11.09.2019

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Zęby są bez wątpienia najtwardszym i najtrwalszym wytworem ludzkiego organizmu. Do przebicia się przez ich struktury potrzeba wierteł wykonanych z użyciem diamentu.

Mianem paradoksu można więc określić fakt, że zęby tak łatwo niszczą się od słodyczy czy napojów gazowanych. Nie jest to jednak nic dziwnego, gdyż mikroorganizmy bytujące w naszej jamie ustnej żywią się glukozą - składnikiem min. cukru kuchennego. Dostarczając im pożywki stwarzamy idealne warunki do rozwoju próchnicy i wad tkanek przyzębia.
 
Higiena to podstawa
 
Wielu z nas przekonało się, jak uciążliwy może być ból zęba, który powoduje między innymi próchnica. Zdecydowanie jest lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego systematyczna dbałość o higienę jamy ustnej jest tak ważna i kluczowa dla zdrowia, ale i dla naszego portfela. Każdy, kto choć raz korzystał z prywatnych usług gabinetów stomatologicznych wie, że za jedną wizytę u dentysty trzeba zapłacić minimum 150 zł. Koszty te ulegają znacznemu zwiększeniu, gdy w zębie jest tak zaawansowany stan próchniczny, że jedynym ratunkiem dla niego pozostaje leczenie kanałowe. Niestety, wiele zabiegów stomatologicznych nie podlega refundacji, a koszty leczenia zębów mogą być bardzo obciążające dla domowego budżetu. Wspomnieć należy także o poważniejszych konsekwencjach zdrowotnych, które wynikają z braku higieny jamy ustnej, do których należy miażdżyca spowodowana długotrwałą, nieleczoną chorobą zęba. To tylko niektóre z przykładów pokazujących, jak ważna dla naszego zdrowia i wizerunku jest prawidłowa higiena jamy ustnej.
 
Jak zadbać o zęby - kilka prostych kroków
 
Szczęśliwie dla nas, przy zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki, możemy w ogromnym stopniu zredukować ryzyko wystąpienia wymienionych wyżej powikłań. Niewątpliwie absolutną podstawą jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Pozwala to na pozbycie się płytki nazębnej, czyli osadu składającego się z bakterii i toksycznych produktów ich przemiany materii. Samo szczotkowanie jednak nie wystarcza i warto przyjrzeć się bliżej tym kilku, prostym krokom prowadzącym do zdrowej jamy ustnej.
 
Stosuj płukanki
 
Siedlisko mikroorganizmów to nie tylko zęby i ich bezpośrednie okolice. Bakterie gromadzą się w okolicach języka oraz policzków. Stosuj płyn do płukania jamy ustnej regularnie, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko ubytków. Rynek oferuje wiele typów takich preparatów. Płyn, który minimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy, zawiera wysoką zawartością fluorków. Płukanki bogate w jony potasu pomogą wyeliminować nadwrażliwość dziąseł.
 
Zadbaj o swój język

 Język, poza pełnieniem funkcji integralnej części aparatu mowy, jest także siedliskiem bakterii. Przy codziennej higienie jamy ustnej nie można zapomnieć o czyszczeniu języka. Specjalna końcówka do czyszczenia języka, którą podłączamy do tradycyjnej szczoteczki elektrycznej, ułatwi pozbycie się z języka bakterii niekorzystnie wpływających na zęby.
 
Nitki i wykałaczki to twoi przyjaciele
 
W przestrzeniach międzyzębowych osadzają się resztki jedzenia, a za pomocą nici dentystycznych można je łatwo i szybko usunąć. Tradycyjnym szczotkowaniem zębów nie zawsze pozbędziemy się tych uporczywych, zalegających między zębami, resztek jedzenia. Nici dentystyczne radzą sobie z nimi szybko i bezboleśnie. Po posiłkach warto korzystać także z wykałaczek, aby mechanicznie pozbyć się większych części pożywienia.
 
Wybierz właściwą pastę do zębów
 
Próchnica to schorzenie, która dotyka bardzo dużą część społeczeństwa, a mimo to wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak niekorzystnie wpływa ona na zdrowie zębów. Aby jeszcze skuteczniej z nią walczyć, warto wybierać pasty o wysokiej zawartości fluorków. Fluor jest pierwiastkiem występującym naturalnie m.in. w pożywieniu i wykazuje on działanie prewencyjne w rozwoju próchnicy.
 
Otwórz się na nowości
 
Postęp w naukach medycznych oraz w nowych technologiach odbija się głośnym echem również w stomatologii. Irygatory, szczoteczki soniczne czy lakiery do fluoryzacji - to wszystko jest do Twojej dyspozycji. Obserwuj nowinki i wypatruj okazji, a zapewnisz swoim zębom długie i zdrowe życie.
 
Zmniejsz koszty
 
Nawet najlepsza metoda będzie bezużyteczna, jeśli nie będzie nas na nią stać.

Korzystaj ze zniżek i kodów rabatowych przy zakupie tych preparatów, aby móc pozwolić sobie na profesjonalną profilaktykę.

Spokojnie, masz czas
 
Pęd życia i rozwój w wielu dziedzinach sprawiają, że niekoniecznie znajdujemy czas na kompleksową higienę jamy ustnej. Nie musisz stosować wszystkich zabiegów codziennie. Niech siła nawyku sprawi, że szczotkowanie zębów i płukanie jamy ustnej zagości w twoim harmonogramie na stałe. Pozostałe czynności wykonuj na tyle często, na ile pozwalają Ci czas i pieniądze.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.06.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.12% 4.3541 4.4421
USD 1.52% 3.6617 3.7357
GBP 0.43% 4.8160 4.9132
CHF 0.28% 4.0412 4.1228
06.08.2020

ELEKTRYK

06.08.2020

AUTOMATYK

06.08.2020

POMOCNIK MAGAZYNU

Dodaj nowe ogoszenie