17.02.2023

Giby. Przyjęto dwie rodziny z Kazachstanu, oddano do użytku kilka inwestycji [zdjęcia]

W środę w gminie Giby miały miejsce dwie uroczystości. Pierwsza to przyjęcie dwóch rodzin - repatriantów z Kazachstanu, druga to oficjalne otwarcie kilku ważnych inwestycji.

Wójt gminy Robert Bagiński informował, że to dwie pierwsze rodziny z Kazachstanu, które gmina zaprosiła do siebie. Repatriantom gmina zapewniła mieszkanie we wsi Karolin oraz pracę. Mieszkania, kiedyś służyły pracownikom placówki, odremontowano i odpowiednio wyposażono. Pieniądze na ten cel – blisko 400 tys. zł – pozyskano z rządowego programu „Pomoc dla repatriantów”.

Władze samorządu zapewniają, że są gotowe do przyjmowania kolejnych repatriantów.

– Sprowadzamy rodaków, których przodkowie zostali wbrew swojej woli wywiezieni na Syberię – podkreślał wójt i dodał, że nowi mieszkańcy Karolina to ludzie bardzo pracowici i pochodzący również z obszarów wiejskich.

Podczas uroczystości Robert Bagiński przekazał repatriantom polską flagę i konstytucję. Natomiast Wiesława Burnos, radna Województwa Podlaskiego, życzyła powodzenia w nowym miejscu życia, w ojczyźnie, którą tak naprawdę dopiero poznają. Przyznała, że los skazanych na przymusowe wywózki jest dobrze znany jej rodzinie, podobnie jak wielu rodzinom z naszego regionu. Repatrianci otrzymali paczki wypełnione upominkami. 

W gminie Giby oddano do użytku cztery inwestycje

To plac zabaw z siłownią pod chmurką, przejście dla pieszych na głównej ulicy Gib, mieszkania w Karolinie dla repatriantów z Kazachstanu i droga gminna w Białogórach. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki dotacjom z budżetu państwa i funduszy unijnych. Podczas otwarcia obiektów, które odbyło się we wtorek, 15 lutego, samorząd województwa podlaskiego reprezentowali członek zarządu Wiesława Burnos i radny wojewódzki, przewodniczący Komisji Rozwoju, Gospodarki, Infrastruktury i Promocji sejmiku Paweł Wnukowski. W uroczystości uczestniczył też m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz.

Wiesława Burnos zwróciła uwagę, że takie inwestycje, jak w Gibach, podnoszą jakość życia mieszkańców.

– To są rzeczy, które wpływają na codzienność, czynią ją łatwiejszą, a takie inwestycje jak plac zabaw czy siłownia pod chmurką po prostu sprawiają radość – mówiła członek zarządu.

Natomiast radny Paweł Wnukowski, gratulując zakończenia inwestycji, podkreślał, że są one kolejnym przykładem dobrej współpracy rządu i samorządu.

– Dziękuję za tę współpracę. Jej znakomite efekty właśnie widzimy i oby jak najdłużej służyły mieszkańcom gminy – mówił.

O tym, jak ważne jest to współdziałanie dla mniejszych miejscowości, wspomniał starosta sejneński Maciej Plesiewicz. – Od tego zależy rozwój takich miejsc jak Giby.

Z kolei Adam Andruszkiewicz zapewniał, że obecny rząd stawia na wsparcie mniejszych samorządów i zapewnił, że będą kolejne programy rządowe skierowane właśnie do nich.

Miejsce do rekreacji

Plac zabaw i siłownia na powietrzu powstały przy Szkole Podstawowej w Gibach. Teren uporządkowano, zagospodarowano zielenią i ogrodzono. Przyrządy do zabaw i ćwiczeń ustawiono na specjalnych gumowych płytach, które mają łagodzić ewentualne upadki.

Jak mówiła dyrektor szkoły podstawowej w Gibach Alicja Janczewska, pomysł utworzenia placu zabaw spotkał się z ogromnym entuzjazmem zwłaszcza najmłodszych.

– Dzieciaki nie mogły się go doczekać, zwłaszcza że poprzedni plac nie nadawał się już do zabawy. Teraz będą mogły spędzać czas na powietrzu podczas przerw, a przedszkolaki także podczas zajęć – mówiła dyrektor.

Plac jest oświetlony, posiada monitoring oraz elektroniczną tablicę informacyjną. Dla spacerowiczów powstały ścieżki z kostki betonowej, ustawiono także ławki i stół do ping-ponga oraz stoliki do gier w szachy i warcaby. Jest nowocześnie i estetycznie. Rewitalizacja tej części Gib była możliwa dzięki dotacji w wysokości 200 tys. zł z programu regionalnego, czyli funduszy unijnych zarządzanych przez samorząd województwa. Koszt całej inwestycji to 260 tys. złotych.

Inwestycje drogowe

Nowy plac zabaw i siłownia znajdują się niedaleko głównej ulicy Gib, gdzie również we wtorek otwarto kolejną ważną inwestycję. Chodzi o przebudowane przejście dla pieszych na głównej ulicy tej miejscowości. Pieniądze na ten remont (600 tys. zł) gmina pozyskała z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Z rządowych programów została również sfinansowana budowa drogi gminnej w Białogórach (gm. Giby). W tej malowniczo położonej, turystycznej miejscowości powstał kilometr utwardzonej, asfaltowej drogi. Całkowity koszt jej budowy to prawie 1 mln zł, z czego 600 tys. zł gmina otrzymała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (edycji przeznaczonej dla terenów po dawnych PGR-ach).

Uroczystości w gminie Giby zakończył poczęstunek przygotowany przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich i repatriantów z Kazachstanu.

 

Źródło: podlaskie.eu

fot.: Mateusz Duchnowski-UMWP

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie