30.01.2014

Ełk walczy o ruch bezwizowy

Władze Ełku, który znalazł się poza granicami przygranicznej strefy lokalnego ruchu bezwizowego z obwodem kaliningradzkim, zwróciły się do polskiego rządu z wnioskiem o rozszerzenie zasięgu Ełk i przyległe rejony.
W środę, 29 stycznia br., Rada Miasta, na wniosek prezydenta Ełku, Tomasza Andrukiewicza. wystąpiła do premiera o rozszerzenie strefy małego ruchu granicznego o miasto Ełk, powiat ełcki i południowe powiaty województwa warmińsko – mazurskiego.

Zdaniem samorządu, powiat ełcki został pozbawiony szansy aktywnego kontynuowania działań z zakresu współpracy z instytucjami i przedsiębiorcami z obwodu kaliningradzkiego (m. in. miastem Oziersk, Gusiev), z którymi utrzymuje kontakty i realizuje wspólne przedsięwzięcia współfinansowane przez UE oraz pogłębiania więzi i kontaktów transgranicznych. Samorządowcy widzą szanse rozwoju Ełku i okolic we współpracy z obwodem.

Porozumienie między Rosją i Polską o przygranicznym ruchu bezwizowym działa od czerwca 2012 roku. Obejmuje ono cały obwód kaliningradzki i przygraniczne rejony Polski, znajdujące się nie dalej niż 30 km od granicy. Ełk znajduje się w odległości 34 km. Władze miasta liczą, że napływ Rosjan z sąsiedniego obwodu kaliningradzkiego da impuls do rozwoju przedsiębiorczości.

Suwałki zaspały

Szkoda też, że dobrodziejstwa umowy międzyrządowej umowy zawartej między III RP a Federacją Rosyjską nie mogą skorzystać mieszkańcy Suwalszczyzny, i nikt nawet o to się nie stara. Rosjanie też nie mogą przyjechać bez wiz na Suwalszczyznę. I tak, np. mieszkańcy wsi Borawskie, graniczącej z Bakałarzewem, mogą jechać do obwodu bez wiz, ale już ludzie z gminy Bakałarzewo takich uprawnień nie mają, podobnie, jak Suwałk, czy Wiżajn, gmin graniczącej z obwodem.

Gdy w lipcu 2012 roku otwarto granicę dla mieszkańców Mazur, politycy z naszego regionu bili się w piersi za to, że przegapili negocjacje i zapowiadali starania o objęcie strefą także Suwalszczyzny. I na tym poprzestano. Od tamtej pory żaden z polityków nie pochwalił się swymi działaniami w tej sprawie. A szkoda.

Aktywni Mazurzy

Warmińsko-mazurskie miasta starają się przyciągnąć Rosjan, m.in. promując się w obwodzie kaliningradzkim. Rosjan zachęcają także billboardy i witacze ustawione na drogach dojazdowych.
Szczególnie w weekendy mazurskie hotele pękają w szwach. A Rosyjski turysta, to dobry gość, bo gdy przyjeżdża, to pieniędzy nie żałuje. Nic dziwnego, że mazurscy samorządowcy na promocję Warmii i Mazur w obwodzie kaliningradzkim wydadzą około dwóch milionów złotych. Opłaci się.
Oba regiony potrafią też razem promować się. W Poznańskich Targach Turystycznych Tour Salon (17 – 19 października 2013 roku) po raz pierwszy - obok reprezentantów branży turystycznej Warmii i Mazur - na regionalnym stoisku wystawienniczym gościli wspólnie partnerzy z obwodu kaliningradzkiego.
Według marszałka regionu Jacka Protasa, coraz więcej turystów z Rosji jest zainteresowanych nie tylko zakupami, ale i wypoczynkiem oraz leczeniem w przygranicznych powiatowych szpitalach. Samorząd planuje zatem rozwijać lukratywną ofertę w dziedzinie zdrowia i turystyki medycznej.
A gubernator obwodu zaprasza Warmiaków do korzystania z usług ich placówek służby zdrowia. Przeszły one w kilku minionych latach gruntowną modernizację i są wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz dysponują dobrą kadrą lekarską. Umowę o współpracy podpisały samorządy lekarskie Olsztyna i Kaliningradu. Za unijne pieniądze z programu współpracy chcą stworzyć w obu miastach ośrodki, w których będą się szkolić zarówno studenci, lekarze rezydenci, jak i specjaliści zaawansowani w chirurgii małoinwazyjnej.

Wspólne inwestycje

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego wyasygnował na poprzedni program współpracy przygranicznej Polski- Litwy- Rosji (obwód kaliningradzki) 130 mln euro, tj. trzy razy więcej niż we wcześniejszym rozdaniu, a łącznie ze środkami krajowymi było do wzięcia do 176 mln euro. W nowym okresie (2014 - 2020) ma być nieco więcej pieniędzy na wspólne polsko - litewsko - rosyjskie ( obwód kaliningradzki) projekty.
Z ciekawszych realizowanych przedsięwzięć należy odnotować m.in. „Biuro wspierania przedsiębiorczości", jakie powstanie w Ełku. To jest efekt współpracy Ełku i Ozierska. Całkowita wartość to ponad 200 tysięcy euro, ale aż 90% - to dofinansowanie unijne. W dwóch biurach: w Ełku i Oziersku, będą się odbywały m.in. szkolenia dla przedsiębiorców i osób bezrobotnych. Ze środków z programu współpracy transgranicznej Litwa-Polska-Rosja budowana jest kanalizacja wodociągowa we wsi Kukuwo koło Olecka.

Wspólne zabawy

Na wzajemne lepsze postrzeganie siebie mają wpływ, bez wątpienia, wspólne różne projekty, realizowane przez samorządy po obu stronach granicy. Są o tyle łatwiejsze, bo odpada cała mitręga wizowa. Są na tym pograniczu i całkiem wydawało się małe przedsięwzięcia, służące wzajemnemu poznawaniu, współpracy, jak chociażby budowa w Gusiewie przez Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne placu zabaw dla tamtejszych dzieci. Wykonali tę robotę wspólnie młodzi ludzie z Ełku, Gusiewa i Berlina. Z kolei młodzi gołdapianie wraz z młodzieżą z Gusiewa przez kilka miesięcy przygotowywali wspólne plenerowe widowisko oparte na miejscowych legendach, a potem wystawili je nad pięknym przygranicznym jeziorem Gołdapiwo. Rosyjskie, w tym renomowane zespoły artystyczne, uświetniają często nie tylko wielkie, o randze wojewódzkiej, imprezy kulturalne, ale są obecne nawet na gminnych uroczystościach. Miejscowi też potrafią mile zaskoczyć gości.
Jakież miłe było zaskoczenie rosyjskich artystów, gdy w niewielkiej turystycznej wiosce Becejły, na Suwalszczyźnie, za występ ludowych artystów Czerniachowska, podziękował po rosyjsku zwykły rolnik, szef miejscowego zespołu ludowego. Miłe, bo często politycy z pierwszych stron gazet udają, że nie znają rosyjskiego.
Rocznie w obu regionach odbywa się ok. 200 wspólnych imprez kulturalno - sportowo- rekreacyjnych.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie