06.02.2023

1. Podlaska Brygada OT powiększyła się o niemal 100 nowych żołnierzy

W niedzielę, 5 lutego, odbyła się pierwsza w 2023 roku przysięga podlaskich terytorialsów. Wszyscy nowo przyjęci żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony wybrali ferie zimowe jako moment rozpoczęcia terytorialnej służby wojskowej.

Przysięga wojskowa była zwieńczeniem szkoleń podstawowego oraz wyrównawczego, które realizowane były w ramach ogólnopolskiego projektu "Ferie z WOT". Od jego uruchomienia w 2018 roku w szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostało przyjętych blisko 500 nowych żołnierzy.

Będziecie wspierać mieszkańców Waszej najbliższej okolicy w myśl motta "Zawsze gotowi, zawsze blisko". To duża odpowiedzialność, ale nie mam wątpliwości, że nie zawiedziecie pokładanego w Was zaufania - napisał w liście wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Istotą Wojsk Obrony Terytorialnej jest zbalansowanie codziennego życia z możliwością pełnienia służby wojskowej blisko miejsca zamieszkania. Stąd życiorysy naszych żołnierzy cechuje niezwykła różnorodność. My, dowódcy, widzimy w tym naszą siłę i ogromną szansę - powiedział płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Za moment wypowiecie słowa roty przysięgi wojskowej. Ta czynność potrwa zaledwie chwilę, jednak skutek, który wywoła będzie trwać przez wiele lat. (...) Pamiętajcie, że noszenie oznaki rozpoznawczej ze znakiem Polski Walczącej w jej centralnym punkcie to duma, ale i obowiązek. Żyjcie zatem tak, aby zawsze być gotowymi do obrony naszej Ojczyzny oraz wsparcia swoich społeczności - dodał płk Mieczysław Gurgielewicz.

Uroczystość odbyła się na terenie kompleksu wojskowego w Białymstoku. Wśród zaprzysiężonych 5 lutego są m.in. uczniowie, nauczyciele, nauczyciel rysunku - doktorant na Politechnice Białostockiej oraz jednocześnie pilot szybowcowy, nauczyciel akademicki z tytułem doktora habilitowanego, judoczka, a także szachista. Ponad połowa nowo powołanych do służby to osoby w wieku 18-24 lata, natomiast średnia wieku w całej grupie wynosi 29 lat.

Dla wszystkich jest to początek drogi, gdyż cały pierwszy cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. Od listopada nowo powołani do służby rozpoczną cykl szkoleń rotacyjnych (minimum 2 dni w miesiącu) i zintegrowanych (14 dni -raz w roku) w poddziałach brygady zlokalizowanych w Białymstoku, Dąbrowie Moczydły (powiat wysokomazowiecki), Hajnówce, Łomży i Suwałkach.

Chcesz do nas dołączyć?

• Skorzystaj z pomocy rekrutera z Twojego powiatu: https://www.wojsko- polskie.pl/1bot/krok-po-kroku/

• Możesz także złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach) lub poprzez platformę internetową ePUAP.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Dąbrowie Moczydły) oraz trzech samodzielnych kompanii.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie