09.08.2014

Wchodzi w życie II transza przepisów deregulacyjnych

W niedzielę, 10 sierpnia 2014 roku, wchodzi w życie większość przepisów II transzy ustaw deregulacyjnych. Druga transza deregulacji dotyczy 96 zawodów. Pracuje w nich około 200 tysięcy osób. Przyjęta deregulacja zakłada ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji), dzięki czemu ułatwia wejście do danego zawodu.

10 grudnia 2014 r. wejdą natomiast w życie zmiany dotyczące zawodów związanych z koleją i metrem, a 1 stycznia 2015 r. obejmujące zawód biegłego rewidenta. Pierwsza transza, obejmująca 51 zawodów, weszła w życie z dniem 1 stycznia br. Pierwsza transza, obejmująca 51 zawodów, weszła w życie z dniem 1 stycznia br.

Przepisy dotyczą m.in.: architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe, doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, biegłych rewidentów rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, zawodów związanych z obsługą metra czy z żeglugą morską i śródlądową
W nowych przepisach zapisano rozwiązanie, dzięki któremu uczelnie będą mogły stworzyć kierunki studiów o profilu praktycznym. Ich ukończenie stanowić będzie podstawę do zwolnienia z części lub całości postępowania kwalifikacyjnego do wykonywania danego zawodu. Według autorów projektu przyczyni się to do lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienia jakości nauczania.

II transza deregulacji zawodów - Lista zawodów:

Urbanista
Aktualne wymogi:
wykształcenie wyższe o kierunkach architektura, urbanistyka lub gospodarka przestrzenna
dwuletnie doświadczenie zawodowe związane z gospodarką przestrzenną
albo
wykształcenie wyższe zawierające w programie zagadnienia związane z architekturą i urbanistyką lub gospodarką przestrzenną w wymiarze co najmniej 90 godzin
studia podyplomowe w zakresie planowania przestrzennego, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej
trzyletnie doświadczenie zawodowe związane z gospodarką przestrzenną
albo
wykształcenie wyższe
studia podyplomowe w zakresie planowania przestrzennego, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej
trzyletnie doświadczenie zawodowe związane z gospodarką przestrzenną
zdany egzamin ze znajomości przepisów prawnych dotyczących gospodarki przestrzennej oraz praktycznego zastosowania wiedzy w zakresie
Zmiany:
Wobec sporządzającego projekt planu zagospodarowania przestrzennego utrzymany zostaje:
• wymóg wykształcenia kierunkowego (tj. architektura, urbanistyka lub gospodarka przestrzenna)
albo
• wymóg wykształcenia wyższego uzupełnionego kierunkowymi studiami podyplomowymi.
Zlikwidowany zostaje tym samym wymóg praktyki zawodowej i egzaminu, a ponadto, skutkiem likwidacji izby zawodowej urbanistów, zniesiony zostanie obowiązek przynależności do samorządu.
Następuje scedowanie odpowiedzialności za określenie wymogów (np. doświadczenia) wobec projektantów na zamawiającego.

Pozostałe zawody:
 
Architekt i inżynier posiadający uprawnienia budowlane
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
Doradca podatkowy
Rzeczoznawca samochodowy
Diagnosta uprawniony do wykonywania badań technicznych pojazdów
Zwrotniczy /mostowniczy/dróżnik obchodowy
Zawody związane z prowadzeniem ruchu na liniach metra oraz pojazdów kolejowych metra
Działalność brokera ubezpieczeniowego lub reasekuracyjnego
Agent ubezpieczeniowy
Aktuariusz
Nurek III klasy, nurek II klasy, nurek I klasy, nurek saturowany
Kierownik prac podwodnych I klasy, II klasy, III klasy
Operator systemów nurkowych
Agent celny
Biegły rewident
Przyjmujący zakłady wzajemne/Prowadzący kolektury gier liczbowych
Oficer mechanik
Szyper 1 klasy i 2 klasy w żegludze krajowej
Szyper 1 klasy i 2 klasy rybołówstwa morskiego
Pilot morski
Pilot pełnomorski
Maszynista specjalistycznych dźwignic kolejowych
Konserwator specjalistycznych dźwignic kolejowych
Pilot samolotowy zawodowy, pilot samolotowy liniowy
Pilot śmigłowcowy zawodowy
Pilot śmigłowcowy liniowy
Pilot wiatrakowcowy zawodowy
Pilot sterowcowy zawodowy
Pilot balonu wolnego
Pilot szybowcowy
Radiooperator pokładowy
Technik-mechanik lotniczy
Technik awionik
Dyspozytor lotniczy
Mechanik pokładowy
Skoczek spadochronowy
Nawigator lotniczy
Mechanik poświadczenia obsługi technicznej statku powietrznego

Zmiany nie oznaczają, że będzie można wykonywać w/w zawody bez żadnych ograniczeń Nadal będą potrzebne różne certyfikaty, szkolenia, egzaminy:

1. rzeczoznawcy samochodowi będą potrzebować certyfikatów.
 Jednostki akredytowane wydające certyfikaty w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego:
1. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców Samochodowych
2.Polski Związek Motorowy, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców
3.TÜVPOL Sp. z o.o., Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej

2. czynności agencyjne:
Kwestie szkoleń i egzaminów szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2005 r. w sprawie minimalnego zakresu szkolenia osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych oraz zakresu obowiązujących tematów egzaminu i trybu jego przeprowadzania (Dz. U. z 2005 r., Nr 125, poz. 1053).
- Osoba, która zamierza wykonywać czynności agencyjne, a która dotychczas nie ukończyła żadnego szkolenia ma obowiązek ukończyć co najmniej 152-godzinne szkolenie (§ 5 ust. 1 pkt 1).
- Osoba, która ukończyła szkolenie z zagadnień ogólnych ma obowiązek ukończyć co najmniej 48-godzinne szkolenie (§ 5 ust. 1 pkt 3) - dot. np. osób zmieniających zakład ubezpieczeń.
- Osoby wymienione w § 2 rozporządzenia mają obowiązek ukończyć 36-godzinne szkolenie (§ 5 ust. 1 pkt 4) - dot. pracowników banków, SKOK-ów i tzw. podmiotów zwolnionych.
- Osoby, o których mowa w art. 9 ust. 1a ustawy o pośrednictwie, o ile nie wykonują czynności agencyjnych, mają obowiązek ukończyć 8-godzinne szkolenie (§ 5 ust. 1 pkt 5) - szkolenie to przechodzi się tylko raz niezależnie od liczby zakładów ubezpieczeń, z którymi agent współpracuje.
- Osoba, która ukończyła szkolenie z zakresu działalności danego zakładu ubezpieczeń lub na dzień złożenia przez ten zakład wniosku o wpis (bądź o zmianę wpisu) wykonuje czynności agencyjne (przejście od jednego agenta ubezpieczeniowego do drugiego agenta ubezpieczeniowego w ramach tego samego zakładu ubezpieczeń) nie jest zobowiązana do ukończenia żadnego szkolenia.
- Osoba, która przeszła tylko szkolenie, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 4 i zmienia pracodawcę na agenta ubezpieczeniowego innego niż podmioty określone w § 2 jest zobowiązana do ukończenia szkolenia 152-godzinnego (§ 5 ust. 1 pkt 1) - dot. osób, które przeszły szkolenie dla agentów będących SKOK-ami, BANK-ami i tzw. podmiotami zwolnionymi.
- Osoba, która ukończyła tylko szkolenie, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 5 jest zobowiązana do ukończenia szkolenia 152-godzinnego (§ 5 ust. 1 pkt 1) - dot. osób wymienionych w art. 9 ust. 1a, które zamierzają wykonywać czynności agencyjne.
Kwestie szkoleń i egzaminów szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2005 r. w sprawie minimalnego zakresu szkolenia osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych oraz zakresu obowiązujących tematów egzaminu i trybu jego przeprowadzania (Dz. U. z 2005 r., Nr 125, poz. 1053).
3. Nadal obowiązuje  uchwała NR 842/11/2012 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 7 lutego 2012 r.w sprawie wysokości opłat za poszczególne egzaminy, obowiązuje od dnia 2 kwietnia 2012 r.

4. Zgodnie z treścią art. 96 ust. 1a ustawy Prawo lotnicze: licencja nie może być wydana osobie, w stosunku do której prokurator postanowił zastosować środek zapobie­gawczy polegający na obowiązku powstrzymania się od prowadzenia wszelkiego rodzaju pojazdów mechanicznych lub od prowadzenia wszelkiego rodzaju pojazdów w ruchu powietrznym albo w stosunku do której prawomocnym wyrokiem sądu orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, w okresie obowiązywania tego środka lub zakazu.”.

Kolejne „uwalnianie” zawodów

Rząd zatwierdził też III transzę deregulacyjną zawodów. Deregulacja dostępu do niektórych zawodów była sztandarowym projektem poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który na polecenie premiera nadzorował przygotowanie trzech pakietów nowelizacji ustaw, które miały objąć około 250 zawodów.
Trzecia transza, obejmująca 101 zawodów, ma być ostatnią. Dotyczy ona ułatwienia dostępu do zawodów takich jak: inżynier pożarnictwa, strażak, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, pracownik artystyczny, muzealnik, makler giełd towarowych, inspektor ochrony radiologicznej (chodzi o stanowiska mające istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej), rzeczoznawca w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, rzecznik patentowy, konserwator zabytków ruchomych i nieruchomych, konserwator zabytkowej zieleni, tłumacz przysięgły, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny i agent firmy inwestycyjnej.
Projekt ustawy został przekazany do Sejmu. Odbyło się już jego I czytanie. Posłowie zdecydowali o przekazaniu projektu do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


KS Wasilków


Wigry Suwałki

04.05.2024
16:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.04.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie