29.12.2013

Hucznie, ale z głową

Oparzeniami twarzy, utratą wzroku, albo poważnymi ranami dłoni może skończyć się niewłaściwe obchodzenie się z fajerwerkami. Co roku, w sylwestra do szpitalnych izb przyjęć trafiają osoby poszkodowane w wybuchu petardy czy racy.

Część z nich do końca życia zostaje kalekami. Podlascy policjanci apelują o rozwagę i ostrożność w używaniu wyrobów pirotechnicznych podczas sylwestrowej nocy.

Sprzedaż petard i fajerwerków jest dozwolona tylko osobom pełnoletnim, legitymującym się dowodem osobistym. Nawet dwa lata więzienia grożą sprzedawcom, którzy udostępnią je osobom nieletnim.

Petardy i sztuczne ognie kupujmy jedynie w sprawdzonych sklepach. Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.

Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.

Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.

Korzystając z petard i sztucznych ogni, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim, przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.

Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.

Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.

Oddalmy się na co najmniej 10 metrów od odpalanego fajerwerku.

Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

- Materiały pirotechniczne są mieszaninami substancji utleniających i palnych, które w połączeniu z różnymi substancjami dodatkowymi dają określony efekt (cieplny, świetlny, barwny, dymny, dźwiękowy, odrzutowy) w wyniku spalania się - informuje starszy kapitan Marcin Janowski z suwalskiej straży pożarnej.

Spalanie niektórych materiałów pirotechnicznych może przejść w wybuch, ponieważ większość wyrobów pirotechnicznych jest wrażliwa na płomień, wysoką temperaturę, oraz bodźce mechaniczne Stwarzają przez to poważne niebezpieczeństwo, nawet przy prawidłowym obchodzeniu się z nimi.

Strażacy podkreślają, że  nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych. Wypuszczony fajerwerk będzie odbijał się od ścian i może dojść do zapalenia włosów lub garderoby. Wybuch może również spowodować uszkodzenie słuchu.

Nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do mieszkania lub mieszkania sąsiadów i spowodować panikę bądź pożar.

Z tych samych względów nie wolno kierować ich w stronę zabudowań, obiektów łatwo zapalnych (np. siano w belach, budynki gospodarcze, itp…), na samochody, przy stacjach paliw i zbiornikach z płynami latwopalnymi.

Szczególnie uważajmy na dzieci. Fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe.

Sztuczne ognie można odpalać jedynie 31 grudnia,  1 stycznia, a także w sylwestra juliańskiego - między 13 a 14 stycznia. W przypadku naruszenia tego zakazu mandat karny może wynieść nawet 500 zł .

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie