26.03.2020

Litwa - przedłużona kwarantanna. Jeśli chcemy doczekać kolejnej Wielkanocy, świętujmy w domu

Litewski rząd przedłużył ogólnokrajową kwarantannę do 13 kwietnia, a premier Saulius Skvernelis apeluje do mieszkańców, aby Wielkanoc spędzili w domach.

- Jeśli chcemy świętować Wielkanoc z bliskimi i w przyszłym roku, i w kolejnych latach, to może niech tegoroczna Wielkanoc będzie inna – w domu, z bliskimi, z członkami rodziny, bez wyjazdów, bez jeżdżenia po Litwie. Bo inaczej kolejnej Wielkanocy możemy nie doczekać – powiedział Skvernelis dla dziennikarzy po posiedzeniu rządu.

Premier podkreślił, że koronawirus zmienia też praktyki religijne, księża odprawiają Msze św. bez wiernych, tak też ma być w Wielkanoc.

- Myślę, że Msze św. będą celebrowane, transmitowane, ale bez ludzi. Musimy przecierpieć, musimy myśleć o naszych rodzicach, dzieciach, każdym z nas. I tegoroczna Wielkanoc na Litwie będzie inna niż zwykle. Ale jeszcze raz chcę prosić, aby była ona inna ze względu na wspólny cel, abyśmy mogli w przyszłości mieć wiele świąt i rodzinnych, i państwowych, i religijnych- – powiedział Skvenelis.

W okresie kwarantanny obowiązuje zakaz wjazdu do kraju obcokrajowców z wyjątkiem członków rodzin obywateli Litwy, dyplomatów i przedstawicieli misji wojskowych NATO, a także osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu albo pozwolenie na pracę.

Ograniczenia w podróżowaniu zostały wprowadzone również w granicach kraju, zmniejszono intensywność ruchu autobusowego i kolejowego.

Rząd wprowadził zakaz handlu z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek. Nieczynne są restauracje, kawiarnie, zakłady fryzjerskie i salony piękności. Odwołane są wszystkie imprezy.

Wychodzenie z domów jest zalecane tylko w celu zrobienia zakupów i w maseczkach ochronnych. Do sklepów jest wpuszczana ograniczona liczba osób, co powoduje kolejki przed sklepami.

W parkach i innych otwartych miejscach publicznych mogą przebywać jednocześnie maksymalnie 2 osoby - z wyjątkiem członków tej samej rodziny. Należy przestrzegać bezpiecznego kontaktu: odległość kontaktu większa niż 2 metry i krótsza niż 15 minut, a także wymagania higieniczne.

-To niezbędna decyzja, ponieważ wirus już kosztuje nasze życie. Wszyscy musimy bez wyjątku przestrzegać zasad, wszyscy musimy być odpowiedzialni i dbać o siebie nawzajem - napisał premier na swym profilu Internetowym.

Do czwartku, 26 marca, cudzoziemcy powracający do swych krajów mają możliwość przejazdu tranzytem przez Litwę korytarzami humanitarnymi. Wszyscy powracający do kraju są objęci przymusową 14-dniową kwarantanną.

 

WYG

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.01.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.63% 4.4871 4.5777
USD 0.07% 4.0963 4.1791
GBP 0.30% 5.0822 5.1848
CHF 0.75% 4.2445 4.3303
01.04.2020

Praca na obwodnicy

Dodaj nowe ogoszenie