22.02.2020

Litewskie przedszkole w Suwałkach. Trwają zapisy, zajęcia rozpoczną się w kwietniu

Od kwietnia 2020 roku, po dwóch latach starań, w Suwałkach rozpocznie działalność litewskie przedszkole. Organem założycielskim jest Fundacja im. Biskupa Antanasa Baranauskasa „Dom Litewski” w Sejnach.

Przedszkole i zalążek litewskiego Centrum Kultury i Edukacji mieścić się będzie w wynajętych od prywatnego właściciela budynku pomieszczeniach (137 m2) w centrum starego miasta.

Na razie przewidziano jedną grupę, a od września 2020 będą dwie grypy wiekowe. Jeżeli jednak już tej wiosny będzie zapisanych sporo dzieci, to jest możliwość utworzenia dwóch grup jeszcze w tym roku szkolnym. Są na to odpowiednie pomieszczenia.

Na razie zapisano nieco ponad 20 maluchów w wieku od 2,5 do 5 lat. Wciąż trwa nabór dzieci oraz personelu. Można jeszcze zapisywać dzieci zarówno litewskich, jak i mieszanych rodzin. Obecnie dzieci z litewskich rodzin uczęszczają do różnych (samorządowych i prywatnych) przedszkoli. Zwolnione przez nie miejsca będą mogły zająć inne dzieci, m.in. z polskich rodzin.

Przedszkole będzie realizować wszystkie programy zgodnie z polskim prawem oświatowym. Ponadto będą różne dodatkowe zajęcia, jak nauka języków obcych, kreatywności, kooperacji, zajęcia kulturalne, itp. Przedszkole zapewnia też wyżywienie, ma własną kuchnię.

Przedszkole będzie czynne od godziny 7 rano do 17.00.

Funkcjonowanie przedszkola finansuje litewskie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu. Dyrektorem placówki jest Jolanta Malinowska - Wiaktor, przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce, która apeluje też do społeczności litewskiej w Polsce o finansowe i rzeczowe wsparcie przedsięwzięcia.

W przyszłości w Centrum ma też funkcjonować niewielka litewska szkoła podstawowa.

Obecnie dzieci z litewskich rodzin w Suwałkach chodzą do różnych suwalskich szkół i przedszkoli, ale są rozproszone w różnych placówkach. Około 30 dzieci z litewskich rodzin uczy się, po obowiązkowych zajęciach szkolnych, języka litewskiego w dwóch suwalskich szkołach. Po utworzeniu Centrum wszystkie byłyby w jednym miejscu, uczyłyby się większości przedmiotów po litewsku, podobnie, jak w placówkach oświatowych w Puńsku, czy litewskiej szkole ”Ziburys” w Sejnach.

Fundusze na działalność Centrum pochodziłyby z różnych źródeł: „koszyka” ucznia, wsparcia litewskiego rządu, pieniędzy pozyskiwanych przez litewskie organizacje.

 

WYG

Na fot: Dzieci z litewskich rodzin z programem artystycznym podczas wizyty premiera Litwy w Suwałkach

Fot. arch. Konsulat RL w Sejnach

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.08.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.21% 4.5145 4.6057
USD 0.33% 4.1793 4.2637
GBP 0.08% 5.1377 5.2415
CHF 0.24% 4.2741 4.3605
07.04.2020

działka ROD Malwa

Dodaj nowe ogoszenie