10.05.2019

Budzisko. Minister finansów na granicy [zdjęcia]

Minister Finansów prof. Teresa Czerwińska wraz z Zastępcą Szefa KAS nadinsp. Piotrem Walczakiem spotkali się w piątek z kierownictwem podlaskiej KAS, odwiedzili Centrum Współpracy Polsko – Litewskiej w Budzisku oraz Oddział Celny Drogowy w Kuźnicy.

- Dziś jest kolejny, trzeci już dzień moich roboczych spotkań w trzech granicznych województwach, kolejno: pomorskim, warmińsko-mazurskim i obecnie podlaskim. Wszędzie z pracownikami oraz funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej omawiamy funkcjonowanie KAS, a także wypracowujemy projekty nowych rozwiązań, zarówno na poziomie regionów, jak i na poziomie legislacji, jeżeli chodzi o uszczelnianie systemu podatkowego – mówiła w Kuźnicy Minister Finansów prof. Teresa Czerwińska.

Pani Minister zaznaczyła, że niedawno minęły dwa lata od momentu scalenia administracji skarbowej, kontroli skarbowej i administracji celnej.

- Jesteśmy jednym organizmem, jedną administracją, która realizuje m in. zadania z zakresu uszczelniania systemu podatkowego i poboru podatków. KAS to jednak nie tylko troska o budżet, to też ochrona bezpieczeństwa obywateli i wspieranie legalnego uczciwego biznesu. Walczymy z przestępczością gospodarczą wspieramy uczciwą konkurencję, mamy wkład w ochronę środowiska naturalnego – mówiła.

Podczas spotkania z dziennikarzami, przedstawiciele Ministerstwa Finansów zaprezentowali dane przedstawiające działalność Krajowej Administracji Skarbowej, w tym obrazujące skuteczność i efektywność realizacji zadań związanych z uszczelnianiem granic.

- Bohaterami uszczelniania systemu podatkowego są nasi ludzie – funkcjonariusze na granicach i pracownicy w urzędach skarbowych. To właśnie ich codzienna praca przekłada się na liczby, które Państwu prezentujemy – podkreślała minister - Obecność funkcjonariuszy na granicy, czy też elektroniczny nadzór nad ruchem towarów tzw. SENT, powoduje, że podejmowanych prób przemytu jest dużo mniej. Z jednej strony uszczelnianie, a z drugiej strony działania prewencyjne powodują, że nasze przejścia graniczne są w tej chwili zaliczane do najbardziej efektywnych, jeżeli chodzi o granicę zewnętrzną Unii Europejskiej.

Pani minister podkreślała też aktywność i skuteczność podlaskiej KAS:

- W województwie podlaskim zmniejszyła się znacząco liczba kontroli – są one dużo bardziej efektywne i skuteczne, trafniej typujemy do kontroli i skracamy jej czas, żeby nie utrudniać pracy przedsiębiorcom. Odnosimy także sukcesy w zakresie likwidacji luki VAT-owskiej. Ponad miliard złotych ujawnień w przeciągu ostatnich dwóch lat w tym zakresie, to zasługa podlaskiej KAS. To wszystko to ogromny wysiłek pracowników i funkcjonariuszy KAS, którzy wykorzystują na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie. Jestem zbudowana, jak dużą  wiedzę i pasję przejawiają, jeśli chodzi o swoją trudną pracę – podkreśliła minister Czerwińska.

Rolę pracowników i funkcjonariuszy docenił także nadinspektor Piotr Walczak, zastępca Szefa KAS, który zwrócił ponadto uwagę na rolę narzędzi i systemów wspomagających KAS.

- Najważniejsi dla KAS są ludzie, ponieważ to oni stanowią o jej skuteczności. Jednak chcemy naszym pracownikom i funkcjonariuszom dać jak najlepszy sprzęt, bo przyszłość należy do nowoczesnych technologii. – mówił nadinsp. Walczak.

- Jednym z przykładów skutecznego wykorzystania nowoczesnych narzędzi, jest ostatnie ujawnienie funkcjonariuszy KAS z Budziska, którzy udaremnili przemyt 435 tysięcy paczek nielegalnych papierosów w pobliżu polsko-litewskiej granicy. Gdyby zatrzymany towar trafił do obrotu Skarb Państwa straciłby z tytułu niezapłaconych podatków ponad 9 milionów złotych – podsumował dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski.

Źródło: Podlaska KAS

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.58% 4.3521 4.4401
USD 1.15% 3.8896 3.9682
GBP 0.03% 4.8867 4.9855
CHF 1.07% 4.0483 4.1301
04.06.2020

Pracownik ochrony

04.06.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie