01.03.2023

Gmina Sejny. Dwa duże przetargi na inwestycje oświatowe

Urząd Gminy w Sejnach ogłosił dwa długo oczekiwane przetargi dotyczące rozbudowy i modernizacji szkół podstawowych w Krasnowie i Poćkunach.

Krasnowo przejdzie metamorfozę

Pierwszy przetarg dotyczy termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Krasnowie wraz z modernizacją instalacji oświetleniowej oraz wytworzenia energii elektrycznej oraz pełnienie nadzoru inwestorskiego przy tej inwestycji. Przetarg ogłoszono w formule wykonania robót budowlanych w formule zaprojektuj i buduj.

Termin składania ofert: 10 marca 2023 r. godz. 10:00.

Inwestycję należy zrealizować do 30 września 2024 roku.

Łączna wartość poszczególnych części zamówienia: 3 943 089,43 zł.

Długie oczekiwanie na potrzebną inwestycję

Krasnowo, kiedyś wieś gminna, ze szkołą, posterunkiem milicji, sklepem. Obecnie tylko ze szkołą, w dodatku potrzebującej inwestycji.

Budynek jest dosyć stary, bo wzniesiony pod koniec lat 60. ub. wieku, potem rozbudowywany. Termomodernizacja miała rozpocząć się już na przełomie 2017/2018 roku.

Jak informował radnych wójt Dariusz Łostowski, już w budżecie na 2018 foku przewidziano 300 tys. zł, ale okazało się wówczas, że potrzeba co najmniej 600. Natomiast, aby co i raz czegoś znów tam nie modernizować, należałoby rozszerzyć zakres robót. Dodatkowy problem w tym, że są w szkole mieszkania, co wykluczało dofinansowanie z funduszy unijnych.

Dzięki dotacji z Polskiego Ładu będzie można wreszcie przeprowadzić długo oczekiwaną termomodernizację Szkoły Podstawowej Szkoły Podstawowej w Krasnowie, wraz z modernizacją instalacji oświetleniowej oraz wytworzenia energii elektrycznej. Projekt rozszerzono bowiem o możliwość wytwarzanie z oze energii elektrycznej. To akurat jak znalazł w dzisiejszych czasach, gdy prąd drożeje w oczach. Będą pompy ciepła, fotowoltaika. Jak mówi wójt D. Łostowski, szkoła będzie miała własny prąd oraz ogrzewanie. To w obecnych czasach niezmiernie ważne. Znacznie poprawią się warunki nauki.

 Oby tylko ceny usług przestały rosnąć i materiałów budowanych nie zabrakło, bo z tym akurat gmina zmaga się już przy rozbudowie Szkoły Podstawowej w Poćkunach.

Przedszkole i żłobek w Poćkunach

Kamień węgielny pod budowę pod II etap inwestycji w Poćkunach - przedszkole i żłobek murowano uroczyście 12 października 2022 roku. Teraz ogłoszono przetarg.

 

 

I etap inwestycji, czyli budowa nowych pomieszczeń lekcyjnych i sali gimnastycznej, powinien zakończyć się tuż przed nowym rokiem szkolnym. Budynek szkoły Podstawowej w Poćkunach został wzniesiony pod koniec lat 60. ub. wieku i jako jeden z nielicznych takich obiektów w woj. podlaskim nie ma jeszcze sali gimnastycznej.

Ogłoszony właśnie przetarg dotyczy z kolei budowy przedszkola i zagospodarowania terenu przy szkole w Poćkunach oraz pełnienia nadzoru inwestorskiego.

Na ten cel gmina także otrzymała dofinansowanie z programu Polski Lad.

Opis przedmiotu zamówienia:

Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji inwestycji pn. „Budowa przedszkola: zagospodarowanie terenu przy szkole w Poćkunach” zgodnie z dokumentacją techniczną obejmującą wielobranżowe projekty budowlane i wykonawcze oraz specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót. Roboty budowlane obejmują:

a) budowę budynku przedszkola wraz z wyposażeniem;

b) budowę wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej w miejscowości Poćkuny;

c) budowę wiaty gospodarczej;

d) budowę parkingu, dróg i placów manewrowych;

e) budowę placu zabaw;

f) budowę amfiteatru i schodów terenowych.

Wartość zamówienia: 6 422 764, 23 zł

Termin składania ofert mija 14 marca 2023 o godz. 08:30

Inwestycja powinna zostać zrealizowana do 30.09.2024r.

- Rozbudowa szkoły w Poćkunach jest konieczna - mówił podczas jednej z sesji Rady Gminy wójt D. Łostowski. - Potrzebne są bowiem także pomieszczenia lekcyjne, stołówka, świetlica. Przy okazji chcemy uporządkować teren, boisko, aby uczniowie mogli z nich korzystać nie tylko podczas lekcji, ale także po nich, np. w oczekiwaniu na autobus szkolny. Dzięki rozbudowie Szkoła Podstawowa w Poćkunach będzie trzy razy większa, powstanie m. in. biblioteka, stołówka, nowych pięć klas, przedszkole na 25 osób oraz żłobek na 15 miejsc.- Mamy nadzieje - dodawał wójt Łostowski - że dzięki temu zwiększy się liczba dzieci w szkole w Poćkunach. Żłobkowicze i przedszkolaki, które przyjdą do tych placówek, zapewnie będą uczęszczać i do szkoły, a to oznacza większy „koszyk” oświatowy.

Na razie - w oczekiwaniu na poprawę warunków - uczniowie  szkół w Krasnowie i Poćkunach  uczą się pilnie i bawią.

 

WYG

Na fot:

1.  Szkoła w Krasnowie. W ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie wykorzystują zakupiony sprzęt.

2.Uczniowie szkół w Poćkunach zorganizowali kiermasz ciast.

Fot. Szkoły

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie