20.02.2020

Via Baltica. Jest zezwolenie na budowę pierwszej części obwodnicy Łomży

Można budować kolejny odcinek drogi ekspresowej S61 na terenie województwa podlaskiego, od węzła Łomża Południe do węzła Łomża Zachód.

Wojewoda Podlaski w środę, 19 lutego wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) z rygorem natychmiastowej wykonalności. Umożliwi to przekazanie placu budowy wykonawcy i rozpoczęcie robót.

Odcinek Łomża Południe - Łomża Zachód przebiega nowym śladem i będzie to ok. 7,2 km dwujezdniowej drogi ekspresowej z nawierzchnią betonową i z dwoma pasami ruchu. Wybudowany zostanie węzeł Łomża Południe, a także prawie 9 km jednojezdniowej drogi krajowej nr 63, o nawierzchni bitumicznej, w standardzie GP biegnącej nowym śladem do węzła Łomża Południe.

W ramach inwestycji powstanie 14 wiaduktów, most oraz przejście dla zwierząt. Odcinek ten, wraz z kolejnym, 13-kilometrowym fragmentem od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno, stanowić będzie obwodnicę Łomży wyprowadzającą ruch tranzytowy z miasta.

Wartość kontraktu budowlanego wynosi 218 mln zł (brutto).

Realizacja prowadzona jest w systemie „Projektuj i buduj”, wykonawcą jest firma Mota Engil Central Europe.

S61 międzynarodowa

Realizacja drogi ekspresowej S61 jest inwestycją istotną nie tylko dla sieci dróg w Polsce, ale ma też znaczenie europejskie - łącząc się z drogą ekspresową S8 Wrocław - Warszawa - Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.

Realizacja S61 w Polsce

Siedem z jedenastu pozostałych do zrealizowania odcinków Via Baltica jest już w budowie.

Odcinek od węzła Łomża Południe do węzła Łomża Zachód to kolejna część drogi ekspresowej S61 wchodząca w fazę robót budowlanych. Realizacja całej S61 podzielona jest na jedenaście odcinków (licząc z drugą jezdnią obwodnicy Szczuczyna), z których:

- siedem jest w budowie: Śniadowo - Łomża Południe, Łomża Południe - Łomża Zach, węzeł Kolno - Stawiski, Stawiski - Szczuczyn, II jezdnia obwodnicy Szczuczyna, Suwałki – Budzisko (wszystkie w woj. podlaskim) oraz Wysokie - Raczki (woj. warmińsko-mazurskie),

- trzy są w trakcie uzyskiwania ZRID: Łomża Zachód - węzeł Kolno (woj. podlaskie) oraz Szczuczyn - Ełk Południe i Ełk Południe - Wysokie (oba w woj. warmińsko-mazurskim),

- odcinek Podborze - Śniadowo (woj. podlaskie) ma wyłonionego wykonawcę, który przygotowuje wniosek o ZRID.

Źródło i fot:GDDKiA

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.16.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4828 4.5734
USD 0.00% 3.7055 3.7803
GBP 0.00% 5.2084 5.3136
CHF 0.00% 4.0919 4.1745
Dodaj nowe ogoszenie