15.10.2021

Wybieramy oświetlenie do kuchni - na co zwrócić uwagę?

Wybór oświetlenia do kuchni nie może być kwestią przypadku. W grę wchodzi szereg czynników na które warto zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie funkcjonalną i bezpieczną przestrzeń do pracy oraz do spożywania posiłków. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Dlaczego wybór oświetlenia do kuchni jest tak istotny?

Kuchnia przez wielu nazywana jest sercem domu w którym przygotowujemy posiłki, ale często także je spożywamy. Warto więc dokładnie zaplanować jego aranżację, aby zapewnić domownikom komfort oraz bezpieczeństwo – w tym także oświetlenie. Odpowiednio dobrane sprzyja także budowaniu atmosfery i klimatu, a ponadto podkreśla aranżację.

Oświetlenie w kuchni i jego rodzaje

Aranżacja kuchni rządzi się swoimi prawami i dotyczy to także zaplanowania w niej oświetlenia. Oznacza to, że jeśli chcemy działać zgodnie ze sztuką, powinniśmy skupić się na zapewnieniu w niej zarówno światła głównego, jak i dekoracyjnego oraz bardzo ważnego pod względem bezpieczeństwa - zadaniowego. Oświetlenie główne, inaczej centralne, to takie, które włączamy zaraz po wejściu do kuchni albo jeszcze przed przestąpieniem jej progów. To podstawowa forma oświetlenia, która po prostu zapewnia nam możliwość bezpiecznego wejścia do pomieszczenia. Sprawdzą się w nim zarówno żyrandole, jak i na przykład wiszące lampy.

Oświetlenie dekoracyjne to różnego rodzaju elementy, które podkreślą charakter aranżacji. Dzięki nim kuchnia może być spersonalizowana i przytulna. W kwestii jego wyboru bardzo mocnym czynnikiem jest nasze indywidualne poczucie smaku oraz preferencje.

Oświetlenie kuchni to także stawianie na zadaniowe. To powinno znaleźć się wszędzie tam, gdzie przygotowujemy posiłki, w tym m.in. nad blatem. Takie działanie usprawni nam pracę, a poza tym pozwoli na dostrzeganie niebezpieczeństw np. ości w rybie etc. Tego rodzaju światło montuje się także w miejscach w których na próżno szukać dziennego, albo też nie dociera jego główne źródło. Więcej informacji na ten temat można przeczytać na https://home.morele.net/.

Oświetlenie w kuchni nad stołem i wyspą

W kuchniach o dużym metrażu w których z powodzeniem można ustawić stół, albo też zamontować wyspę również nie można zapomnieć o roli odpowiednio dobranego oświetlenia. W przypadku wyspy warto stawiać na duet zdobienia pomieszczenia z funkcjonalnością. Dobrze odnajdą się więc podwieszane lampy z możliwością sterowania. Dzięki temu obok dekoracji zyskujemy oświetlenie którym możemy sterować w zależności od potrzeb, a przy okazji mamy do dyspozycji dodatkowe źródło światła. Planując oświetlenie nad stołem można postawić natomiast na szereg wiszących lamp lub też żyrandol zamieszczone centralnie nad nim. Uważajmy jednak na ich wysokość, aby można było swobodnie spożywać posiłki bez obaw o uderzenie się w głowę.

 

Artykuł powstał przy współpracy z https://home.morele.net/.

grafika: frepik.com

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.05.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5487 4.6405
USD 0.00% 4.0122 4.0932
GBP 0.00% 5.3422 5.4502
CHF 0.00% 4.3655 4.4537
05.12.2021

Szukam pracy!!!

Dodaj nowe ogoszenie