14.12.2022

Wilno. Jubileuszowa gala Polish Business Awards 2022 w Ambasadzie RP [zdjęcia]

13 grudnia, już po raz X., w zabytkowym gmachu Ambasady RP w Wilnie wręczono nagrody „Polish Business Awards”. W corocznym konkursie organizowanym we współpracy z Polsko-Litewską Izbą Handlową nagrodzeni zostali polscy i litewscy przedsiębiorcy aktywnie działający na obu rynkach, którzy przyczynili się do rozwoju wzajemnych relacji gospodarczych.

- Współpraca gospodarcza to jeden z filarów polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego. Z satysfakcją odnotowuję niewątpliwy sukces, jakim jest rozpoczęcie eksploatacji gazowego interkonektora GIPL, strategicznego projektu energetycznego, który służy bezpieczeństwu Polski i Litwy. Postępują także prace nad kolejnymi odcinkami trasy Via Baltica, a 11 grudnia wznowiono połączenie kolejowe między naszymi krajami z przesiadką w Mockavie. Rosną inwestycje i współpraca w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw - mówiła zgromadzonym gościom Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska. 

- W tym roku szczególnie gratuluję nagrodzonym firmom, gdyż oparły się trudnej sytuacji gospodarczej wywołanej napaścią Rosji na Ukrainę. Dziękuję Państwu za wzmacnianie potencjału ekonomicznego naszego regionu i w ten sposób przyczynianie się do jego bezpieczeństwa i odporności na zagrożenia, z jakimi obecnie mamy do czynienia - dodała Ambasador Doroszewska. 

W uroczystej gali wzięli udział wiceminister Gospodarki i Innowacji Litwy Ieva Valeškaitė oraz Pani Erika Kuročkina doradca minister Gospodarki i Innowacji Litwy Aušrinė Armonaitė.  Spotkanie uświetnił występ uczestniczki tegorocznego The Voice of Poland Gabrieli Ždanovičiūtė.

Statuetki Polish Business Awards 2022 wręczono w czterech kategoriach.

Energetyczna Inwestycja Roku 2022 – GAZ – SYSTEM S.A. i Amber Grid za Interkonektor gazowy GIPL ( gazociąg polsko - litewski).

Spółka Amber Grid  otrzymała wyróżnienie za zakończenie budowy transgranicznego gazociągu GIPL. Amber Grid jest głównym operatorem przesyłu gazu ziemnego na Litwie, a także właścicielem wszystkich głównych rurociągów na terenie kraju, w tym tłoczni gazu ziemnego.

W kwietniu 2022 r. spółka całkowicie zaprzestała zakupu rosyjskiego gazu, a system przesyłowy od początku kwietnia funkcjonuje bez importu rosyjskiego surowca.  Tym samym Litwa stała się pierwszym krajem UE, który zakończył import rosyjskiego gazu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku. W ten sposób Amber Grid udowodniła, że działa w sposób etyczny i potrafi szybko i skutecznie działać w sytuacjach kryzysowych. Nagrodę odebrał  Wiceprezes GAZ – System Artur Zawartko i dyrektor generalny Amber Grid Nemunas Biknius. 

Inwestycja Roku 2022 na litewskim rynku IT – VERCOM S.A.

Firma VERCOM otrzymała nagrodę za transgraniczne połączenie spółek VERCOM z litewską Mlr Grupė. VERCOM działa w obszarze e-commerce, fintech oraz martech. Firma posiada 17-letnie doświadczenia na rynku i zatrudnia ponad 250 specjalistów w 6 biurach w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Za jakość swoich usług i efektywność firma VERCOM została wyróżniona Diamentami Magazynu Forbes. W sierpniu 2022 roku przedsiębiorstwo połączyło się z litewską spółką Mlr Grupė, oferującą narzędzia komunikacji e-mailowej dla klientów biznesowych w zakresie wysyłania komunikatów transakcyjnych, marketingowych oraz weryfikacji list e-mailowych. Nagrodę odebrał założyciel i członek Zarządu VERCOM Krzysztof Szyszka. 

Debiut Roku 2022 na rynku litewskim – OMIS S.A.

Spółka Omis otrzymała statuetkę za odważne wkroczenie na rynek litewski w 2022 r. jako Generalny Wykonawca instalacji przygotowania i podawania biopaliw w elektrociepłowni w Wilnie. W tym roku projekt przechodzi w etap budowy, która będzie zarządzana przez 10 głównych wykonawców i dwa razy większą liczbę podwykonawców. Projekt ma ogromne znaczenie dla całej Litwy. Spółka OMIS działa w branży budownictwa i przemysłu od 1999 roku. Oferuje szeroki zakres usług, który obejmuje budowę obiektów przemysłowych i instalacji technologicznych, elektrociepłowni na paliwa konwencjonalne lub alternatywne oraz produkcję konstrukcji stalowych i urządzeń przemysłowych. Nagrodę odebrał kierownik projektu Omis S.A. Kamil Gadomski. 

Debiut na rynku polskim roku 2022 w dziedzinie energetyki – sp. z o.o. Elgama-Elektronika

 Firma inżynieryjna Elgama-Elektronika została nagrodzona za zdecydowane wkroczenie na polski rynek. W 2022 r. wileński producent, który specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji inteligentnych liczników energii elektrycznej oraz rozwiązań dla zaawansowanej infrastruktury pomiarowej, wygrał przetarg na dostawę inteligentnych liczników dla Stoen, polskiej firmy z 1,2 mln klientów, która modernizuje sieć elektroenergetyczną w Polsce. Podpisał kontrakt o wartości 108 mln zł, czyli prawie 23 mln euro. Elgama-Elektronika planuje zrealizować całe zamówienie do połowy 2023 roku. Firma dąży do zdobycia pozycji jednego z trzech czołowych dostawców liczników energii elektrycznej w Europie. Nagrodę odebrał dyrektor Elgama-Elektronika Martynas Čereška. 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

Źródło: Ambasada RP w Wilnie

Fot: W. Dowejko

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie