroczyć granicę litewsko-polską, są w złym stanie, wąskie i często niebezpieczne, zwłaszcza po zmroku lub zimą. W ramach remontu tych dróg zmieniona zostanie nawierzchnia jezdni, zainstalowane zostaną zabezpieczenia ruchu. Poprawi to warunki ruchu zarówno dla transportu tranzytowego, jak i lokalnego oraz zapewni bezpieczniejszą i wygodniejszą komunikację między obydwoma krajami. Sytuacja na granicy litewsko-polskiej jest naprawdę zła, dlatego konsultowaliśmy się z Polską i przywiązywaliśmy dużą wagę do jak najszybszego przygotowania projektów poprawy dróg przez Dyrekcję ds. Pojazdów Samochodowych Litwy, na co przeznaczono środki finansowe - mówi minister łączności Republiki Litewskiej Marius Skuodis.

Planuje się, że jeśli procedury zamówień publicznych przebiegną sprawnie, prace kontraktowe mogłyby rozpocząć się w 2024 roku.

W 2020 roku zostało podpisane memorandum podpisanym przez nasze Ministerstwo Infrastruktury i litewskie Ministerstwo Łączności o współpracy w zakresie poprawy infrastruktury drogowej regionu przygranicznego. Memorandum to ma na celu rozwój zaawansowanej infrastruktury regionów przygranicznych, tak, aby wszystkie drogi po obu stronach wspólnej granicy były wysokiej jakości, bezpieczne i spełniały wymagania techniczne.

Czekamy zatem na realizację.

WYG

Źródło i fot: Łączności Litwy

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.30.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.11.2023

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie