26.02.2023

Jacek Sasin, koordynator PiS w Podlaskiem odwiedził Augustów. Droga ekspresowa, dworzec i wojsko

Przebywający w sobotę, 25 lutego w Augustowie wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, koordynator struktur PiS w województwie podlaskim złożył ważną deklarację.

- W ostatnich latach, na inwestycje w woj. podlaskim ze środków rządowych trafiło 4 mld zł, z tego ponad 1 mld na inwestycje drogowe, szczególnie te realizowane przez samorządy. Skupiamy się również na wielkich wyzwaniach infrastrukturalnych - mówił wicepremier.

- Położyliśmy duży nacisk na rozwój infrastruktury komunikacyjnej - szczególnie w Polsce Wschodniej, na Podlasiu, gdzie tak mało było, a właściwie w ogóle nie było w ostatnich latach dróg ekspresowych, autostrad. My to intensywnie nadrabiamy. Droga ekspresowa S8 pobiegnie od Białegostoku na północ przez Augustów, aż do węzła Raczki pod Suwałkami. To jest dobra informacja dla Augustowa, że zostanie skomunikowany drogą ekspresową z resztą Europy - zapewnił Jacek Sasin.

- To będzie ważne nie tylko dla tych, którzy będą chcieli skorzystać z uroków tego pięknego miasta i okolic. To również dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy chcą tu inwestować. Chcemy odbudować potencjał tych terenów, poprzez projekty, które przyciągną ludzi. To się dzieje m.in. poprzez wielkie inwestycje infrastrukturalne, takie jak Via Carpatia, które są kołem zamachowym dla tych terenów - dodał.

- Droga, o której była mowa będzie biegła od Białegostoku, na północ przez Suchowolę, Augustów, aż do węzła Raczki, pod Suwałkami. Kwestia powstania drogi S8 jest dla nas priorytetowa. Wspólnie osiągnęliśmy ten sukces. To pokazuje, że nie ma Polski A i Polski B - powiedział z kolei marszałek Artur Kosicki.

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 roku rząd przyjął uchwałę intencyjną sprawie budowy drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki, ale bez określenia terminu realizacji i źródeł finansowania. Ostateczna decyzja w sprawie łącznika vi Balticy i via Carpatii miała zapaść dopiero w II kwartale 2023 roku. Wygląda na to, że - jak wcześniej sugerowali politycy- będzie budowa drogi ekspresowej S8 Białystok - Suwałki oraz łącznika od strony Białegostoku przez Knyszyn do Ełku.

- Odcinek trasy via Carpatia Lublin - Białystok - Ełk zostanie wpisany do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T- głosił komunikat Ministerstwa Infrastruktury z grudnia 2022 roku.

Grudniowa uchwała Rady Ministrów w sprawie drogi ekspresowej Białystok - Augustów głosiła m.in.:

- Ze względu na znaczenie w ruchu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym drogi Białystok-Augustów-Suwałki-granica państwa, Rada Ministrów uznała za zasadną budowę drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego i zwiększy jakość usług transportowych, jeśli chodzi o przewóz pasażerów i towarów.

 

 

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zwiększenia jakości usług transportowych w przewozie towarów i pasażerów. Wpłynie także pozytywnie na sytuację społeczno-gospodarczą kraju i regionu, zarówno w skali makro, jak i mikro. Poprawa przepustowości dotychczasowej drogi poprawi również warunki konkurencyjne, ze względu na możliwość szybszego transportu wytworzonych dóbr. Ponadto, budowa nowej drogi ekspresowej przyczyni się do stworzenia miejsc pracy, zwiększenia handlu, dostępności geograficznej i mobilności obywateli.

Dworzec PKP w Augustowie zyska nowe życie

Polskie Koleje Państwowe S.A. ponownie będą zarządcą dworca kolejowego w Augustowie. Dzięki temu, że samorząd miejski przekaże dworzec PKP S.A. zabytkowy obiekt, po przeprowadzeniu gruntownej modernizacji, znów będzie służył pasażerom i lokalnej społeczności. W sobotę, 25.02.br. przedstawiciele PKP i miasta Augustowa podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Podczas uroczystości obecni byli między innymi Jacek Sasin, burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk wiceminister Obrony Narodowej Michał Wiśniewski, senator Marek Komorowski, poseł Kazimierz Gwiazdowski, Marszałek Artur Kosicki, Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz, Radny Wojewódzki Paweł Wnukowski i Przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Dobrowolska. Spółkę PKP reprezentował Pan Krzysztof Gołębiewski.

List intencyjny pozwoli samorządowi i kolei na kontynuację współpracy w zakresie nieodpłatnego przekazania augustowskiego dworca w ręce PKP S.A., a następnie włączenie go do kolejnego, planowanego na najbliższe lata programu inwestycyjnego. Po zakończeniu modernizacji w budynku dworca będzie prowadzona obsługa podróżnych, a dodatkowo część jego powierzchni zostanie przeznaczona na potrzeby miasta.

- Cieszę się, że partnerzy z PKP, a w szczególności pan Krzysztof Golubiewski, znaleźli zrozumienie dla moich argumentów w trakcie prowadzonych kilka miesięcy rozmów. Dla mnie najważniejsze jest, aby mieszkańcy Augustowa i goście nas odwiedzający mieli wyremontowany dworzec i komfortowe warunki oczekiwania na pociąg. Po to zleciłem projekt, po to zdobyłem pozwolenie na budowę i niezbędne zgody konserwatora zabytków. Przetarg można ogłaszać od razu. Wszystko przygotowane jest do inwestycji i wierzę, że już w przyszłym roku podróżni będą mogli oczekiwać na pociąg w nowoczesnej, funkcjonalnej i pozbawionej barier poczekalni dworca w Augustowie - mówił Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.

Koszt tych prac szacuje się na ponad 6,5 miliona złotych.

Budynek dworca w Augustowie powstał ok. 1899 r. w ramach budowy Zaniemeńskiej Kolei Żelaznej, łączącej wówczas Grodno, Augustów, Suwałki i Olitę z Oranami. Obecnie jest on wpisany do rejestru zabytków, a jego niewielka część udostępniona jest podróżnym jako poczekalnia.

Jednostka wojskowa

- Jednym z najważniejszych tematów, które żywo dotyczą Ziemi Augustowskiej, w kontekście współczesnych wyzwań, jest z pewnością temat bezpieczeństwa - mówił podczas spotkania z mieszkańcami Augustowa wicepremier Jacek Sasin. - Chcemy bronić każdego skrawka ojczystej ziemi. Decyzją ministra Obrony Narodowej tworzymy I Dywizję Legionów, która będzie stacjonowała na tych ziemiach, stając się fundamentem ich obrony.

 

 

Chcemy, by Augustów również doczekał się odtworzenia własnej jednostki wojskowej, by stał się ważnym miejscem na mapie bezpieczeństwa Polski. „Przesmyk suwalski” dla polskiego rządu jest miejscem strategicznym - chcemy, by mieszkańcy tych ziem mieli świadomość, że Państwo Polskie ich nigdy nie zostawi. Dlatego chcemy, by tutaj były odtwarzanie nie tylko jednostki wojskowe, ale trafiał także najnowocześniejszy sprzęt - wyjaśniał wicepremier.

Jacek Sasin spotkał się także z druhami OSP

- Miałem przyjemność porozmawiać z Druhnami i Druhami Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów-Lipowiec. Zobaczyłem nowoczesny sprzęt, na którym na co dzień pracują- w tym drona do działań poszukiwawczych. Bez wątpienia OSP poprzez swoje działania, również edukacyjne dba o lokalną społeczność i aktywizuje życie mieszkańców. Dziękuję za Państwa zaangażowanie i oddanie słusznej sprawie - napisał na swoim portalu społecznościowym.

 

WYG

Źródła i fot: Ministerstwo Aktywów Państwowych: podlaskie.eu

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.01.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.11.2023

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie