26.12.2022

W 2023 r. emerytura podstawowa w KRUS może sięgać 90% minimalnej emerytury z ZUS, czyli 1430 zł

Emerytura rolnicza po 25 latach opłacania składek nie będzie niższa od najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS.

Gwarantuje to przyjęty w ubieglym tygodniu przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. O kluczowych założeniach projektu poinformowali podczas wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister RiRW Henryk Kowalczyk.

Ocena podjętych decyzji

– Polska wieś jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego całego kraju, a my spłacamy dług wobec mieszkańców wsi – podkreślił premier Mateusz Morawicki informując o przyjętych przez Radę Ministrów rozwiązaniach.

Szef rządu zwrócił uwagę, że najniższa emerytura z KRUS, po 25 latach opłacania składki, nie będzie niższa od najniższej emerytury z ZUS.

– Już od 15 czerwca obowiązuje rozwiązanie, które pozwala rolnikowi otrzymywać emeryturę bez konieczności wyzbywania się gospodarstwa – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

– Dziś uczyniliśmy kolejny krok do wyrównania praw rolników emerytów z prawami osób ubezpieczonych w powszechnym systemie, ważny krok do sprawiedliwości społecznej – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Liczy się to, aby  czas opłacania składek wynosił co najmniej 25 lat i wówczas najniższa emerytura będzie taka sama w ZUS i KRUS – dodał wicepremier.

Komunikat po Radzie Ministrów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Rząd chce zwiększyć emerytury rolnicze przez powiązanie emerytury podstawowej w KRUS z najniższą emeryturą z ZUS. Dzięki temu w 2023 r. emerytura podstawowa w KRUS wynosiłaby tyle co 90% minimalnej emerytury z ZUS, czyli 1430 zł. Ponadto, rolnicy będą mogli uzyskiwać dodatek do emerytur rolniczych.

Najważniejsze rozwiązania

 • Obecnie wysokość emerytury z KRUS jest ustalana w oparciu o tzw. emeryturę podstawową. Po zmianie, ma ona być równa kwocie 90% minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS. 
  • Dziś kwoty emerytur z KRUS i ZUS są różne. Po marcowej waloryzacji w 2022 r. rolnicza emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł, a minimalna emerytura z ZUS – 1338,44 zł brutto. Oznacza to różnicę 253,86 zł. Dzięki nowemu rozwiązaniu, zmieni się sposób waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych, przez powiązanie wysokości emerytury podstawowej w KRUS z wysokością najniższej emerytury z ZUS.
 • W 2023 r. emerytura minimalna z ZUS miałaby wzrosnąć do 1588,44 zł. Dzięki temu emerytura podstawowa z KRUS wynosić będzie 1430 zł (90% minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS).
 • Przyjęte przepisy gwarantują, że emerytura rolnicza (po 25 latach opłacania składek) nie będzie niższa od najniższej emerytury wypłacanej z ZUS.
 • Ponadto, możliwe będzie uzyskiwanie dodatku do emerytur rolniczych. Zapewniał
  to będzie mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej oraz dodatkowej składki
  na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu:
 • prowadzenia – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo  pozarolniczej działalności gospodarczej;
 • prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha.

Nowe przepisy wejdą w życie zasadniczo po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: MRiRW

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie