10.11.2021

Litwa wprowadziła stan wyjątkowy na granicy z Białorusią, w tym na trójstyku z Polską

Na Litwie we wtorek pojawiły się informacje o nasilonym ruchu nielegalnych imigrantów zwłaszcza w pobliżu trójstyku granic Polski, Litwy i Białorusi.

Niektórzy migranci, którzy byli w pobliżu Kuźnicy, mogli przemieścić się w kierunku granicy litewskiej i zostać rozlokowani w lasach Kopcewa, tuż przy granicy z powiatem sejneńskim. Przedstawiciele litewskiej straży granicznej nie potwierdzali tych doniesień, ale też zbytnio nie negowali.

Więcej wojska w Kopcewie

Dla bezpieczeństwa mieszkańców rejonu Łoźdiejskiego litewscy żołnierze zostali we wtorek zakwaterowani w Kopcewie ( Kapčiamiestis), na odcinku granicznym z Polską.

Siły Zbrojne Litwy ulokowaly się na terenie dawnego Centrum Pomocy Społecznej Židinys, które jest położone blisko granicy, by szybko zareagować na sytuację, w której nielegalni migranci próbują przedostać się na terytorium Litwy lub inne możliwe incydenty na granicy.

We wtorek po południu litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zorganizowało pilne zdalne spotkanie zespołu MSW z merami gmin przygranicznych, w którym uczestniczył również mer rejonu łoździejskiego Ausma Miškinienė. Omawiano komunikację i koordynację służb i samorządów w sytuacji zagrożenia.

- Mam nadzieję, że nielegalni migranci skoncentrowani na granicy polsko-białoruskiej nie zwrócą się w stronę Litwy, ale jestem spokojniejsza, że władze oceniają możliwe zagrożenia i wysyłają pomoc wojskową, aby mieszkańcy naszego okręgu czuli się bezpieczniej - powiedziała Ausma Miškinienė , mer rejonu.

Stan wyjątkowy

Aby zapobiec podobnej sytuacji, jaka ma miejsce w Polsce, litewski Sejm podjął we wtorek wieczorem decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią na miesiąc. Projekt poparło 122 posłów w 141-osobowym Sejmie.

Stan wyjątkowy został wprowadzony w kraju po raz pierwszy od odzyskania niepodległości, zaczął obowiązywać o północy 10 listopada.

Obostrzenia będą obowiązywać na pograniczu litewsko-białoruskim i 5 km w głąb Litwy, a ponadto w Kibartach, Miednikach, Podbrodziu, Rukle i Wilnie – tam, gdzie mieszkają nielegalni migranci.

Premier Ingrida Šimonytė twierdzi, że część ograniczeń obejmie migrantów, kolejna zaś część restrykcji – mieszkańców Litwy.

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego ograniczony zostanie ruch drogowy w strefie przygranicznej bez zezwolenia pograniczników, nie będzie można wjechać do tej strefy, z wyjątkiem mieszkańców posiadających tutaj mienie nieruchome i dowody na to w postaci odpowiednich dokumentów.

Na terenie strefy przygranicznej służby będą mogły dokonywać kontroli pojazdów i osób, a także przewożonych rzeczy – rząd twierdzi, że funkcjonariusze będą poszukiwali broni i materiałów wybuchowych, będą mogli zatrzymywać osoby łamiące prawo. W strefie przygranicznej będzie również obowiązywał zakaz gromadzenia się.

Migranci, którzy już trafili na Litwę, będą mieli ograniczone prawo do korespondencji i rozmów telefonicznych, z wyjątkiem sytuacji, gdy będą musieli skontaktować się z urzędami państwowymi.

Stan wyjątkowy ma związek z sytuacją w Polsce, gdzie tysiące migrantów próbują sforsować białorusko-polską granicę.

Na Litwę w tym roku trafiło ok. 5 tysięcy nielegalnych migrantów.

Ograniczenia dotyczące nietypowej sytuacji na odcinku granicznym (5 km) od granicy państwowej:

  • Wstęp mają tylko mieszkańcy, którzy zadeklarowali miejsce zamieszkania lub posiadają nieruchomość. Dokumenty identyfikacyjne lub zaświadczenia Centrum Ewidencji dotyczące nieruchomości należy przedlożyć wojsku, funkcjonariuszom Państwowej Straży Granicznej lub policji.
  • W przypadku uczestniczenia w wizytach u lekarza, pogrzebu lub w innych ważnych sprawach w strefie przygranicznej konieczne będzie przedstawienie funkcjonariuszom kontrolującym dokumentu potwierdzającego cel wizyty.
  • Wszelkie zgromadzenia masowe - uroczystości, zgromadzenia itp. - są zabronione na odcinku przygranicznym w czasie stanu wyjątkowego.
  • Nie będzie możliwości ponownego zgłoszenia miejsca zamieszkania w strefie przygranicznej.
  • Działalność gospodarcza nie będzie ograniczona. W trakcie pracy konieczne będzie dostarczenie funkcjonariuszom kontrolującym dokumenty to potwierdzające - dokument potwierdzający miejsce pracy, list przewozowy itp.

Ponieważ nadzwyczajna sytuacja na Litwie pojawia się po raz pierwszy w całej historii państwa i jest wielkim wyzwaniem, ludność proszona jest o zrozumienie, odpowiedzialność i powagę -  głosi komunikat rządowy.

 

WYG

Źródło Kancelaria Premiera RL; samorząd rejonu łoźdiejskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4937 4.5845
USD 0.00% 3.9592 4.0392
GBP 0.00% 5.3723 5.4809
CHF 0.00% 4.3445 4.4323
22.01.2022

Pracownik biurowy

Dodaj nowe ogoszenie