04.09.2023

Berżniki. Festyn rodzinny na pożegnanie wakacji, co z domem kultury i budynkiem szkoły? [zdjęcia]

Na zmodernizowanym niedawno boisku w Berżnikach duzi i mali mieszkańcy okolic Sejn wesoło pożegnali wakacje. Odbył się tu piknik rodzinny zorganizowany przez Urząd Gminy Sejny.

Były gry, zabawy, pokazy pierwszej pomocy, stoika policji i Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, tańce, do których przygrywały lokalne zespoły artystyczne.

Najwięcej przy organizacji imprezy napracował się sołtys Berżnik Krzysztof Skupski wraz z

z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. A mieszkańcy gminy już pytają, kiedy i gdzie kolejna taka zabawa: Może w Poćkunach, Zelwie, bo mieszkańcy wsi nie tylko ciężką praca żyją.

Boisko za unijne pieniądze

Po wielu perypetiach z wyłonieniem wykonawcy, od listopada 2022 roku do tegorocznych wakacji trwały prace przy rewitalizacji boiska w Berżnikach. Wykonano je kosztem 275 tys. zł .w ponad 70 proc. pieniądze pochodziły z Unii Europejskiej.

Mieszkańcy, młodzież, strażacy zyskali boiska do piłki nożnej, boiska do piłki siatkowej, tor do zawodów strażackich, oświetlenie solarne oraz parking. Będą tu organizowane imprezy plenerowe, takie jak pikniki, warsztaty, wystawy, skierowane zarówno do najmłodszych mieszkańców, jak i seniorów.

Na stworzonym parkingu, w czasie organizacji imprez, zawodów sportowych, strażackich, znalazło się także miejsce, aby lokalni wytwórcy mogli rozstawić swoje stanowiska z produktami regionalnymi.

W związku z decyzją wójta Gminy Sejny, w celu zminimalizowania kosztów związanych z realizacją inwestycji pracownicy Obsługi Komunalnej Gminy Sejny wykonali nasadzenia zastępcze 89  drzew gatunków lipa drobnolistna i klon.

Ten i okoliczny teren czekał na uporządkowanie wiele lat. Pierwszy krok, udało się uczynić w 2018 rok, kiedy to zagospodarowano teren wokół budynku po byłym Domu Kultury w Berżnikach. Wartość projektu wyniosła wówczas 233 tys. zł, a dofinansowanie z UE - 197 tys. zł. Pieniądze pozyskano w ramach Suwalsko-Sejneńskiej Lokalnej Grupy Działania.

Reaktywacja Gminnego Domu Kultury

Kolejną najbardziej palącą obecnie sprawą we wsi Berżniki w gminie Sejny jest odtworzenie Gminnego Domu Kultury.

W 2021 roku gmina Sejny gmina otrzymała z Polskiego Ładu 2,2 mln zł na przebudowę i nadbudowę Domu Kultury w Berżnikach, połączoną z zakupem wyposażenia. Niestety, przeciągnęły się procedury pierwszym przetargowe, zabrakło pieniędzy na wkład własny.

Planowany koszt inwestycji to 2,5 mln zł. W pierwszym przetargu zaoferowano wykonanie prac za 3,1 mln zł. To był efekt galopujących cen materiałów i usług. W drugim przetargu udało się zbić cenę do 2,6 mln zł. Powstał problem, skąd wziąć brakującą kwotę, bo gmina realizuje szereg innych dużych inwestycji.

Dyskusja podczas sesji Rady Gminy w czerwcu oraz na posiedzeniach komisji była prawie tak samo burzliwa, jak ta w sprawie funkcjonowania Urzędu przed udzieleniem wójtowi votum zaufania.

Urząd zaproponował zwiększenie dofinansowania tego zadania kosztem zmniejszenia nakładów inwestycyjnych na szkołę w Poćkunach. Część radnych miała jednak wątpliwości, czy w ogóle Dom Kultury w Berżnikach jest potrzeby, czy będą chętni do korzystania z jego usług, oferty. Padały nawet zarzuty, że Berżniki są ostatnio mocno preferowane kosztem innych wsi.

Radna z Berżnik mocno broniła inwestycji. Jej zdaniem, ośrodek kultury w tej kiedyś gminnej wsi jest bardzo potrzeby.:- Działa u nas aktywne Stowarzyszenie Ziemi Berżnicko –Zelwiańskiej, jest Koło Gospodyń Wiejskich, które pozyskuje fundusze na swoją działalność, ale nie ma pomieszczeń. Są wreszcie seniorzy, też bez lokum. Jeżeli chodzi o inwestycje w Berżnikach, to były one prowadzone głównie przez powiat – argumentowała radna z Berżnik.

Wójt Dariusz Łostowski dodał, że po przebudowie byłego Domu Kultury znajdą się tutaj pomieszczenia także dla biblioteki, która obecne mieści się w nieczynnej od lat Szkole Podstawowej, gdzie nie ma już warunków do funkcjonowania.

Radni ostatecznie dołożyli 176 tys. złotych na przebudowę budynku byłego GOK. Wójt mógł wreszcie zawrzeć umowę z wykonawcą. W lipcu 2022 roku została podpisana umowa na wykonanie robót i zakup wyposażenia.  Inwestycja powinna zostać ukończona w br.

Co zrobić z budynkiem szkolnym?

Niszczeje natomiast od kilkunastu lat budynek po byłej Szkole Podstawowej w Berżnikach.

Najpierw był przeznaczony do sprzedaży, potem miał tam być powiatowy Środowiskowy Dom Pomocy, który ostatecznie powstał w samych Sejnach.

- Sprawę budynku po szkole zaczynamy od zera - informował radnych jeszcze w ub. roku wójt D. Łostowski.:- Nie wątpliwości, że „ząb czasu” naruszył budynek. Obecnie realizujemy inwestycje o wartości 20 mln zł. Pilnie trzeba zająć się budynkiem funkcjonującej szkoły Podstawowej w Krasnowie, są i inne niecierpiące zwłoki zadania inwestycyjne w gminie.  Nie ma na razie pieniędzy w kasie gminnej na kosztowną adaptację tego budynku. Będziemy jednak szukać rozwiązania. Być może utworzymy w nim własny całodobowy dom pomocy społecznej. Potrzebne w tym celu jest uzyskanie 90 procentowego dofinansowania projektu ze źródeł zewnętrznych - tłumaczył wójt.

Z kolei starostwo powiatowe w Sejnach deklaruje chęć przekazania gminie nieodpłatnie swojej dokumentacji na przebudowę szkoły, którą wykonał, gdy planowano urządzić tam ŚDPS.

Zamieranie i odżywanie Berżnik

Berżniki, obecnie niewielka wieś w gminie Sejny, miała świetlaną przeszłość. To byłe miasto królewskie lokowane w 1551 roku przez królową Bonę. Było nawet starostwem niegorodwym berżnickim. Przed wojną i po II wojnie światowej - siedzibą gromadzkiej i gminnej rady narodowej. Gminę zlikwidowano w 1976 roku. Od tamtego czasu wieś podupadała. Zlikwidowano nawet szkołę, dom kultury, połączenia autobusowe. Ostał się jedynie kościół.

Dopiero w 2019 roku osada nieco ożyła. Na początku tamtego roku Berżniki zyskały oświetlenie uliczne. Ostatni raz oświetlenie w Berżnikach działało ponad 25 lat temu. Latem 2019 roku oddano do użytku przebudowany odcinek drogi powiatowej Nr 1176B Berżniki - Folwark Berżniki (1, 231 km). Od 4 listopada 2019 wrócił po kilku latach przerwy autobus na linii Sejny - Berżniki - Ogrodniki - Sejny.

W czerwcu 2022 r. powiat sejneński otrzymał dofinansowanie m.in. na przebudowę drogi powiatowej Nr 1177B Berżniki - Bierżałowce - Giby na odcinku o długości około 3,6 km. Prace rozpoczęły się, wiosna 2023 roku.

 Powiat Sejneński planuje także w ramach rozwoju przygranicznej infrastruktury drogowej przebudowę drogi powiatowej Giby - Berżniki na odcinku Kukle - Berżniki o długości 4,9 km w latach 2024-2025.

WYG

Źródło i fot: Fot: UG Sejny; Krzysztof Skupski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.10.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
09.12.2023

Mieszkanie

08.12.2023

Mieszkanie

07.12.2023

Pelet, Pellet

Dodaj nowe ogoszenie