29.01.2024

Granty na likwidację barier architektonicznych w domach mieszkańców

Wiem z własnego doświadczenia, jak ważna dla osoby z niepełnosprawnością jest swoboda w samodzielnym przemieszczaniu się po domu, a także bezpieczne wejście i wyjście z niego. Dlatego zachęcam do udziału w konkursie wszystkie podlaskie samorządy – mówi marszałek Artur Kosicki.

Na stronie programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego został opublikowany konkurs na inwestycje społeczne. Czego konkretnie dotyczy?

Można w nim otrzymać dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych w mieszkaniach, z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami, przewlekle chore i starsze. Chodzi nam o to, by maksymalnie ułatwić im codzienne życie.  

Wiem z własnego doświadczenia, jak ważna dla osoby z niepełnosprawnością jest swoboda w samodzielnym przemieszczaniu się po domu. To podstawa poczucia bezpieczeństwa. Moja żona Gosia porusza się na wózku inwalidzkim i urządzając dom, kierowaliśmy się głównie jej wygodą i potrzebami.

Kto i kiedy będzie mógł w tym naborze składać wnioski?

Samorządy, które następnie przekażą to wsparcie mieszkańcom mającym trudności w codziennym funkcjonowaniu. Jest jeszcze czas na przygotowanie i doszlifowanie projektów, ponieważ wnioski przyjmujemy od 31 stycznia do 29 lutego br. – wyłącznie w wersji elektronicznej.

Zachęcam serdecznie wszystkie samorządy, bo na pewno w całym województwie są osoby, które z takiej pomocy chętnie skorzystają.

A na co mieszkańcy będą mogli konkretnie tę pomoc przeznaczyć?

Tak jak już wspominałem, na wydatki poniesione na remont mieszkania czy domu pod kątem ich adaptacji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i likwidacji barier architektonicznych. Czyli dofinansowanie obejmie prace remontowo-instalacyjne wewnątrz, wyposażenie tych pomieszczeń w elementy montowane na stałe, np. uchwyty, poręcze, ale nie tylko.

Zależy nam bowiem, aby osoby nie w pełni sprawne nie były uwięzione we własnym domu. Grant można więc będzie przeznaczyć na windy zewnętrzne i wewnętrzne, budowę podjazdu dla wózków inwalidzkich, pochylni, dostosowanie wejścia do budynku umożliwiającego swobodę poruszania się osobom z ograniczeniem ruchu czy np. montaż domofonu przystosowanego technicznie dla osób z niepełnosprawnościami. Dofinansowanie pokryje również koszt nadzoru inwestorskiego i opracowanie dokumentacji technicznej.

 

Nagroda marszałka województwa dla najlepszego sportowca z niepełnosprawnościami - wśrod laureatów pochodzący z Raczek Rafał Czuper, dwukrotny wicemistrz paraolimpijski w tenisie stołowym    

W uzupełnieniu do tego podstawowego zadania, jakim jest dostosowanie infrastruktury do potrzeb mieszkańców z dysfunkcjami, grant może być przeznaczony dodatkowo na zakup wyposażenia, np. łóżko rehabilitacyjne czy podnośnik sufitowy, który tak ułatwia funkcjonowanie w domu. Ale te wydatki nie mogą przekroczyć 20 proc. kosztów kwalifikowalnych (czyli podlegających refundacji).

Oczywiście, każde usprawnienie powinno być uzasadnione. Taką przesłanką jest specjalna potrzeba mieszkańca, jaką jest np. niepełnosprawność ruchowa czy bariera architektoniczna otoczenia, np. brak podjazdu dla osób poruszających się na wózku.

Ile pieniędzy jest do podziału w tym konkursie?

Pula jest spora, wynosi 10 mln zł. Dlatego jeszcze raz zachęcam wszystkie samorządy do wzięcia udziału w tym naborze. Ta pomoc będzie niezwykle istotna dla mieszkańców, bo koszt przebudowy i adaptacji mieszkań jest wysoki i często przekracza ich możliwości.

A naszą rolą, rolą samorządowców, jest działanie na rzecz mieszkańców i zapewnianie im wysokiej jakości życia. A ta nie może być wysoka, jeśli nie zadbamy o taką podstawę, jak bezpieczeństwo i swoboda poruszania się we własnym domu.

Na górnym zdjęciu: Dr Anna Drabarz, poprzedni Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Osób z Niepelnosprawnościami 

***

Informacje o konkursie

Szczegóły naboru wraz z wymaganymi dokumentami podane są na stronie programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 https://funduszeuepodlaskie.eu (w zakładce: nabory wniosków).

Informacji udzielają również pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego pod nr tel. 85 66 54 992, 981, 927, e-mail: konkursy.efrr@podlaskie.eu, oraz Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Białymstoku pod nr tel. 8013 08013.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


KS Śniadowo


Wigry Suwałki

21.04.2024
17:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.04.2024

Usługi Budowlane

19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie