08.09.2014

Lipniak się rozbuduje. Powstanie nowa oczyszczalnia i wielki budynek

Na terenie Ośrodka w Lipniaku pod Suwałkami najpierw powstanie nowa oczyszczalnia, później duży, nowoczesny budynek. Ośrodek zajmuje się rehabilitacją osób po kryzysach psychicznych i chorych neurologicznie.

- Obie inwestycje są bardzo potrzebne. Mamy szambo, które jest regularnie opróżniane, część ścieków jest oczyszczana. Kilka lat temu posadziliśmy specjalnie wierzbę, której korzenie filtrują ścieki – mówi Bożena Chmielewska, dyrektor Ośrodka w Lipniaku.

- Dotychczasowe zbiorniki nie są jednak wystarczające. Ośrodek się rozbudowuje. Do prowadzonego przez nas hostelu, w którym pracują również podopieczni ośrodka wsparcia, przyjeżdża wielu turystów, zwłaszcza w okresie letnim. Organizujemy też wielkie imprezy – wesela na kilkaset osób, wtedy zużycie wody jest bardzo wysokie i oczywiście spływa bardzo dużo ścieków – tłumaczy dyrektor Chmielewska.

- Na ostatniej radzie powiatu podjęliśmy decyzję o zabezpieczeniu środków finansowych na modernizację oczyszczalni. Koszt szacujemy na około 30 tys. złotych – mówi Szczepan Ołdakowski, starosta powiatu suwalskiego.

- Taka suma to dla starostwa duży wydatek, będziemy starać się o pozyskanie funduszy z zewnątrz, na przykład z Ministerstwa Ochrony Środowiska - mówi Ołdakowski.

- Nowa oczyszczalnia na pewno nie powstanie w tym roku, bo zebranie potrzebnej dokumentacji potrwa, ale nie ukrywam, że budowa nowej oczyszczalni jest pilna – mówi.

Sprawę komplikuje nieco fakt, iż ośrodek leży w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego. Trzeba więc spełnić wiele dodatkowych wymogów środowiskowych.

W dalszej perspektywie na terenie ośrodka, w miejscu starej drewnianej stodoły, ma powstać nowoczesny, piętrowy budynek. Będą się w nim mieścić m.in. pomieszczenia usługowe i warsztaty, np. krawiecki, bo podopieczni ośrodka zajmują się m.in. szyciem paczworków, a także pokoje dla osób niepełnosprawnych. Chociaż kompleks w Lipniaku leży kilkanaście kilometrów od Suwałk, dojazd, szczególnie zimą wcale nie jest tam łatwy.

- Obecnie podopieczni ośrodka przywożeni są z Suwałk i terenu całego powiatu busami. Po kilku godzinach zajęć, odwozi się ich z powrotem. To bardzo męczące – mówi Chmielewska.

Koszt budowy nowego budynku wstępnie oszacowano na 3 miliony złotych.

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie