08.02.2023

Do walki z ogniem. Prezent od polskich kolegów dla strażaków z Podborza w rejonie solecznickim

Straż Pożarna w Podborzu na Litwie, okręg wileński (który w 70-80 proc. zamieszkały jest przez Polaków) otrzymała od polskich kolegów uterenowiony samochód o pojemności zbiornika wody 2500 litrów z autopompą o wydajności 1600 l/min.

W uroczystości wziął m.in. udział komendant powiatowy PSP w Sejnach st. bryg. Artur Przeborowski.

Gości było więcej. W uroczystym przekazaniu wozu brali udział: mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, dyrektor administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego Józef Rybak, radny Jarosław Wojciechowicz.

Stronę polską reprezentowali: poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. dr inż. Adam Konieczny, podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sebastian Zdanowicz, strażacy z Sejn, Białegostoku, Dobrzyniewa, Letnik, Pogorzałki.

Uczestniczyli też soleczniccy strażacy na czele z naczelnikiem Solecznickiej Ratowniczej Straży Pożarnej Vitalijusem Kapustą i naczelnikiem Straży Pożarnej Samorządu Rejonu Solecznickiego Janem Wilkaniecem, a także pełniący obowiązki starosty Gminy Podborze Stanisław Wysocki, okoliczny mieszkańcy.

Zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Adam Konieczny wyraził wielką radość z możliwości przekazania samochodu, który będzie służył mieszkańcom podnosząc bezpieczeństwo tutejszej społeczności. Jednocześnie, podkreślił, że współpraca oraz wsparcie dla polskiej społeczności na terenie Litwy będzie kontynuowane w przyszłości

Msza i podziękowania

W miejscowym kościele odprawiona została Msza św. w intencji strażaków, którą celebrował ksiądz proboszcz Józef Aszkiełowicz i kapelan polskich strażaków ks. Wojciech Ejsmont. Była to również okazja, aby podziękować podborskim strażakom ochotnikom oraz ich kolegom z Polski za sprezentowany wóz strażacki.

- Ten wóz strażacki będzie służył do gaszenia pożarów materialnych, pomoże strażakom chronić życie i mienie ludzi. Ale jednocześnie jest wynikiem naszej pięknej współpracy. Przypomnijmy sobie, jak ten sam prezent trafił do Butrimonis jesienią 2021 roku. Dziękuję rodakom za pamięć – powiedział ks. Józef Aszkielowicz.

Zdzislaw Palewicz, mer rejonu solecznickiego, przekazując słowa podziękowania, podkreślił, że prawdziwą przyjaźń i patriotyzm mierzy się dobrymi uczynkami i wsparciem.

- Bardzo cenimy sobie współpracę. Ten dar, który otrzymali miejscowi strażacy i mieszkańcy ma w sobie o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać. To praktyczny i ekonomiczny prezent, a jednocześnie przesłanie, że możemy na Was polegać. Serdecznie Wam za to dziękuję. Chciałbym jednak zwrócić Państwa uwagę na to, że przybyliście tutaj i macie możliwość odczuć naszego ducha i przyjaźń, dziękujemy, że możemy odczuć wasze wsparcie moralne. Jesteście niezwykłymi ludźmi wykonującymi swoją pracę. Dziękuję - mówił nie kryjąc wzruszenia mer rejonu Zdzisław Palewicz.

W imieniu strażaków ochotników z Podborza podziękował kolegom z Polski Walerij Prokopjew.

Ivan Wilkaniec, naczelnik solecznickiej miejskiej straży pożarnej, nie krył radości, że współpraca z jego polskimi kolegami przynosi piękne owoce i konkretne prace. Przekazany pojazd rozpocznie pracę po rejestracji na Litwie, a obecnie użytkowany przez strażaków z Podborza samochód zostanie przekazany kolegom z Jaszun.

Zadowolenia z otrzymanego prezentu cieszyli się również okoliczni mieszkańcy, ściskając serdecznie dłonie polskich urzędników i strażaków.

 

WYG

Źródła i fot: Wydział Prasowy KG PSP; Samorząd Rejonu Społecznikowskiego na Litwie

Zdjęcia: mł.bryg. Piotr Chojnowski KW PSP Białystok; Samorząd Sołecznik

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.29.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie