25.03.2021

Kolejne restrykcje, święta w domach. Po roku wróciliśmy do punktu wyjścia, ale z rekordem zakażeń

Wczoraj 29 978, a dzisiaj absolutny rekord - 34 151 zakażeń koronawirusem potwierdzono w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 520 osób.

W Suwałkach, według  danych, znowu przybyło 33 zakażonych, 1 osoba zmarła, a w powiecie suwalskim zanotowano 6 przypadków i 1 zgon.  W powiecie augustowskim mamy 27 zakażeń i 1 zgon, a w sejneńskim przybyło 9 zakażonych.

W kraju zajętych jest 27 118 covidowych łóżek, pod respiratorami przebywa 2 620 pacjentów. W porównaniu do wczoraj, przybyło 607 pacjentów, w tym  83 wymagających respiratorów. Tylu zajętych łóżek i respatorów nie było nigdy.

Konieczne kolejne restrykcje

- Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia i musimy zrobić wszystko, żeby do tego nie doszło – powiedział na początku dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki. – Nie mamy już więcej lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych.  

- Obostrzenia są konieczne, żebyśmy za 2-3 tygodnie mogli zacząć wracać do normalności. Stawką tych działań jest ratowanie życia ludzkiego, dlatego musimy zaostrzyć rygory w poruszaniu się, w mobilności, w działalności gospodarczej. W lutym lekko poluzowaliśmy niektóre branże, dzisiaj znowu trzeba wprowadzić obostrzenia. Potrzebujemy solidarności, powinna obowiązywać zasada „wszystkie ręce na pokład” – kontynuowała prezes Rady Ministrów. – Święta Wielkanocne musimy spędzić w gronie wąskiej rodziny. Walczymy o zdrowie i życie obywateli, o miejsca pracy Polaków, chcemy ratować gospodarkę i wierzymy, że za kilka tygodni to się uda.  

Zaostrzenia, które mają zatrzymać trzecią falę pandemii przedstawił minister  zdrowia Adam Niedzielski. Będą one obowiązywały od soboty 27 marca do poświątecznej soboty, 9 kwietnia.

Nieczynne będą żłobki i przedszkola.

Zamknięte będą zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, salony urody.

Zostaną zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe powyżej 2 tys. m2. Nadal nieczynne będą galerie handlowe.

Zaostrzone zostaną normy w sklepach,  na pocztach i w kościołach – 1 osoba na 20 m2.    

- Od 27 marca do 9 kwietnia w kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra - podkreslił minister.

Obiekty sportowe będą dostępne tylko dla sportu zawodowego.

Nie przepisy, a zalecenia

Wszędzie gdzie to możliwe, powinna obowiązywać praca zdalna.

Rząd zaleca, byśmy spędzili święta w gronie najbliższej rodziny, z domownikami.  

Ostatniej doby w kraju wykonano ponad 102,5 tys. testów na koronawirusa.

W czwartek resort zdrowia poinformował o 34 151 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (5430), mazowieckiego (5104), wielkopolskiego (3334), małopolskiego (2919), dolnośląskiego (2680),

kujawsko-pomorskiego (2254), łódzkiego (2019), pomorskiego (1994), podkarpackiego (1498), zachodniopomorskiego (1163), warmińsko-mazurskiego (1082), świętokrzyskiego (1024), lubelskiego (970), lubuskiego (936), opolskiego (642), podlaskiego (577).

Z powodu COVID19 zmarło 107 osób, natomiast z powodu współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło 413 osób.

 Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 2 154 821. Zmarło 50 860 osób, wyzdrowiało 1 722 856.

 

 

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Co zmieni się od soboty, 27 marca?

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostańmy w domu

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz

W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. 

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Szczepienia i społeczna dyscyplina najskuteczniejszą bronią walki z COVID-19

Pokonanie COVID-19 jest możliwe tylko poprzez przerwanie transmisji wirusa z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość! Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Szczepiąc się, chronisz nie tylko siebie. To także ochrona Twoich rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Od początku akcji szczepionkowej w Polsce do 25 marca 2021 r. wykonano ponad 5,3 mln szczepień I i II dawką. Więcej informacji na temat szczepień i dzienne raporty z danymi znajdziesz na www.gov.pl/szczepimysie.

Źródło: gov.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe ogoszenie