12.09.2019

Gołdap. Trwa rozbudowa dzielnicy uzdrowiskowej [zdjęcia]

W Gołdapi trwa budowa Zakładu Przyrodoleczniczego wraz z rozbudową Promenady Zdrojowej w Uzdrowisku Gołdap.

Zakład Przyrodoleczniczy powstanie w nowo wybudowanym, trzykondygnacyjnym budynku. Będzie on podzielony na trzy strefy rehabilitacyjne.

W pierwszej strefie znajdą się gabinety masażu, gabinety wykorzystujące w terapii niskie i wysokie temperatury oraz inhalatoria.

Drugą strefę stanowić będą baseny rehabilitacyjne umożliwiające hydroterapię. Redukcję stresu będzie wspierać komora floatingowa umożliwiająca swobodne unoszenie się na wodzie. Ta nowatorska terapia stosowana jest również w leczeniu fobii, depresji i uzależnień. W trzeciej strefie znajdzie się nowoczesne SPA obejmujące sauny suchą i mokrą oraz grotę lodową i komorę infrared. Innym jej atutem będzie tepidadrium, czyli pomieszczenie

o obniżonej wilgotności powietrza. Umożliwia ono podnoszenie odporności organizmu, rozgrzanie ciała przed zażywaniem kąpieli w saunie.

Wszystkie strefy oraz ich pomieszczenia będą oczywiście wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt rehabilitacyjny. Oczekujące na powrót rodziców dzieci będą mogły bawić się w wypełnionej kulkami salce szałowej. Miłośnicy wspinaczki będą mogli zmierzyć się z grawitacją na jednej z najwyższych w regionie ściance wspinaczkowej. Jej wysokość wyniesie 15 metrów i będzie ona przystosowana do nauki wspinania oraz rozgrywania zawodów wspinaczkowych. Głodni i spragnieni będą mogli się pożywić w punkcie gastronomicznym. W zakładzie przyrodoleczniczym pracę znajdzie 12 osób.

Za unijne pieniądze

Większość pieniędzy na inwestycję miasto pozyskało z funduszy unijnych. Umowę na dofinansowanie projektu podpisano z marszałkiem województwa jeszcze pod koniec 2017 roku. Miasto uzyskało na ten cel 18 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Przetarg na budowę wygrała miejscowa firma, oferując wykonanie prac za niespełna 26,5 mln i dając 60- miesięczną gwarancję. Było dwóch oferentów. Druga oferta opiewała na 36 mln złotych. Inwestycja powinna zostać oddana do użytku w połowie 2020 roku. 

Ponadto trwają prace drogowe polegające na rozbudowie Promenady Zdrojowej, a dokładnie zamknięciu pętli zdrojowej. Roboty obejmą m.in. budowę ciągów pieszo – jezdnych (chodnik, ścieżka rowerowa oraz ulica), budowę parkingu z 42 miejscami postojowymi, budowę oświetlenia drogi oraz budowę kanalizacji deszczowej wraz z wypustami i przepompownią. Pojawią się ławki, stojaki na rowery, energooszczędne oświetlenie i zieleń.

Inwestycja zakończy się w na początku listopada. Jej koszt to ponad 2 miliony złotych.

Budowa zakładu to kolejny, po uzyskaniu statusu uzdrowiska, wybudowaniu pijalni wód mineralnych i leczniczych oraz Mazurskich Tężni Solankowych, kamień milowy na drodze rozwoju Mazurskiego Zdroju. Całkowity koszt infrastruktury uzdrowiskowej w Gołdapi ( nie licząc obecnego projektu) to 40 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło aż 34 mln zł.

Gołdap Zdrój

Gołdap jest jedynym uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach. Dzięki niepowtarzalnym walorom klimatycznym, najczystszemu powietrzu w Polsce oraz zasobom borowinowym, Gołdap jest idealnym miejscem dla kuracjuszy oraz turystów, ceniących sobie zdrowie i wypoczynek. Miasto wykorzystuje lokalny surowiec leczniczy - wody mineralne oraz wody lecznicze. Znajdziemy tu Pijalnię Wód Mineralnych i Leczniczych oraz Mazurskie Tężnie Solankowe, jedyne takie obiekty w tej części Polski.

Gołdap ma najczystsze powietrze w Polsce. W sezonie zimowym coraz częściej słyszy się o wielokrotnych przekroczeniach norm poziomu zanieczyszczeń powietrza w kolejnych miastach i regionach Polski. W Gołdapi codzienne pomiary wskazują, że nie ma tu szkodliwych pyłów zawieszonych, które tak dokuczają mieszkańcom dużych miast. To wynik m.in. ekologicznego ogrzewania miasta.

Są tu i złoża borowin, które ( w odróżnieniu od Augustowa) tu się wydobywa pod potrzeby sanatorium, no i status uzdrowiska, nadany w sierpniu 2000 roku. Działa tu na razie jedno sanatorium „Wital”, które pierwszych kuracjuszy przyjęło 19 kwietnia 2001 roku. Prywatny inwestor zaadaptował na ten cel były ośrodek radia i telewizji, w którym internowano w stanie wojennym działaczki „Solidarności”. Ma, oczywiście, umowę na leczenie z NFZ.

Gołdap zdobywcą prestiżowej nagrody

Gołdap - Mazurski Zdrój została w br. zwycięzcą tegorocznego konkursu EDEN na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne” w kategorii turystyka zdrowotna i wellness.. Nagrody zwycięzcom wręczyli minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz prezes POT Robert Andrzejczyk.

Laureat uzyskuje prawo posługiwania się tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji EDEN” i zostaje włączony do sieci Najlepszych Europejskich Destynacji Turystycznych. Nagrodą dodatkową dla zwycięzcy oraz wyróżnionych jest włączenie do działań promocyjnych Polskiej Organizacji Turystycznej.

- Atutem Gołdapi jest, poza funkcję uzdrowiskową, jest szeroka oferta wypoczynkowa. Zimą można skorzystać z wyciągów narciarskich, a w cieplejszych miesiącach jest to idealne miejsce do uprawiana turystyki rowerowej - powiedział podczas uroczystości prezes POT Robert Andrzejczyk.

 

WYG

Źródło i fot: Uzdrowisko Gołdap

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.06.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.12% 4.3541 4.4421
USD 1.52% 3.6617 3.7357
GBP 0.43% 4.8160 4.9132
CHF 0.28% 4.0412 4.1228
06.08.2020

ELEKTRYK

06.08.2020

AUTOMATYK

06.08.2020

POMOCNIK MAGAZYNU

Dodaj nowe ogoszenie