12.12.2013

Erasmus Plus: szansa na naukę za granicą

Dobra wiadomość dla młodych ludzi, pragnących uczyć się za granicą. 11 grudnia br., przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, podpisał nowe prawo, na mocy którego od 1 stycznia 2014 roku, w życie wejdzie zupełnie nowa odsłona znanego i lubianego programu młodzieżowego Erasmus. Budżet programu ma wynieść 14,7 mld euro do 2020 r., a skorzysta z niego ponad 4 mln młodych ludzi w UE.

Erasmus+ umożliwi studentom, stażystom, praktykantom, wolontariuszom, nauczycielom i szkoleniowcom w wieku 13-30 lat wzięcie udziału w zajęciach (również sportowych) w każdym z państw członkowskich UE. Liderzy klubów młodzieży oraz wolontariusze będą też mogli się ubiegać o finansowanie w ramach programu. Przewidziane jest również narzędzie, dzięki któremu studenci będą mogli otrzymać preferencyjne kredyty na cele edukacyjne. Dotyczyć to będzie jedno- lub dwuletnich studiów magisterskich w innym kraju UE dla studentów, którzy nie skorzystali ze stypendium. Na ten cel zostanie przeznaczone 3,5 proc. budżetu programu Erasmus +. Studenci będą mogli ubiegać się o pożyczki w wysokości 12 tys. euro na roczne studia oraz 18 tys. euro na dwuletnie.

Erasmus+ ruszy od początku przyszłego roku. Ma połączyć pod jednym szyldem dotychczasowe programy edukacyjne, szkoleniowe, programy dla młodzieży, takie jak Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci. Po raz pierwszy uwzględni też programy sportowe. Ma dysponować o 40 proc. większym budżetem niż obecne inicjatywy.

Jak ubiegać się o wyjazd na studia w ramach Erasmusa?
    
W ramach programu Erasmus studenci mogą zrealizować część swojego programu studiów na uczelni w innym kraju biorącym udział w programie. Pobyt w zagranicznej uczelni może trwać od 3 do 12 miesięcy w obrębie tego samego roku akademickiego. Można ubiegać się o wyjazd tylko ze swojej macierzystej uczelni. Rekrutacja kandydatów może być prowadzona przez uczelnię centralnie albo na poszczególnych wydziałach.

Rekrutacja na wyjazdy odbywa się w roku akademickim poprzedzającym wyjazd. Nie ma jednego, ogólnokrajowego terminu zgłaszania się studentów, którzy zamierzają ubiegać się o stypendium Erasmusa. Przeważnie rekrutacja odbywa się wczesną wiosną, ale dokładny termin ustala uczelnia. Najlepiej już na początku roku akademickiego skontaktować się z jednostką uczelnianą, która zajmuje się Erasmusem i tam uzyskać informacje o terminie naboru i formie oceny kandydatów.

Podstawowe kryteria zawsze brane pod uwagę, to wyniki w nauce (średnia ocen) i znajomość języka obcego, w jakim prowadzone będą zajęcia za granicą. Uczelnia może przyjąć też dodatkowe kryteria, np. aktywny udział w życiu uczelni, osiągnięcia naukowe, artystyczne itp.

Jan Wyganowski

Na fot. Suwalscy uczniowie w centrum Badań bada© Jądrowych w Genewie

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.30.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.11.2023

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie