09.08.2013

Tylko jabłoni żal...

W kwietniu 2014 roku Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego ma wyglądać tak, jak na przedwojennych pocztówkach. Starsi mieszkańcy Suwałk mają jednak żal do władz miasta i projektanta za wycięcie kilkudziesięcioletnich ozdobnych jabłoni.

 


- Prace przy przebudowie placu przebiegają zgodnie z harmonogramem, a wykonawca deklaruje zakończenie inwestycji w ustalonym w umowie terminie, czyli do końca kwietnia 2014 rok – mówi Kamil Sznel, asystent Prezydenta Miasta Suwałk.

 

Prace przy przebudowie tej miejskiej arterii rozpoczęły się w kwietniu br. Za ok. 4 miliony złotych (po przetargu, 85% dofinansowania z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja)  jezdnia, parkingi i chodniki wyłożone zostaną granitową kostką. Plac oświetlać będą stylowe latarnie. W pobliżu konkatedry, od strony ul. Kościuszki, stanąć ma pomnik-popiersie patrona placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uchwałę w sprawie budowy pomnika przyjęła już Rada Miejska Suwałk.

Zakończono już przebudowę skrzyżowania ulic Kościuszki – Chłodnej i Placu Piłsudskiego. Położono kostkę na części Placu od strony wschodniej. Trwają dalsze parce przy wykładaniu kostki i przygotowywacze do przebudowy skrzyżowania Placu Piłsudskiego z ulicą księdza Hamerszmita.

 

Projektu przebudowy nie akceptują starsi suwalczanie, którzy projektantowi i władzom miasta mają za złe wycięcie ozdobnych jabłoni, zdobiących pas rozdzielający jezdnie. Przed laty w tej sprawie były akcje protestacyjne. Zbierano podpisy mieszkańców w obronie jabłoni, które, zwłaszcza w okresie kwitnienia, dawały dodatkowy urok tej części miasta.

- Tak jak nie przesadza sie starych drzew, tak nie powinno się ignorować opinii starych, rodowitych suwalczan - mówi 73-letnia kobieta, mieszkająca przy ul. Hamerszmita, jedna z inicjatorek akcji w obronie jabłoni. – Razem z jabłoniami wycięto kawał naszego życia i tego władzom miasta nie zapomnimy.

 

Kobiety nie przekonuje argument, że w okresie międzywojennym, a do takiego nawiązuje projekt modernizacji, nie rosły tu jabłonie. Rosły czy nie, to jednak szkoda, że jabłonie już nigdy nie zakwitną na Placu Piłsudskiego.    

   

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.15.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie