21.08.2014

Konsultacje społeczne polsko-litewskiego programu współpracy transgranicznej

Do 2 września bieżącego roku potrwają konsultacje społeczne projektu Programu Współpracy INTERREG Litwa – Polska 2014-2020. Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które jest instytucją zarządzającą programu, zaprasza do udziału w dyskusjach na temat wytycznych przyszłego programu.

Na Litwie konsultacje społeczne Programu będą się odbywały 28 sierpnia w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, ul. Šventaragio 2, Wilno, pokój nr 411. Osoby, które zamierzają przybyć na konsultacje, są proszone o zgłoszenie się na adres poczty elektronicznej deimante.jankunaite@vrm.lt .

Także po stronie polskiej są zbierane uwagi do programu. Uwagi można wnosić za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://konsultacje.mrr.gov.pl/ w terminie do 02.09.2014. Więcej informacji na www.ewt.gov.pl

Budżet Programu: 51,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zakres wsparcia:
• zachowanie, ochrona, promocja i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego
• promocja włączenia społecznego, zwalczania ubóstwa i wszelkiej dyskryminacji
• wzmocnienie zdolności instytucjonalnej oraz skutecznej administracji publicznej
• promocja zrównoważonego zatrudnienia o wysokiej jakości oraz wspieranie mobilności pracowników.

Beneficjenci:
• władze lokalne i regionalne oraz ich zrzeszenia
• izby handlowe, organizacje wsparcia biznesu oraz agencje rozwoju
• organizacje pozarządowe
• instytucje szkolnictwa wyższego, szkoły, instytucje badawczo-rozwojowe, instytucje kulturalne.

Obszar programu:
• po stronie polskiej – subregion suwalski, subregion białostocki oraz subregion ełcki
• po stronie litewskiej – okręg olicki, okręg mariampolski, okręg tauroski, okręg kowieński, okręg wileński (z wyjątkiem miasta Wilno).

Mniej pieniędzy na nowe projekty unijne

Program Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska będzie dysponował w nowym unijnym rozdaniu mniejszymi niż dotychczas funduszami. Jednym z powodów, jest mniejsza niż przed siedmioma laty liczba ludności pogranicza. Jest to jedno z kryteriów, według których przydziela się pieniądze. Pogranicze pustosze, bo m.in. z powodu braku funduszy na jego rozwój, mieszkańcy wyjeżdżają „za chlebem” do innych regionów i państw. Teraz będą jeszcze bardziej stąd uciekać. Logika decydentów jest porażająca.
UE preferować będzie też duże projekty, kosztem takich, jak remonty pojedynczych świetlic wiejskich, szkół, itp.
 
Zamiast budować, będą śpiewać

Poza tym, UE zaleca, aby więcej pieniędzy było kierowanych na tzw. ”miękkie” projekty, czyli np., festiwale, i inne imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne, a nie na projekty infrastrukturalne. Wygląda na to, że Bruksela uznała, że na polsko-litewskim pograniczu nie trzeba już budować dróg, wodociągów, szkół, świetlic wiejskich, itp. Inna spawa, że podobne myślą także polskie i litewskie rządy, bo one też popierają taki tok myślenia. Nie jest ono jednak pozbawione logiki: skoro ludzie stad uciekają, to po co komu drogi, ulice i inna infrastruktura?

Trzeba łączyć siły

UE chce też, aby więcej pieniędzy trafiało do grup transgranicznego działania, a nie - jak dotychczas - do samorządów, które budowały m.in. drogi transgraniczne, poprawiały infrastrukturę. Stąd też  z inicjatywy Konsulatu  Republiki Litewskiej w Sejnach – trwają prace nad utworzeniem takiej grupy.
W tym celu przedstawiciele  przygranicznych samorządów, Euroregionu Niemen, dzięki Centrum Przedsiębiorczości w Alytus, pojechali na polsko-czeskie pogranicze, aby  skorzystać z tamtejszych do świadczeń w zakresie funkcjonowania Europejskiej Terytorialnej  Grupy Działania.
W Europie działa 41 takich grup w 18 państwach, na wschodnim pograniczu Polski nie ma jeszcze takiej organizacji.

Jan Wyganowski

Na fot.  Jedna z ulic w Puńsku  zbudowana za transgraniczne pieniądze

udostępnij na fabebook
25.08.2014, 10:42:49

Babinicz

Szykują kolejne większe kary za język polski "Na Litwie nie kończą się prześladowania polskiej mniejszości za używanie języka ojczystego. Na początku roku dyrektor (już były) administracji rejonu solecznickiego Bolesław Daszkiewicz zapłacił ponad 40 tys. litów (ok. 11,5 tys. euro) kary za polskie nazwy ulic na prywatnych domach mieszkańców rejonu solecznickiego." http://kurierwilenski.lt/2014/08/06/szykuja-kolejne-wieksze-kary-za-jezyk-polski/

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie