26.02.2014

Dzień Żołnierzy Wyklętych

W najbliższą sobotę, 1 marca, przypada Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Suwałkach i Augustowie odbędą się konkursy, wykłady oraz kwesta na ekshumację i identyfikacją szczątków żołnierzy.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się partyzantów, którzy nie chcieli się podporządkować władzy sowieckiej po zakończeniu II Wojny Światowej. Miejsce pochówku wielu z nich jest nieznane.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach już po raz czwarty rozpocznie się jutro konkurs poświęcony pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Licealiści zaprosili do udziału uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach. Konkurs, a właściwie gra, potrwa dwa dni. Jutro o 9.00 rozpoczną się eliminacje, a w piątek – finał.

Uczniowie zapoznawali się z literaturą historyczną oraz nagraniami dotyczącymi bohaterów powojennego podziemia. Konkurs będzie sprawdzianem tej wiedzy. Patronem medialnym jest portal suwalki24.pl

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sobotę w Suwałkach odbędą się uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które rozpocznie Msza św. sprawowana w konkatedrze pw. św. Aleksandra o godzinie 12.00. Bezpośrednio po Mszy nastąpi przemarsz w kolumnie na czele z Kompanią Honorową Wojska Polskiego pod pomnik Armii Krajowej przy ul. Sejneńskiej, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości. Symbole pamięci zostaną złożone także pod tablicą upamiętniającą ofiary NKWD i UB przy ul. Kościuszki. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Serdecznie zapraszamy.

Odbędzie się także akcja uliczna połączoną z kwestą "Na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych" zainicjowaną przez Fundację Niezłomni. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na prace ekshumacyjno-identyfikacyjne prowadzone przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów wraz z Instytutem Pamięci Narodowej na terenie całej Polski. W 2013 roku Fundacja finansowała prace związane z identyfikacją ofiar komunistycznych ekshumowanych na tzw. "Łączce" w kwaterze "Ł" cmentarza powązkowskiego.

W trzech miejscach na terenie Suwałk będzie można zobaczyć mężczyzn w mundurach Żołnierzy Wyklętych:
 - o 17.30 - przed byłą siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (ul. T. Kościuszki 72). 
Zostanie wystawiona warta przed tablicą poświęconą ofiarom zbrodni komunistycznych i zostaną zapalone znicze.
 - o 18.00 - przed byłą siedzibą komendantury wojennej i NKWD - Resursą (ul. T. Kościuszki 81)
- o 18.30 - przed dawnym więzieniem, gdzie przetrzymywano i katowano Żołnierzy Wyklętych Suwalszczyzny (Plaza ul. Dwernickiego)

W każdym z tych miejsc, na murach budynków będą prezentowane filmy oddające cześć i pamięć Wyklętym.
Organizatorzy akcji zapraszają wszystkich suwalczan.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie będzie obchodzony w niedzielę, 2 marca. Początek obchodów zaplanowano na 11.30 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych poległych na Kresach  (ul. Portowa, przy moście). O 12.00 w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego rozpocznie się masza święta w intencji Żolnierzy, a po niej, około 13.15 rozpocznie się konferencja historyczna w Domu Księzy Emerytów , przy ul. Ks. Skorupki 8. Wykład wygłosi Karol Usakowicz z białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej.

 

(just)

udostępnij na fabebook
27.02.2014, 13:51:09

ORGANIZATORZY

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI ORGANIZOWANE W SUWAŁKACH W RAMACH NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W sobotę 1 marca 2014 roku w Suwałkach odbędą się uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które rozpocznie Msza św. sprawowana w konkatedrze pw. św. Aleksandra o godzinie 12.00. Bezpośrednio po Mszy nastąpi przemarsz w kolumnie na czele z Kompanią Honorową Wojska Polskiego pod pomnik Armii Krajowej przy ul. Sejneńskiej, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości. Symbole pamięci zostaną złożone także pod tablicą upamiętniającą ofiary NKWD i UB przy ul. Kościuszki. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Serdecznie zapraszamy.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
27.02.2024

mieszkanie

27.02.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie