18.02.2023

Białoruska odpowiedź na zamknięcie ruchu na przejściu granicznym w Bobrownikach

W odpowiedzi na ubiegłotygodniową decyzję ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, Białoruś zmieniła sposób poruszania się polskich przewoźników towarowych.

Od teraz będą mogli wjeżdżać na terytorium Republiki Białoruś i opuszczać je przez dowolne przejście towarowe, ale tylko na białorusko-polskim odcinku granicy. Nie ma zatem możliwości, aby Polacy wjeżdżali na Białoruś przez Litwę, czy Łotwę.

- Jeżeli władze Białorusi zastosują wobec polskich przewoźników zapowiadane restrykcje, reakcja Polski wobec przewoźników białoruskich będzie identyczna - oświadczył Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Zresztą, Litwa od czwartku 16 lutego 2023 roku zamknęła przejście kolejowe z Białorusią Stasily–Bieniakonie - poinformowała Państwowa Służba Graniczna. Do końca 2024 roku zostanie tu zainstalowany stacjonarny system kontroli rentgenowskiej, co usprawni walkę z przemytem, przede wszystkim papierosów.

„Środki te są podejmowane ze względu na duże przepływy kontrabandy przewożonej koleją z Białorusi i wynikające z tego zwiększone zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy” – czytamy w komunikacie.

Do czasu zainstalowania na przejściu granicznym Stasily – Bieniakonie systemu kontroli rentgenowskiej, czynny będzie tylko jeden kolejowy punk graniczny w litewskiej Kenie już wyposażony w taki system.

W Podlaskiem nie ma już ani jednego czynnego drogowego przejścia na Białoruś 

W południe 10 lutego br. Polska zamknęła przejście graniczne w Bobrownikach. Była to reakcja na skazanie na wieloletnie więzienie Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi.

Bobrowniki od ponad roku były jedynym w Podlaskiem działającym drogowym przejściem granicznym z Białorusią, gdzie odbywał się ruch towarowy i osobowy. Obecnie w Podlaskiem nie ma już ani jednego czynnego drogowego przejścia granicznego z Białorusią. 9 listopada 2022 r. w związku z kryzysem migracyjnym zamknięto do odwołania największe przejście drogowe z Białorusią – w Kuźnicy. Nieczynne jest też przejście w Połowcach.

Również po stronie białoruskiej, po zamknięciu przejść w Kuźnicy i Bobrownikach, też nie ma czynnego przejścia granicznego z Polską.

Obecnie czynne są tylko przejścia graniczne Terespol - Brześć (dla samochodów i autobusów) oraz Kukuryki - Kozłowicze (dla samochodów ciężarowych). W ten sposób na białorusko-polskiej granicy nie działają już cztery z sześciu istniejących przejść granicznych.

Inne białoruskie restrykcje 

Białoruś oznajmiła, że kadrę Konsulatu Generalnego RP w Grodnie należy doprowadzić do ilościowego zrównania z liczbą pracowników Konsulatu Generalnego Białorusi w Białymstoku. Strona białoruska nie widzi też sensu dalszej obecności na swoim terytorium oficera łącznikowego polskiej Straży Granicznej.

WYG

Fot. POSG

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie