20.11.2014

Co w każdym z krajów UE jest najgorsze

Amerykanie, zadufani w sobie, nie wiele wiedzą o Europie. Jako, że ostatnio zacieśniają się relację między Starym Kontynentem, a Ameryką Północną, portal Thrillist przybliżył Amerykanom Europę i napisał, co jest w niej … najgorsze.

Zacznijmy od Polski

Polska: „Najmniej lekarzy na mieszkańca. Masz małe szanse znaleźć lekarza w Polsce”= pisze portal.
Fakt. Opieka zdrowotna w Polsce w 2013 roku zgłosiła łącznie 8.300 wolnych miejsc pracy – wynika z raportu GUS. Ta stosunkowo niewielka liczba miejsc pracy jest zastanawiająca ze względu na wyraźny niedobór lekarzy w naszym kraju. Jak podała we wrześniu 2014 roku OECD, w Polsce na 1.000 mieszkańców przypada zaledwie 2,2 lekarza.
W Polsce mamy zaledwie 219 lekarzy na 100 tys. mieszkańców. To najgorszy wynik ze wszystkich krajów Unii Europejskiej – tak wynika także z raportu firmy consultingowej Ernst&Young z kwietnia br. Sytuacja nie poprawi się szybko, bo równie źle wyglądają dane dotyczące liczby absolwentów uczelni medycznych. To tylko 8 na 100 tys. mieszkańców (np. w Rumunii jest ich dwukrotnie więcej). Ponadto, co 10. absolwent medycyny wyjeżdża z Polski - informuje rmf24.pl. W efekcie polscy lekarze pracują w kilku miejscach, a ich czas pracy przekracza nawet 300 godzin miesięcznie. To o tyle niepokojące, że za 40 lat będziemy czwartym w kolejności najstarszym narodem Europy, zatem potrzeby w zakresie opieki lekarskiej bardzo wzrosną.
Najwięcej lekarzy na 1.000 mieszkańców przypada w Grecji – 6,1 lekarza. Wśród państw sąsiednich najwięcej medyków jest w Niemczech - 3,8 lekarza na 1.000 mieszkańców. Także państwa śródziemnomorskie, jak Włochy i Hiszpania, posiadają więcej lekarzy – odpowiednio 4,1 i 3,8 lekarza na 1.000 mieszkańców.

Polska jest też na ostatnim miejscu pod względem liczby łóżek szpitalnych. Na 100 tys. mieszkańców Polski przypadają tylko 494 łóżka szpitalne. Średnia liczba łóżek szpitalnych na 100 tys. mieszkańców w krajach UE wynosi 630, w krajach kandydujących natomiast 672. Najwięcej łóżek jest w Czechach (1.093) i na Słowacji (1.042).
Te dane nie powinny dziwić. Z zestawienia OECD z 2013 roku wynika, że wśród 34 ujętych państw, Polska zajęła 30. miejsce w rankingu określającym % PKB wydawany na ochronę zdrowia. Nasz kraj przeznacza na to 6,9 proc., średnia dla krajów OECD wynosiła 9,3 proc., zaś najhojniejszy pod tym względem kraj – USA – aż 17,7 proc. Bardziej od nas skąpią tylko: Meksyk, Turcja i Estonia. Średnio w krajach OECD wydawano 3.339 USD na ochronę zdrowia obywateli, w Polsce – 1.452 USD.

Szwecja: Najmniej łóżek szpitalnych na mieszkańca

Może Szwecja ma mniej chorych niż w innych krajach. A może szwedzkie szpitale wolą, by pacjenci przynieśli własne śpiwory. To jak obóz dla chorych i rannych! – grzmi portal

Portugalia: Najniższy wskaźnik urodzeń

Portugalia ma zaledwie 7,9 urodzeń na 1.000 mieszkańców. To prawie połowa tego, co w Irlandii 15,0 urodzeń na 1.000 mieszkańców. Więc w XXI wieku Europa będzie zamieszkana głównie przez Irlandczyków i niezbyt wielu Portugalczyków.

Austria: najwięcej palaczy wśród młodzieży

Każdego dnia 29,4% młodych ludzi w wieku 15-24 lat zaciąga się papierosem

Belgia: Największe zatory w ruchu drogowym

W czasie potrzebnym do przejazdu przez belgijskie miasto, prawdopodobnie można zjeść kilkanaście gofrów. W rzeczywistości dwa najbardziej zatłoczone miasta w ruchu drogowym, na świecie, to Bruksela i Antwerpia, Jeśli myślałeś, że to Houston i Atlanta są złe - spróbuj pojeździć w Belgii – kpi amerykański portal.

Bułgaria: Najmniej wolności prasy

Według „Reporterów bez Granic”, Bułgaria ma najmniejszą wolność prasy w Unii Europejskiej. W rankingu jest na 87. miejscu na liście 179 państw na świecie. Krajem o najbardziej wolnej prasie jest, oczywiście, Finlandia.

Chorwacja: Najmniej Erasmusa

Od 2000 roku, Chorwacja miała najmniejszy udział w programie wymiany studentów Erasmus, w porównaniu do ogółu mieszkańców.

Cypr: Najmniej 18-latków w szkole

Dania: Najmniej sklepów Zara na mieszkańca

Życie w Danii jest bardzo drogie. Ale są tylko dwa sklepy Zara w całym kraju. Jeśli chcesz po przystępnej cenie kupić hiszpańskie ubrania, będziesz musiał walczyć o nie z innymi Duńczykami - w rzeczywistości, będziesz musiał walczyć z około 2,8 mln innych Duńczyków na sklepie.

Zara – flagowa marka hiszpańskiej firmy Inditex Group. Główna siedziba firmy mieści się w La Coruñi, gdzie w 1975 roku otwarto pierwszy sklep tej marki. Obecnie Inditex jest rozwijającą się firmą odzieżową, która posiada ponad 2700 sklepów w 60 krajach świata. Każdego roku w pracowniach firmy powstaje ok. 10 000 nowych projektów. Ubrania są stosunkowo tanie.

Estonia: Największe różnice w wynagrodzeniu

W Estonii, kobiety zarabiają o 27,3% mniej niż mężczyźni. Płace kobiet w Estonii są bardziej niesprawiedliwe niż zasady gry w Monopoly.

Finlandia: Najwyższa stopa depresji

Finlandia jest naprawdę dobra w wielu rzeczach - jak np. „cała wolność prasy" - ale depresja jest dość powszechna; Na szczęście, wskaźnik samobójstw w Finlandii nie jest w pobliżu wskaźnika Litwy.

Litwa: Najwyższy wskaźnik samobójstw

Wskaźnik samobójstw Litwy jest wysoki, prawie 10 razy wyższy niż w Grecji. Co się dzieje na Litwie?

Francja: Najniższa znajomości języka angielskiego

Nie ma zaskoczenia, Francja ma najniższą znajomości języka angielskiego w Europie.

Niemcy: Najniższe zainteresowanie własnym M

Niemcy nie są szczególnie zainteresowani posiadaniem własnego mieszkania... prawdopodobnie dlatego, że w większości posiadają już je w Hiszpanii i Grecji.

Grecja: Najwyższa dług zagraniczny

Według stanu na koniec 2013 roku dług zagraniczny Grecji było 130,3% PKB.

Węgry: Najwyższa VAT (podatek od wartości dodanej)

Węgry mają najwyższy podatek od wartości dodanej  wg standardowej stawki - 27%.

Irlandia: Najwyższa stawka mukowiscydozy

Irlandia ma najwyższy wskaźnik mukowiscydozy, 1 przypadek na 1800 urodzeń. Naprawdę z czegoś takiego nie można żartować.
Mukowiscydoza jest jedną z najczęstszych, uwarunkowanych genetycznie chorób występujących u ludzi. Choroba ta spowodowana jest przez mutacje genu CFTR. Jej pełnoobjawowa postać objawia się skłonnością do zapalenia oskrzeli i płuc, niewydolnością trzustki, niepłodnością oraz podwyższonym stężeniem chlorków w pocie.

Włochy: uchylanie się od płacenia podatku

Czy może być przypadkiem, że kraj rodzinny Al Capone ma najwyższy procent niezgłoszonej działalności gospodarczej Unii Europejskiej? Raczej nie. Szacuje się, że 239 miliardów dolarów USD ginie rocznie z niezapłaconych podatkach włoskich.

Łotwa: Najwyższy odsetek więźniów

Łotwa ma najwyższy odsetek ludności w więzieniu: 305 na 100.000 mieszkańców jest zamkniętych. A jednak, mimo to, jest to tylko połowa tego, co w Stanach Zjednoczonych, gdzie w więzieniach znajduje się w 716 na 100.000 osób.

Luksemburg: Najniższe wydatki na edukację

Luksemburg przeznacza tylko 3,15 % swojego PKB na finansowanie edukacji publicznej. Można przypuszczać, że resztę PKB wydano na dodanie samogłosek do nazwy kraju - żartuje portal

Malta: Najtrudniej otworzyć firmę

Na liście 189 państw zebranych przez Bank Światowy, Malta w rankingu jest na 161 miejscu pod względem łatwości rozpoczynania działalności gospodarczej. To nawet gorzej niż w takich notorycznie dezorganizowanych krajach, jak Chiny i Hiszpania.
Przypomnijmy, że Polska uplasowała się na 50 miejscu. Z raportu przygotowanego przez Heritage Foundation oraz „Wall Street Journal” wynika, że na dziesięć analizowanych elementów Polska może się pochwalić poprawą w sześciu. Zaliczono do nich: ograniczenie wydatków publicznych, wzmocnienie wolności biznesowej, monetarnej, fiskalnej, inwestycyjnej i handlowej. Nad Wisłą pogorszyła się sytuacja w kwestii korupcji oraz wolności pracy. Nie zmienione pozostały oceny dotyczące takich elementów jak ochrona praw własności czy dbałość o wolność finansową.
Pojedyncze oceny we wszystkich dziesięciu kategoriach dały Polsce łączny wynik 67 punktów. Z krajów naszego regionu identyczny osiągnęły Węgry. Lepiej od  nas wypadły: Estonia (75,9 pkt.), Litwa (73), Czechy (72,2), Łotwa (68,7).

Holandia: Najwyższy odsetek rowerzystów ginie w wypadkach drogowych

Naprawdę trudno znaleźć coś złego w Holandii. Wbrew stereotypom, Holendrzy są daleko na liście największych konsumentów marihuany. Ale przodują w wypadkach samochodowych z udziałem rowerzystów. W Holandii są najwyższe szanse na zabicie rowerzysty. Pewnie, dlatego, że tam jest także najwięcej rowerzystów.

Rumunia: Najmniej kin na mieszkańca

Rumunia ma tylko 3,8 kina na milion mieszkańców
Na drugim końcu spektrum - Republika Czeska, która ma 49,2 kin na milion mieszkańców, czyli najwięcej

Słowacja: Najniższa frekwencja

Kto głosuje na Słowacji? Prawie nikt. Właściwie, to jest 13,05% ludności, ale to jest żałośnie niska frekwencja. Frekwencja jest najwyższa w Belgii, gdzie 89,64% populacji idzie do  głosowania.

Słowenia: Większość zgonów to alkoholizm

Hiszpania: Najwyższy wskaźnik nie kończenia nauki

W przypadku Hiszpanii, 23,5% uczniów w kraju nie wypełnia obowiązkowej edukacji. Więc w zasadzie 23,5% Hiszpanów patrząc na ten artykuł nie ma pojęcia, że mówimy teraz o nich – żartuje portal.

Wielka Brytania: Najwyższe korzystanie z kokainy

Oto trzy "leki" w Wielkiej Brytanii, których używa się tam więcej niż w jakikolwiek innym kraju UE: amfetamina, ekstaza i LSD.

Jan Wyganowski
Na podstawie: „Kochamy Europę... Ale oto, co w każdym kraju UE jest najgorsze” - Kate Peregrina Thrillist
Grafika: Thrillist
udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.04.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4216 4.5110
USD 0.00% 3.9222 4.0014
GBP 0.00% 4.9055 5.0047
CHF 0.00% 4.1551 4.2391
04.07.2020

Strzyżenie owiec

04.07.2020

Pysznosci

04.07.2020

Pracownik ochrony

Dodaj nowe ogoszenie