04.01.2013

W 2013 roku: paliwo za darmo, niskie podatki

Nowy 2013 rok przyniósł sporo dobrych wieści. Np. już trwa wydawanie talonów na darmowe paliwo do samochodów na I półroczne br. Każdemu obywatelowi przysługuje 120 litrów darmowej benzyny.  Właściciele motocykli dostaną po 40 litrów paliwa. Poza tym za darmo jest gaz, prąd oraz sól. Tak ma być aż do roku 2030. I to wcale nie żart. Tak dba o swych obywateli prezydent ... Turkmenistanu, Gurbanguł Berdymuchammedow.


Z kolei w Estonii, od 2013 roku właściciele prywatnych nieruchomości zwolnieni zostali  z podatku od nieruchomości. Od początku roku 2013 w Estonii  weszła w Zycie przez życie ustawy, która zwalnia z podatku od  domów i  gruntów. Ministerstwo Finansów Estonii wyjaśnia, że z tego obowiązku zostają zwolnieni właściciele gruntów o pół tysiąca metrów kwadratowych, a także działki w słabo zaludnionych obszarach wiejskich do 2 hektarów. Główny warunek - właściciel musi być zarejestrowany i zamieszkiwać na stałe na  tym obszarze, w domu lub mieszkaniu. Proces zwolnienia z podatku gruntowego jest wykonywany automatycznie w specjalnym rejestrze publicznym i jest bezpłatny dla właścicieli nieruchomości. Według estońskich mediów, przywilej ten  pozbawiłoby lokalne samorządy dochodów budżetowych w wysokości 13 milionów dolarów, ale rząd zamierza zrekompensować straty z budżetu państwa. Ministerstwo Finansów zapewnia samorządy lokalne, że dochodów z podatku od nieruchomości nie stracą.

Stawka podatku PIT  na Łotwie będzie obniżona do 23 %, a w 2014 do 22% i do 20% w 2015 roku.

Różne ulgi podatkowe dostali też Rosjanie. Poza tym, od dawna płacą tylko 13 procentowy podatek dochodowy, nic dziwnego, że starał się i uzyskał obywatelstwo rosyjskie jeden z najsłynniejszych francuzów, aktor - Gerard Depardieu.

Z kolei na Białorusi aparat państwowy ma być zmniejszony o jedną czwartą.


Tanie ogrzewanie

Od nowego sezonu grzewczego potaniała o kilka groszy taryfa za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę. Niestety, nie w Suwałkach, ale w zaprzyjaźnionym z naszym miastem Alytusie na Litwie. Było to możliwe dzięki oddanemu do użytku nowemu kotłowi, który ma pracować na biomasę, w tym głównie na odpadach drzewnych z lasów Dzukiji. Nowy kocioł zapewni 40 procent potrzebnego miastu ciepła. „Alytaus energia” zainwestowała 48 mln litów,w tym 14 mln litów pozyskała z funduszy unijnych. Właścicielem spółki jest zaś francuska „Dalia”, mająca też sporo ciepłowniczych firm w Polsce. Opał do kotłowni dostarczy zaś spółka „Bionovus“, też należąca do “Dalkii”. Alytus przygotowuje się do dalszych inwestycji w ciepłownię, które pozwolą na wykorzystanie w kotłach i innego paliwa, w tym słomy, roślin energetycznych, itp. Do tej pory większość litewskich ciepłowni pracowała na drogim gazie.


Ekologiczne paliwo


Na Litwie powstaje coraz więcej większych i mniejszych ciepłowni na biopaliwo. Do takich elektrociepłowni potrzebne jest też i ekologiczne paliwo. Są różne pomysły na jego zdobycie. Nie tylko na litewski rynek, ale i do Polski, Danii państw Skandynawskich eksportuje już brykiety ze słomy spółka „Bio Granus“ z litewskiego Marijampola. Uruchomiła w tym przygranicznym wojewódzkim mieście, przy unijnym wsparciu, zakład produkcyjny. Brykiety nadające się do spalania zarówno w zwykłych piecach, jak i w kotłach c.o., są produkowane ze słomy zbóż, odpadów rzepakowych oraz trawy. W przyszłości spółka zamierza produkować też granulat ze słomy. Surowiec jest skupowany od okolicznych rolników. Być może możliwością sprzedaży zainteresują się także rolnicy z graniczących z Litwą powiatów: suwalskiego i sejneńskiego. Brykiety ze słomy są ponoć lepsze od torfowych, po które tak ochoczo w ostatnich latach udawali się w okolice Szestokai mieszkańcy pogranicza. Są też tańsze od produkowanych z odpadów drzewnych.


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.01.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.11.2023

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie