27.08.2014

Kuzyni odlecieli, a on zamieszkał w kurniku

Bocian Wojtek jest gwiazdą jednego z gospodarstw w Gminie Raczki.

Już prawie wszystkie bociany odleciały na zimę do ciepłych krajów. Sejmikowały, sejmikowały i już ich nie ma. Zresztą, stare ludowe przysłowie mówi: „ Na Bartłomieja Apostoła bocian swe dzieci woła". A Bartłomieja mieliśmy w niedzielę, 24 sierpnia.

- Być może zostały jeszcze słabsze ptaki z późniejszych lęgów. Mogą się one jeszcze zebrać i razem polecieć  - mówi Maciej Kamiński, zastępca dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego.

Bocian, który trafił do państwa Szczepańskich, raczej się nigdzie nie wybiera. W gospodarstwie ma jedzenie dosłownie na wyciągnięcie ręki, a z kurami żyje w bardzo dobrej komitywie.

- Nikogo nie dziobie, a wieczorem, kiedy kury idą spać, grzecznie czeka, aż wszystkie wejdą do kurnika i jak prawdziwy dżentelmen  - wchodzi ostatni – mówi Zuzanna Szczepańska, która uratowała ptaka.

-  Jechałam rowerem od sąsiadów. W pewnym momencie bocian przebiegł mi drogę i się przewrócił. Nie mógł wstać. Poszłam po brata i wspólnie zanieśliśmy go do domu. Mama wymyła mu dziób, bo miał cały w ziemi. Po tych zabiegach wypuściliśmy go za bramę – opowiada pani Zuzanna.

- On jednak nigdzie nie poszedł, ani nie poleciał. Gdy tata otworzył bramę – wrócił na podwórko i tak już został – mówi.

- Karmimy go głownie wątróbką i rybami, ale uwielbia też myszy. Gdy zawołamy „Wojtek!” przychodzi pod dom. Doskonale wie, że zaraz dostanie jakiś smakowity kąsek – dodaje.

- Bociek w gospodarstwie wcale nie jest rzeczą rzadką. Takie przypadki się zdarzają – mówi Kamiński.

- W naszym kraju bociany darzone są szczególną sympatią. Rolnicy nie robią ptakom krzywdy. Bocianie gniazdo w gospodarstwie, to dobra wróżba – opowiada przyrodnik.

- Jeśli bocian ma dobre warunki, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby został w gospodarstwie. Może przezimować i odlecieć wiosną, albo zostanie na zawsze. Apelujemy jedynie, aby wszystkie przypadki chorych, poranionych ptaków zgłaszać do lecznicy w Maćkowej Rudzie – tłumaczy Kamiński.

 

Fot. Z. Szczepańska

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.30.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
29.05.2024

Inżynier Budowy

28.05.2024

praca

Dodaj nowe ogoszenie