20.09.2013

Umowa o podwójnym opodatkowaniu z USA korzystna dla Polski

Ratyfikowana przez PolskÄ™ umowa o podwójnym opodatkowaniu czeka na akceptacjÄ™ amerykaÅ„skiego Senatu. Nowa Konwencja daje Polsce wiÄ™cej praw do opodatkowania dochodów, których źródÅ‚o znajduje siÄ™ na terenie naszego kraju. Ponadto na Å‚atwiejsze rozliczenia podatkowe mogÄ… liczyć polscy emeryci pobierajÄ…cy emerytury z amerykaÅ„skiego systemu ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych.

W dniu 13 lutego 2013 r. zostaÅ‚a podpisana nowa Konwencja miÄ™dzy PolskÄ… a Stanami Zjednoczonymi  Ameryki  w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu siÄ™ od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów .


Polska ratyfikowaÅ‚a KonwencjÄ™ 30 sierpnia br., kiedy zostaÅ‚a opublikowana ustawa ratyfikacyjna podpisana przez Prezydenta RP.  Proces ratyfikacyjny po stronie USA jeszcze trwa i trudno oczekiwać zakoÅ„czenia tego procesu w tym roku. ZawiÅ‚a sytuacja polityczna w Senacie USA  powoduje znaczÄ…ce opóźnienia w  ratyfikacji wielu konwencji podatkowych zawartych przez USA w ostatnich latach, w tym umowy z WÄ™grami.  Polska umowa może także podzielić ten los.


Na spotkaniu Komitetu ds. Podatków i UsÅ‚ug Finansowych AmerykaÅ„skiej Izby Handlowej w Polsce w dniu 20 wrzeÅ›nia 2013 r. Prof. Stafford Smiley z Georgetown University w Waszyngtonie przedstawi gÅ‚ówne zmiany wprowadzane nowÄ… KonwencjÄ…, które wpÅ‚ynÄ… na opodatkowanie transakcji miÄ™dzy rezydentami podatkowymi Polski i USA.


Nowa Konwencja ma zastÄ…pić obecnie obowiÄ…zujÄ…cÄ… umowÄ™ o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1974 r. i ograniczyć możliwoÅ›ci nadużywania przywilejów umownych przez podmioty nie bÄ™dÄ…ce uprawnionymi rezydentami Polski i USA. – mówi Adam Soska, wspóÅ‚przewodniczÄ…cy Komitetu ds. Podatków i UsÅ‚ug Finansowych AmerykaÅ„skiej Izby Handlowej w Polsce. – SÅ‚uży temu tzw. klauzula ograniczenia korzyÅ›ci – Limitation of benefits. OkreÅ›la ona w sposób bardzo kazuistyczny i zÅ‚ożony krÄ…g osób uprawnionych do korzyÅ›ci umownych.  Zastosowano również wymóg rzeczywistego beneficjenta pÅ‚atnoÅ›ci w przypadku pÅ‚atnoÅ›ci odsetkowych, dywidend i należnoÅ›ci licencyjnych.


Klauzula LoB ma być również wprowadzona do nowej konwencji miÄ™dzy USA i WÄ™grami, która czeka na ratyfikacjÄ™ w Senacie USA już od kilku lat.   Dotychczasowa umowa miÄ™dzy USA i WÄ™grami byÅ‚a nadużywana do agresywnego planowania podatkowego przez rezydentów z paÅ„stw trzecich, zwÅ‚aszcza w zakresie finansowania za poÅ›rednictwem spóÅ‚ek finansowych ulokowanych na WÄ™grzech. Konserwatywne podejÅ›cie polskich wÅ‚adz skarbowych zapobiegÅ‚o rozwojowi takich struktur podatkowych na polskim rynku.
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania sÅ‚użą podziaÅ‚owi praw do opodatkowania miÄ™dzy umawiajÄ…cymi siÄ™ paÅ„stwami.  W porównaniu do dotychczasowej umowy, nowa Konwencja miÄ™dzy PolskÄ… i USA daje Polsce wiÄ™cej praw do opodatkowania dochodów, których źródÅ‚o znajduje siÄ™ w Polsce.  


W szczególnoÅ›ci, w porównaniu do dotychczasowej umowy zwiÄ™kszona do 5% zostanie stawka podatku u źródÅ‚a od odsetek, z wyjÄ…tkiem pożyczek udzielonych przez banki lub instytucje finansowe.  


Polska bÄ™dzie miaÅ‚a również prawo do opodatkowania zysków ze zbycia akcji lub udziaÅ‚ów w spóÅ‚kach, których wiÄ™cej niż 50% wartoÅ›ci pochodzi bezpoÅ›rednio lub poÅ›rednio z nieruchomoÅ›ci poÅ‚ożonych w Polsce (tzw. klauzula nieruchomoÅ›ciowa).  Inwestorzy amerykaÅ„scy inwestujÄ…cy, także poÅ›rednio, w polskie spóÅ‚ki nieruchomoÅ›ciowe lub inne dysponujÄ…ce znaczÄ…cym majÄ…tkiem nieruchomym (np. zakÅ‚ady produkcyjne, odwierty gazowe czy elektrownie) mogÄ… podlegać opodatkowaniu w Polsce w przypadku ich sprzedaży.


Ograniczony został z 18 do 12 miesięcy okres prac budowlanych i montażowych, wyznaczający powstanie zakładu podatkowego.
Nowa Konwencja zawiera również postanowienia korzystne dla polskich rezydentów. Konwencja wprowadza metodÄ™ zwolnienia z zastrzeżeniem progresji jako podstawowÄ… metodÄ™ unikania podwójnego opodatkowania dla polskich podatników.  Należy jednak pamiÄ™tać, że do niektórych rodzajów dochodów osiÄ…ganych przez polskich rezydentów ze źródeÅ‚ poÅ‚ożonych w Stanach Zjednoczonych (np. odsetki, dywidendy, należnoÅ›ci licencyjne) nadal bÄ™dzie miaÅ‚a zastosowanie metoda kredytu podatkowego.


Stawka podatku u źródÅ‚a od należnoÅ›ci licencyjnych zostanie obniżona z 10% do 5%.
Na Å‚atwiejsze rozliczenia podatkowe mogÄ… w szczególnoÅ›ci liczyć polscy emeryci pobierajÄ…cy emerytury z amerykaÅ„skiego systemu ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych, które bÄ™dÄ… podlegaÅ‚y opodatkowaniu tylko w USA (inne Å›wiadczenia emerytalne lub kapitaÅ‚owe nie wynikajÄ…ce z paÅ„stwowego systemu, bÄ™dÄ… opodatkowane tylko w Polsce).  Dotychczas, osoby otrzymujÄ…ce takie Å›wiadczenia byÅ‚y opodatkowane w obu krajach z prawem do odliczenia podatku amerykaÅ„skiego od podatku pÅ‚aconego w Polsce.
PodsumowujÄ…c nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dostosowuje zawarte w niej rozwiÄ…zania do standardów stosowanych przez USA w wiÄ™kszoÅ›ci zawieranych obecnie umów o unikaniu opodatkowania.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.07.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe og³oszenie