09.11.2021

I LO w Suwałkach. 29. Wojewódzki Festiwal Piosenki i Poezji Patriotycznej [zdjęcia]

Niemal 100 młodych wykonawców ze szkół średnich województwa podlaskiego oraz z Olecka (warmińsko-mazurskie) we wtorek na scenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach recytowało lub śpiewało teksty o miłości do Ojczyzny.

Festiwal Piosenki i Poezji Patriotycznej  wymyślił i zorganizował Marek Urbanowicz, polonista I LO. Początkowo impreza, przeprowadzana w okolicach Narodowego Święta Niepodległości, miała wymiar wewnatrzszkolny, niedawno uczniowie "Konopnickiej" rywalizowali w jej 30. edycji.

Od 1993 r. wydarzenie, którego głównym celem jest ksztaltowanie postaw patriotycznych ma już rangę wojewódzką, a nawet regionalną. Co roku festiwal poprzedzają eliminacje szkolne, na finał do Suwałk wraz z nauczycielami-opiekunami przyjeżdżają najbardziej utalenowani recytatorzy, piosenkarze, muzycy z Białegostoku, Augustowa, ale też mniejszych miejscowości. Wyjątkiem był ubiegły rok, kiedy z powodu pandemicznych ograniczeń, festiwal odbywał się zdalnie.

Uczestnicy wykonują znane już utwory lub własne piosenki i wiersze, recytują fragmenty prozy. Każdego roku tę najstarszą tego typu imprezę w kraju cechuje wysoki poziom.

Właśnie ze względu na wysoki i wyrównany poziom występujących we wtorek, jury przyznało wiele miejsc równoległych.

W kategorii piosenki zwycięzcami został: duet Bernadeta Bilbin i Hanna Krzyżewska z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach oraz Maja Dąbrowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

W kategorii recytacji wygrały Ewelina Wilk z I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach i Amelia Andrychowska – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łomży.

W kategorii twórczości własnej I miejsce zajęły ex aequo Maja Szczotka z I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, Gabriela Krawel z Technikum nr 2 w Zespole Szkół Rolniczych im. Majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce i Michał Dzierżek z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

 

Fot. Filip Dudanowicz 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4741 4.5645
USD 0.00% 3.9437 4.0233
GBP 0.00% 5.3827 5.4915
CHF 0.00% 4.3110 4.3980
22.01.2022

Pracownik biurowy

21.01.2022

OKAZJA

Dodaj nowe ogoszenie