19.03.2024

W środę Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Lepiej nie ruszać w trasę

Na tę środę, 20 marca Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność wyznaczyła Ogólnopolski Strajk Generalny. Protesty mają się odbyć niemal w całym kraju.

Od środy od 7:00 rano rolnicy będą blokować drogę ekspresową S61 w Szypliszkach.

Środowy strajk może być rekordowy, ponieważ rolnicy mają blokować drogi w ponad 270 lokalizacjach (mapa niżej). Wybierając się w dalszą drogę warto postarać się omijać te miejsca.

Blokady rolnicze w woj podlaskim  w dniu 20 marca 2024 roku

 • blokada trasy S8 w obu kierunkach i cały węzeł z wiaduktem w miejscowości Milewo Zabielne w gminie Kobylin Borzymy (rozpoczęcie blokady 07.00)
 • most w Nowogrodzie
 • dwa mosty w Piątnicy
 • most w Wiźnie
 • rondo w Jeżewie Starym
 • most w Łapach
 • most w Narwi
 • dwa mosty na Bugu Siemiatycz-Frankopol
 • węzeł drogowy DK 8 i DW 665 w Augustowie (7-dniowy protest z możliwością rozszerzenia do 30 dni).
 • węzeł drogowy S8 i Via Baltica w okolicy Ostrowi Mazowieckiej
 • Zambrów ul. Fabryczna od godz. 11 do godz. 14
 • Kleosin (30 dniowy od 07.00 do 19.00)
 • most w Ploskach (30 dniowy od 07.00 do 19.00)
 • Śródlesie w gminie Juchnowiec Kościelny (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Kleosin skrzyżowanie ul. Tarasiuka z ul. Zambrowską w gminie Juchnowiec Kościelny (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Stanisławowo w gminie Juchnowiec Kościelny (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Niewodnica Kościelna w gminie Turośń Kościelna (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Fasty skrzyżowanie DK65 z ul. Dzikowską w gminie Dobrzyniewo Duże (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Fasty ul. Dobrzyniewska od mostu na rzece Biała w gminie Dobrzyniewo Kościelne (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Węzeł Sielachowskie na DK8 (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Wasilków od ronda u zbiegu ulic Białostockiej i Jurowieckiej do skrzyżowania ul. Białostockiej z ul. E. Plater (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Nowodworce rondo w ciągu drogi DW676 u zbiegu ulic 3 Maja i Supraślskiej w gminie Wasilków (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Grabówka rondo na skrzyżowaniu Szosy Baranowickiej z ul. Białostocką w gminie Supraśl (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Halickie na drodze 1485B w gminie Zabłudów (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Kuriany DK19 w gminie Zabłudów (w godzinach 7:00 - 19:00)
 • Kuriany skrzyżowanie ul. Białostockiej z ul. Kuriany w gminie Zabłudów (w godzinach 7:00 - 19:00)

 

Blokad może być więcej, bowiem część protestów jest oddolna

Postulaty rolników są takie same, jak wcześniej

13 marca br. Przewodniczący NSZZ RI Solidarność Tomasz Obszański skierował pisma do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego w sprawie tarczy osłonowej dla rolnictwa w związku z wojną na Ukrainie.

Zielony Ład

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników  Indywidualnych Solidarność podtrzymuje żądania dotyczące wstrzymania wprowadzania tzw. Zielonego Ładu, którego naszym zdaniem, skutkiem będzie między innymi likwidacja rolnictwa rodzinnego, przemysłu i ogromnych kosztów dla gospodarstw domowych  w Polsce  i całej Unii Europejskiej.

Niekontrolowany import płodów rolnych

W dalszym ciągu domagamy się  natychmiastowego wstrzymania niekontrolowanego importu płodów rolnych i artykułów spożywczych głównie z Ukrainy i Rosji, na teren Unii Europejskiej szczególnie Polski oraz przywrócenie ochrony unijnego rynku na zasadach obowiązujących przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Bezcłowy import niszczy polskie rolnictwo, szczególnie towarowe gospodarstwa rodzinne. Nie wspiera potencjału obronnego Ukrainy, a jedynie przynosi krociowe zyski pochodzące z nieuczciwej konkurencji międzynarodowym korporacjom. Skutecznie niszczy również zrodzoną po wybuchu wojny przyjaźń między narodami polskim i ukraińskim.

Potrzeba działań osłonowych rządu

Aktualna sytuacja rolnictwa w naszym kraju, będąca głównie efektem błędnej polityki Unii Europejskiej niezgodnej z dotychczasowymi zasadami Wspólnej Polityki Rolnej, wymaga zdecydowanych działań osłonowych, podobnych do działań podjętych w celu ratowania podmiotów gospodarczych przed skutkami Covid-19.

Domagamy się natychmiastowego wprowadzenia „tarczy wojennej w rolnictwie i jego otoczeniu”,  podtrzymującej żywotność ekonomiczną gospodarstw poszkodowanych w wyniku nieodpowiedzialnej polityki Unii Europejskiej i państwa polskiego po wybuchu wojny.

Szacujemy, że  wartość pomocy powinna wynosić ok. 15 mld euro, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej - napisał Przewodniczący Związku w przekazanym stanowisku.

Decyzje Komisji Europejskiej w sprawie Zielonego Ładu

Jak widać, organizatorów strajku nie zadawalają decyzje Komisji Europejskiej sprzed kilku dni.

Komisja Europejska opublikowała 15 marca br. projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem.

Komisja Europejska proponuje w szczególności: zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem, uproszczenia dotyczące okrywy glebowej, zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością.

Zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych – tzw. norma Gaec 8 (Good Agricultural Environmental Conditions)

Od 2024 r. nie będzie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, o ile państwo członkowskie jeszcze w tym roku ustanowi taki ekoschemat, za który rolnicy otrzymywać będą dodatkową płatność.

Możliwość wyboru między dywersyfikacją a zmianowaniem – tzw. norma Gaec 7

Komisja proponuje, aby od 1 stycznia 2024 r. rolnicy mogli mieć wybór albo stosować dywersyfikację upraw (tj. różne uprawy) albo zmianowanie (tj. określone następstwo upraw roślin).W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw dla gospodarstw o powierzchni:

 • od 10 do 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%,
 • powyżej 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 3 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne więcej niż 95%.

Uproszczenia w normie dot. obowiązku utrzymania okrywy glebowej (tj. okrywa roślinna, ściernisko, resztki pożniwne, mulcz) - tzw. norma Gaec 6

Państwo członkowskie będzie miało swobodę w decydowaniu w jakim okresie roku ustanowić obowiązek utrzymania okrywy glebowej, co ułatwi rolnikom wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie. Jest to propozycja oczekiwana przez rolników.

Gospodarstwa do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych ( tzw. warunkowości)

W praktyce oznacza to zwolnienie gospodarstw do 10 ha użytków rolnych i z tych wymogów.

Wcześniej Komisja Europejska poinformowała również o odstąpieniu od zakładanego ograniczania stosowania środków ochrony roślin.

Parlament Europejski nie zgodził się na przedłużenie bezcłowego importu zbóż z Ukrainy

Z kolei Parlament Europejski nie zgodził się przed kilkom a dniami na przedłużenie bezcłowego importu zbóż z Ukrainy

Posłowie zwrócili dokument do sprawdzenia. Rolnicy w krajach sąsiadujących, w szczególności w Polsce, sprzeciwiają się przedłużeniu bezcłowego importu produktów rolnych z Ukrainy.

Jak podaje strona internetowa Parlamentu , Parlament Europejski nie zgodził się z propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą przedłużenia bezcłowego importu produktów rolnych z Ukrainy do lata 2025 roku . 

Parlament głosował 347 głosami, przy 117 głosach przeciw i 99 wstrzymujących się, za zmianą wniosku Komisji dotyczącego zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do UE na kolejny rok, od 6 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r. Posłowie odesłali sprawozdanie z powrotem do Komisję Handlu Międzynarodowego o rozpoczęcie negocjacji z Radą

Przepisy przyznają Komisji uprawnienia do podjęcia szybkich działań i nałożenia wszelkich niezbędnych środków w przypadku znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby krajów UE w związku z importem z Ukrainy, w tym do wprowadzenia hamulca awaryjnego w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych Posłowie do PE głosowali za zmianą wniosku Komisji w celu uwzględnienia bardziej wrażliwych produktów i szerszej daty referencyjnej do obliczania średnich wolumenów. 

W szczególności Polska sprzeciwiła się bezcłowemu importowi po kilku protestach wściekłych rolników, które można było zaobserwować także w innych krajach UE. 

Poprawka zaproponowana przez Parlament musi teraz zostać wynegocjowana z państwami członkowskimi UE.

 We wspólnym oświadczeniu sześciu europejskich organizacji rolników z zadowoleniem przyjęto głosowanie, „ponieważ uwzględnia ono szersze obawy różnych państw członkowskich, które w coraz większym stopniu odczuwają skutki liberalizacji handlu”.

 Rolnicy twierdzą, że ukraińskie produkty, które kiedyś trafiały do ​​Afryki lub na Bliski Wschód, obecnie pozostają w Europie, podcinając ceny lokalnych producentów,

Twierdzą również, że ukraińscy producenci nie podlegają wyższym unijnym standardom środowiskowym i społecznym.

Decyzja o zawieszeniu ceł i kontyngentów na import towarów z Ukrainy została wprowadzona w 2022 roku. Pod koniec stycznia br. Komisja Europejska wystąpiła z propozycją przedłużenia go na kolejny rok. Przeciwko temu protestowali rolnicy z krajów UE graniczących z Ukrainą, zwłaszcza w Polsce.

 

WYG

Źródła i fot: NSZZ RI „S”; MRiRW; Parlament Europejski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie