09.11.2014

Autostradą do Obwodu Kaliningradzkiego

Rosyjski minister transportu, Maksim Sokołow, otworzył w sobotę, 08.11.br., zrekonstruowaną część federalnej autostrady A-22 w Obwodzie Kaliningradzkim na odcinku "Kaliningrad - Czerniachowsk - Nesterow" do granicy z Litwą.Generalnym wykonawcą przebudowy była spółka ZAO "WAD". Koszt drogi - ponad 6 mld rubli.

Przebudowa drogi została zakończona przed terminem,bowiem spodziewano się, że projekt zostanie ukończony na początku 2015. To dobra wiadomość także dla polskich kierowców TIR-ów, jadących tranzytem. Ta federalna autostrada przecina cały obszar z zachodu na wschód i zapewnia dostęp do głównej części Rosji, łączy z sobą większość rejonów regionalnego centrum.

Na terenie Obwodu Kaliningradzkiego są dwie gałęzie transeuropejskich korytarzy transportowych. Pierwszy - "Ryga - Kaliningrad - Gdańsk", to połączenia komunikacyjne z Petersburgiem, Finlandią, krajami bałtyckimi, Polską i Niemcami.
Druga, to odcinek korytarza 9-D "Kijów - Mińsk - Wilno - Kaliningrad", biegnie wzdłuż głównego obszaru autostrady „Kaliningrad - Czerniachowsk - Nesterow" do granicy z Litwą. Trasa łączy międzynarodowe przejście graniczne na granicy Rosji i Litwy z regionalnym centrum, a także z portami i drogami prowadzącymi do granicy z Polską.
 
Kaliningrad - jedyny podmiot Federacji Rosyjskiej, który nie ma wspólnej granicy z resztą Rosji, graniczy za to z krajami UE, na południu - z Polską, na północy i wschodzie - z Litwą, a na zachodzie ma dostęp do Morza Bałtyckiego.

"Jest to ważny obszar dla każdego, kto wykorzystuje te dwa ważne paneuropejskie korytarze przechodzące przez terytorium Obwodu Kaliningradzkiego. Przez wiele lat, droga była tylko dwupasmowa, teraz, tak zwane "wąskie gardło" zostało zlikwidowane. Autostrada ma cztery pasy ruchu pierwszej kategorii" - powiedział szef Ministerstwa Transportu.
"Żyjemy w sercu Europy, droga musi być nowoczesna. To transeuropejski korytarz, który daje nam możliwość szybkiego przepływu towarów, a usytuowane obok centra logistyczne, to możliwości dla gmin, bezpieczeństwo dla kierowców i pieszych, nowa jakość życia" - powiedział w Kaliningradzie gubernator Nikołaj Cukanov.

W 2015 roku w obwodzie kaliningradzkim planowane jest rozpoczęcie przebudowy wszystkich przejść granicznych, oprócz przejścia „Morskoje – Nida” – ogłosił kierownik regionalnej Rosgranicy (Federalnej Agencji ds. zagospodarowania granicy państwowej Federacji Rosyjskiej) Wiktor Kudriawcew. Na ten cel przeznaczono z budżetu federalnego około 2 mld rubli.
„Nie później niż w pierwszym kwartale 2015 roku ustalimy terminy przebudowy przejść granicznych. We wszystkich planowane jest poszerzenie pasów ruchu kosztem trawników, zakup dodatkowego wyposażenia i budowa nowych budynków dla celników i pograniczników” - zapowiadał Kudriawcew.

Na przejściu granicznym „Czernyszewskoje - Kybartai” na początku przyszłego roku rozpocznie się przebudowa „kierowania pieszymi”. Oprócz tego, do końca 2014 roku, w obwodzie kaliningradzkim rozpocznie się budowa nowego przejścia granicznego „Dubki – Rambinas”. W Sowietsku już zbudowano podjazd i most przez rzekę Niemen.
Gubernator Cukanow zapewniał, że w tym planie jest także modernizacja i przebudowa przejścia granicznego w Bagrationowsku.

Jan Wyganowski
Na fot. Zmodernizowana autostrada. Fot newkaliningrad.ru

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie