20.02.2014

Ukraina i Korea wstrzymały import, a Białoruś tranzyt polskiej wieprzowiny (Z OSTATNIEJ CHWILI)

"W związku z odkryciem choroby na naszym terytorium afrykańskiego pomoru świń u dzików służby weterynaryjne i fitosanitarne Ukrainy wprowadziły tymczasowe ograniczenia na import produktów z wieprzowiny z Polski" – ogłoszono dzisiaj, 20 lutego. Według Gosvetfitosluzby zakaz obejmuje przywóz świń, produktów wieprzowych, materiału rozmnożeniowego. Taką samą decyzję podjęły władze Korei Południowej. Natomiast Białoruś wprowadziła z dniem dzisiejszym tymczasowe ograniczenia tranzytu i importu wieprzowiny.

Korea wprowadziła  embargo na polską wieprzowinę.

To już zaczyna być tragiczne. Po Rosji, Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie, częściowo i po unijnym embargu (dotyczy tylko naszego regionu), kolejny kraj nie chce polskiego mięsa.

Dziś, 20 lutego embargo na polską wieprzowinę wprowadziła Korea Południowa. Według The Korea Herald, zakaz dotyczy wszystkich produktów z wieprzowiny i może – zgodnie z międzynarodowymi standardami w takich sytuacjach – obowiązywać  może nawet trzy lata
.W 2013 roku do  Korei Południowej sprzedaliśmy  prawie 12 tysięcy ton  tys. ton wieprzowiny i liczyliśmy na znaczne większy eksport w tym roku, bo rynek tam jest chłonny, a i Koreańczycy płacą sporo i w terminie.

A Białoruś blokuje transport

 „ Z dniem 20 lutego br. następuje ograniczenie importu żywych świń, mięsa wieprzowego oraz mięsa dzików i przetworów; nasienia knurów, skór, rogów i kopyt i surowych jelit, włosów, trofeów myśliwskich zwierząt podatnych na tę chorobę, pasz i dodatków paszowych dla zwierząt pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w tym drobiu i ryb; dodatków paszowych i pasz dla psów i kotów, które nie zostały poddane obróbce termicznej, wykonane z polskich surowców; sprzętu używanego do przechowywania, uboju i rozbioru świń" - głosi dzisiejsze oświadczenie Departamentu Kontroli Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Białorusi.

Ministerstwo Rolnictwa Republiki Białoruś zauważa przy tym, że „(…) kraj musi przyjąć dodatkowe środki kontroli w celu zapewnienia ochrony biologicznej dużych ferm trzody chlewnej i hodowli we wszystkich formach własności oraz w celu zapobiegania przywozowi produktów wieprzowych i innych zabronionych w bagażu podręcznym, bagażu dużym i poczcie. Wszystkie wcześniej udzielone zezwolenie na import z Polski do Białorusi powyżej towarów zostały anulowane" - czytamy w komunikacie.

A co na to polski rząd? Zapewnie o wprowadzonych ograniczeniach jeszcze nie wie, a jak się dowie, będzie potrzebował kilku dni, a może tygodni, żeby podjać jakąś decyzję.  Tyle tylko, że czas działa na niekorzyść polskich rolników i przemysłu mięsnego, a zatem również naszego budżetu i PKB.

PS. Prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) Wiesław Różański, ma informacje, że także  Chiny, Tajwan i Japonia zapowiedziały, że nie odbiorą wysłanego towaru z polską  wieprzowiną

 

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
21.02.2014, 13:08:38

Pablo

Kilka dni czytałem na bialorus.com.pl, że Białoruś wstrzymała także import ziemniaków.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie