12.09.2022

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich Smaki Podlasia. Wśród wyróżnionych KGW z gminy Puńsk [zdjęcia]

Deszczowa aura nie przeszkodziła w degustacji przepysznych regionalnych smakołyków przygotowanych przez gospodynie z całego województwa podlaskiego podczas I Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia.

Na Festiwalu nie zabrakło licznych konkursów, warsztatów, na których można było nauczyć się przygotowywać m.in. lizaki odpustowe oraz podziwiać występy zespołów folklorystycznych. Uczestnikom niedzielnej (11.09) ludowej zabawy pogratulował marszałek Artur Kosicki wraz z wicemarszałkiem Sebastianem Łukaszewiczem. Samorząd województwa reprezentował również Bogusław Dębski - przewodniczący sejmiku. Organizatorami przedsięwzięcia są Województwo Podlaskie i Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL).

I Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia to już ostatnie w tym sezonie wydarzenie zorganizowane na świeżym powietrzu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

W ramach imprezy wystąpiły liczne zespoły ludowe z różnych stron województwa podlaskiego. Były to m.in. grupa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wasilkowie, zespół „Podlasie” z Szepietowa, zespół „Dąbrówka” z Dąbrowy, zespół „Malwianki” ze Studzianek, zespół z Turośli oraz „Narwianie”.

Aktywne i wyróżniające się gospodynie z Przystawańc

W niedzielne popołudnie rozstrzygnięto konkursy „Jesienny Smak” dla Kół Gospodyń Wiejskich i „Smak Podlasia 2022” dla producentów lokalnych oraz „Stoisko z Tradycją” i „Tradycyjny oraz współczesny strój gospodyni wiejskiej”.

Jedną z kategorii rywalizacji wśród Pań z Kół Gospodyń Wiejskich był konkurs pn. „Najpiękniejszy strój podlaskich kół gospodyń wiejskich 2022” rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: strój tradycyjny oraz współczesny wizerunek gospodyni. Komisja konkursowa oceniała dodatki dobrane do stroju (np. buty, nakrycia głowy, biżuteria) – zgodne z tradycją stroju województwa podlaskiego oraz sposób prezentacji.

W kategorii stroju tradycyjnego pierwsze miejsce powędrowało do KGW w Przystawańcach, w gminie Puńsk, zaś zwycięskim współczesnym wizerunkiem gospodyni okazał się strój zaprojektowany przez KGW w Rogienicach Wielkich.

Panie z Przystawańc mają na swoim koncie już wiele nagród i wyróżnień.

W czerwcu br. ich „KLECKYNE” zajęło pierwsze miejsce pierwszym etapie VII edycji konkursu Bitwa Regionów, który miał miejsce w Krasnopolu.

- "Kleckynė" to tradycyjne gotowane kluski z tartych ziemniaków z chrupiącą cebulą i boczkiem - mówiła wówczas Vida Marcinkevičienė, przewodnicząca KGW w Przystawańcach - Komisji bardzo spodobało się to danie i dała mu pierwsze miejsce. Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierali i wspierają – dziękowała pani Przewodnicząca

Z kolei w kwietniu br. Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach zostało zwycięzcą konkursu na wielkanocną ozdobę świąteczną

Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) w Przystawańcach, gm. Puńsk z tradycyjną wycinanką wielkanocną wygrało wówczas drugą edycję konkursu pn.: „Tradycyjna ozdoba wielkanocna wykonana przez KGW”, którego organizatorem był samorząd województwa

Inspiracja na pracę konkursową jak przyznali sami laureaci, zaczerpnięta została od starszego pokolenia. Nad ozdobą przygotowaną przez członków tego koła pracowało 6 osób.

– Pytałyśmy starszych ludzi, czym przyozdabiali chaty wiejskie. I taka babcia 95-letnia taki pomysł nam podsunęła. Wiadomo, kiedyś w wiejskich chatach było biednie, dlatego kiedy czymś chcieli przyozdobić mieszkanie robili różne ręczne ozdoby. Taką ozdobą przyozdabiano okna. W tych wzorach zawierano ornamenty ludowe – opowiadała Wida Marcinkiewicz z KGW w Przystawańcach.

W lutym 2020 roku KGW Przystawańce w gminie Puńsk wróciły z główna nagrodą konkursu„Regionalny Specjał Roślinny”, organizowanego przez Samorząd Województwa Podlaskiego.

Panie zdobyły ten laur za roślinną potrawę z ziemniaków nadziewanych porem, marchewką i cebulą z dodatkiem pestek słonecznika, konopi i olejem lnianym.

Potrawą na słodko pań z Przystawańc było ciasto z …marchwi.

W grudniu 2019 roku wyróżniono je za postną zupę i kūčiukai z makiem w wojewódzkim konkursie kulinarnego "Tradycyjny stół wigilijny". Gospodynie ukazały na konkursowym wigilijne bogactwo i tradycje kuchni litewskiej.

- Mamy tu zupę z wywaru z ziemniaków w łupinach z ziołami, które nasze babcie podawały na stół – opowiadały wówczas przy stole. - Ale też ziemniaki nadziewane faszerowane śledziem i śledzia z jabłkami. Na słodko mamy też najbardziej lubiane przez dzieci kučiukai, czyli małe kuleczki z ciasta z dodatkiem maku. Piecze się je na długo przed świętami, by stwardniały a potem zalewa słodkim makiem.

Panie z Przystawańc, w jednym z pomieszczeń po byłej szkole, jakie im udostępnił wójt gminy Puńsk, mają swoją kuchnię i sprzęt, urządzenia do niej, zastawę stołową.  Spotykają się tu przynajmniej raz w miesiącu. Wiele sprzętu kupiły z rządowej dotacji. Panie nie tylko wspólnie pieką, smażą i gotują, ale i zajmują się wieloma innymi ciekawymi zajęciami. Organizują spotkania z innymi kołami, aby wymienić się doświadczeniami, obchodzą wspólnie różne święta, Nowy Rok, śpiewają, tańczą.

Przy okazji Panie wyrażają wdzięczność Domowi Kultury Litewskiej w Puńsku za użyczanie strojów ludowych, a wójtowi Liszkowskiemu za pomieszczenia i zapewnianie transportu.

Pozostałe nagrody I Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich

W kategorii „Jesienny Smak” zwyciężyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Olmoncianki” z Olmont, które przyrządziły potrawę „Paleta jesieni z buzą”. Główne składniki dania to warzywa, które rosną w ogrodzie jesienią. W zamyśle „Olmoncianek” najważniejsze było, aby żółty kolor dyni oraz czerwony burak nawiązywały kolorystyką do barw jesieni.

W konkursie „Smaki Podlasia 2022” wśród producentów lokalnych najwyższą lokatę zdobyło Gospodarstwo Rolne Artur Partuszewicz za kiszoną kapustę.

Wśród nagrodzonych stoisk zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii „Stoisko z Tradycją” otrzymało KGW „Nowedworzanki” w Nowym Dworze.

Gratulacje od marszałka

Uczestnikom tegorocznego festiwalu pogratulował marszałek Artur Kosicki.

- To wydarzenia pokazuje jak piękne jest nasze województwo. Ja tylko mogę serdecznie za to wszystko co robicie dla naszej tradycji kulinarnej i historycznej podziękować – mówił marszałek. - Cieszę się, że ta konkurencja wśród Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych producentów była bardzo duża. Widać po licznych stoiskach, że województwo podlaskie ma się czym pochwalić nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. My, jako Zarząd Województwa Podlaskiego będziemy dążyli, żeby usłyszał o Was cały świat – dziękował i gratulował marszałek województwa podlaskiego.

Jarmark sztuki ludowej i regionalnych kulinariów to punkt programu, bez którego nie może się obejść żadna z imprez plenerowych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Nie zabrakło twórców ludowych oraz lokalnych producentów żywności i rolników zarejestrowanych w bazie Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego, którzy zaprezentowali swoje wyroby szerokiemu gronu odbiorców.

„Smaki Podlasia” są również okazją do inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. W ramach tego wydarzenia goście mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji – wśród nich: ze spotkania z autorkami książki „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego Część I” wydanej sumptem Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, możliwości zwiedzania z przewodnikiem wystawy stałej „Sztuka ludowa Podlasia” oraz wystawy czasowej „Polska tkanina dwuosnowowa”, czy z podziwiania rekonstrukcji historycznych w wykonaniu Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego.

W wydarzeniu uczestniczył również m.in. europoseł Krzysztof Jurgiel i poseł Kazimierz Gwiazdowski.

 

WYG

Źródła: Wrota Podlasia; KGW Przystawańce

Fot: Krzysztof Duszyński

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie