19.02.2020

Druga obwodnica Augustowa. Zaangażował się marszałek, drogowcy przeanalizują wariant burmistrza

Wariant obwodnicy Augustowa przedstawiony przez burmistrza miasta będzie poddany formalnej analizie w ramach budowy obwodnicy miasta.

Poinformowali o tym w środę, 19 lutego podczas konferencji prasowej Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i Wojciech Borzuchowski, dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku i Ministerstwo Infrastruktury włącza wariant budowy obwodnicy Augustowa zgłoszony przez mieszkańców i burmistrza  do procedury budowy obwodnicy miasta. 

W listopadzie 2019 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy plan budowy w całym kraju 100 obwodnic. W naszym regionie, w ramach programu ma powstać pięć tras – w Zambrowie, Suchowoli, Sztabinie, Białobrzegach i Augustowie. Druga obwodnica tego miasta, po będącej fragmentem Via Baltiki obwodnicy zachodniej, będzie niezbędna, bowiem zmodernizowany, wzmocniony zostanie odcinek drogi krajowej nr 16 z Augustowa do Ogrodnik.

- Niemal pewne jest, że z chwilą podniesienia nośności drogi krajowej nr 16 pojawi się na tej trasie ruch ciężki z kierunku Wilna – mówi  Wojciech Borzuchowski, dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. - Stąd wystąpiliśmy z propozycją budowy południowo-wschodniego obejścia Augustowa, tak by uniemożliwić wjazd ciężkich pojazdów do miasta.

Największy sprzeciw mieszkańców i samorządowców wzbudziły warianty zaproponowane przez drogowców dotyczące trasy augustowskiej. Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa przedstawił wariant dłuższy, ale omijający miasto „szerokim łukiem”.  Dzięki wsparciu samorządu województwa i przychylności GDDKiA „wariant burmistrza” zostanie poddany formalnej analizie.

- Po tym jak burmistrz miasta zwrócił się do nas i do GDDKiA, podjęliśmy działania, aby rozwiązanie zgodne z wolą mieszkańców było wzięte pod uwagę i aby zaproponowany przez samorządowców wariant był formalnie analizowany w ramach prac nad obwodnicą Augustowa. Udało się  – mówił marszałek Artur Kosicki - Wariant burmistrza będzie włączony do procedury, tak aby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie pod względem środowiskowym i społecznym.

Jak podkreślał burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, sześć wcześniej zaproponowanych wariantów wzbudziło ostry sprzeciw augustowian.

- Ich realizacja oddzieliłaby mieszkańców miasta od jeziora Sajno, na cenne tereny środowiskowe i turystyczne wróciłby hałas – mówił Mirosław Karolczuk  – Wariant przedstawiony przez nas to kompromis, który pozwala zachować cenne przyrodniczo i turystyczne obszary Augustowa, a jednocześnie pozwala zrealizować decyzję o modernizacji drogi krajowej nr 16 i podniesienie jej nośności do takiej, która pozwoli żeby jeździły nią TIR-y.

Wariant przedstawiony przez burmistrza jest prawie trzykrotnie dłuższy od tras zaproponowanych pierwotnie – wynosi ok. 17 km. Ale jak podkreśla dyrektor Borzuchowski, koszt budowy nie musi być dużo wyższy, jak wskazywałaby na to długość drogi.

-  Jednostkowy koszt budowy kilometra trasy według wariantu burmistrza, będzie niższy. Wynika to m.in. z faktu oddalenia trasy od jezior, czyli lepszych warunków gruntowych i położenia na terenach należących do skarbu państwa – mówił dyrektor GDDKiA.

Wojciech Borzuchowski podkreślił, że prawdopodobieństwo wyboru wariantu burmistrza jest duże, ale może wiązać się z przesunięciem zakończenia inwestycji.

Według szacunków prace nad nowym wariantem przedłużą pierwotnie planowane terminy odbioru poszczególnych fragmentów dokumentacji o rok.

W spotkaniu prasowym dotyczącym budowy obwodnicy Augustowa  wzięli też udział Paweł Wnukowski, radny wojewódzki i Dariusz Ostapowicz radny Miasta Augustów. 

***
Rozbudowa obwodnicy Augustowa jest częścią zadania obejmującego modernizacje całej drogi krajowej nr 16. Trasa ma zostać poszerzona do 7 m oraz zyskać nośność 11,5 ton, co pozwoli uruchomić cięższy ruch.

Głównym celem rozbudowy obwodnicy Augustowa jest uniknięcie przejazdu ciężkiego transportu przez miasto. Po przeprowadzeniu przetargu na wykonanie dokumentacji do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej wybrano wykonawcę - firmę Value Engineering. Umowa wraz z analizą i prognozą ruchu została podpisana 04.12.2019 r.

W grudniu 2019 r. firma Value Engineering przedstawiła pierwszych sześć wariantów przebiegu południowo – wschodniej obwodnicy Augustowa o średniej długości około 6,5 km. Dalszy zakres prac przedstawia się następująco:

  • odbiór dokumentacji w zakresie uproszczonego Studium Korytarzowego - II kw. bieżącego roku,

  • odbiór Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej- I kw. 2022,

  • złożenie wniosku o decyzję środowiskową w II kwartale 2022 roku,

  • przetarg w systemie P&B - III kw. 2024,

  • umowa z wykonawcą w systemie P&B – I kw. 2025,

  • realizacja 2026-2028.

 

Źródło Wrota Podlasia

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.09.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.21% 4.4911 4.5819
USD 0.53% 4.1275 4.2109
GBP 0.72% 5.1152 5.2186
CHF 0.46% 4.2544 4.3404
09.04.2020

Toyota Yaris

Dodaj nowe ogoszenie