10.03.2020

Ulgi w opłatach składek dla 21 tys. przedsiębiorców z podlaskiego

W 2019 r. w województwie podlaskim prawie 21 tys. przedsiębiorców skorzystało z ulg przy opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorcy korzystali z „ulgi na start”, „składek preferencyjnych” i „małego ZUS”. Korzystanie z ulg jest prawem, a nie obowiązkiem. Dokonując wyboru, warto wiedzieć jakie wiążą się z tym konsekwencje.

 - W ubiegłym roku, na terenie województwa podlaskiego ZUS odnotował blisko 68 tys. aktywnych płatników składek. 31 proc. z nich, czyli 21 tys. przedsiębiorców, korzystało z różnego rodzaju ulg w ich opłacaniu. Z „ulgi na start” skorzystało 5,3 tys. przedsiębiorców, ze „składek preferencyjnych” – 7,4 tys. i z „małego ZUS” – 8 tys. Z obniżenia opłacanych składek przedsiębiorcy mogą korzystać w sumie przez pięć i pół roku. Prowadzący działalność może skorzystać z tych uprawnień, ale nie musi. To już kwestia jego wyboru. Ważne jednak by korzystał z tych możliwości świadomie i wiedział, jakie są skutki płacenia niższych składek - informuje Katarzyna Krupicka,  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Ulga na start

„Ulga na start” polega na półrocznym zwolnieniu przedsiębiorcy z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Prowadzący działalność podlega jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu, które jest obowiązkowe. Dzięki temu zgłoszeniu, przedsiębiorca ma prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej w czasie choroby. W związku z tym, że jednak płatnik nie wnioskuje o ubezpieczenie społeczne - w tym czasie nie ma prawa do zasiłku chorobowego czy opiekuńczego, ani do innych świadczeń wynikających z ubezpieczeń społecznych. Ten okres nie jest uwzględniany w stażu ubezpieczeniowym i żadne środki w tym czasie nie wpływają na konto emerytalne. W 2019 r. na terenie województwa podlaskiego takim ubezpieczeniem zostało objętych 5 319 przedsiębiorców.

Składki preferencyjne

Składki preferencyjne przedsiębiorca odprowadza od wybranej przez siebie kwoty, która nie może być niższa od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Z niższych płatności, można korzystać przez 24 miesiące. Przy składkach preferencyjnych, będą nam przysługiwać uprawnienia do świadczeń wynikających z ubezpieczeń społecznych, jednak ich wysokość jest proporcjonalna od wysokości składek, więc im niższa kwota, tym niższe świadczenie.

Ze „składek preferencyjnych” w 2019 r. w naszym województwie skorzystało 7 434 przedsiębiorców.

Mały ZUS

W 2019 r., wysokość składek na ubezpieczenia społeczne w „małym ZUS” obliczana była od podstawy ustalonej od przychodu. Wysokość tej podstawy musi mieścić się pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia i 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Z „małego ZUS” można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy. I tu także jak przy składkach preferencyjnych należy sobie zdawać sprawę, że im niższa składka, tym niższe świadczenie. Z „małego ZUS” w 2019 r. w naszym regionie skorzystały 7 973 osoby.

- „Mały ZUS plus” poszerzył grono osób korzystających z tej ulgi. Warunkami, które zmieniły się to kwota przychodu wynosząca od 1 lutego 120 tys. zł i sposób wyliczenia podstawy wymiaru, a później składki - od dochodu nie jak było poprzednio od przychodu. Ta modernizacja spowodowała, że do Małego ZUS i małego ZUS plus zgłosiło się w tym roku w ciągu 2 miesięcy 5 tys. przedsiębiorców- dodaje Krupicka.

 

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.01.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.63% 4.4871 4.5777
USD 0.07% 4.0963 4.1791
GBP 0.30% 5.0822 5.1848
CHF 0.75% 4.2445 4.3303
01.04.2020

Praca na obwodnicy

Dodaj nowe ogoszenie