29.07.2024

Litwa wzmacnia granice z Rosją i Białorusią

Wzmacniając potencjał odstraszania i bezpieczeństwo granic państwowych z Rosją i Białorusią, Litwa poszerzy istniejący arsenał przeciwmobilności wojskowej o nowe środki.

Na poniedziałkowym (29.07) posiedzeniu rządu Minister Obrony Narodowej Laurynas Kasčiūnas, Minister Spraw Wewnętrznych Agnė Bilotaitė, Wiceminister Komunikacji Agnė Vaiciukevičiūtė i Kanclerz Rządu Giedrė Balchytytė szczegółowo przedstawili te plany, postęp w ich realizacji i potrzeby finansowe.

 

Planuje się utworzenie kilkudziesięciu parków urządzeń inżynierskich, zainstalowanie rezerwowych przeszkód i obiektów inżynierskich w wyznaczonych miejscach na części dróg i mostów, urządzeń blokujących w prawdopodobnych miejscach zabudowy brodów, rewitalizację kilkuset kilometrów rowów melioracyjnych, wzmocnienie zdolności armii litewskiej, ograniczenie wyraźnej wycinki drzew na odcinkach granicznych i utworzenie alei drzew.

-Środki przeciwdziałania mobilności są ważną częścią koncepcji obronności naszego kraju. Tworząc i wzmacniając linię obronną Litwy, wnosimy wkład w zbiorowe wysiłki odstraszania krajów bałtyckich i sojuszu NATO - mówi Minister Obrony Narodowej L. Kasčiūnas.

Zdaniem Ministra Spraw Wewnętrznych Agnė Bilotaitė, realizacja linii obrony będzie kolejnym krokiem w kierunku wzmocnienia ochrony litewskiej granicy państwowej, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i NATO.

- Litwa charakteryzuje się najwyższym standardem ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Jednak niestabilność w pomocy dla regionu skłania nas do podjęcia dodatkowych kroków. Przy tworzeniu linii obronnej Litwy jednym z najważniejszych elementów jest właściwe przygotowanie do ochrony i obrony granicy państwowej. Będziemy kontynuować ścisłą współpracę z armią litewską w zakresie wyposażenia straży granicznej w ciężką broń, a także wykorzystamy wszelkie możliwości, aby uzyskać środki od Komisji Europejskiej na wzmocnienie kontroli granicznej – powiedziała minister A. Bilotaitė.

- Koordynacją działań podjęło się Krajowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jesteśmy także wdzięczni gminom przygranicznym, których aktywne zaangażowanie w pomoc w identyfikacji najodpowiedniejszych miejsc, środków i potrzeb w zakresie zasobów dla wzmocnienia przeciwmobilności było niezwykle znaczące - informuje kanclerz rządu G. Bałchytytė.

W ramach wdrażania działań przeciwdziałających mobilności planowane są następujące kierunki prac:

• Utworzenie 28 parków urządzeń inżynieryjnych, z czego 6 na terenach wojskowych, 22 na terenach gmin lub instytucji państwowych, przedsiębiorstw państwowych, położonych przy litewskiej granicy z Białorusią i rosyjskim obwodem królewieckim.

• Zainstalować bariery rezerwowe na 15 drogach, 11 wiaduktach i 9 mostach, zainstalować konstrukcje inżynieryjne w celu ewentualnego zamocowania materiałów wybuchowych;

• W południowo-zachodniej części kraju przywrócono do pierwotnych parametrów technicznych łącznie około 280 km rowów melioracyjnych;

• Zakazać wycinki pasów leśnych o szerokości 80 metrów w pobliżu wyznaczonych dróg, zachowując wymogi bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także na okres nie krótszy niż 10 lat, ograniczyć ciągłe wycinanie lasów w odległości do 20 km w głąb kraju od litewskiej granicy państwowej z Białorusią i obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej;

• Rozwój zdolności wydobywczych armii litewskiej, gromadzenie i utrzymywanie niezbędnych zapasów min i materiałów wybuchowych;

• Gromadzenie urządzeń inżynieryjnych, ograniczających ruch prawdopodobnych miejsc przepraw przez Niemen, budowa rowów blokujących ruch pojazdow.

Szacunkowe zapotrzebowanie na finansowanie projektu na dekadę wynosi 600 mln euro.

Schrony

Już od kilku miesięcy Litwa, Łotwa i Estonia pracują nad stworzeniem sieci schronów, które umożliwiłyby im ochronę na wypadek zagrożeń militarnych. Zarówno pod względem podstawy prawnej, jak i liczby dostępnych schronisk oraz populacji, która może być w nich chroniona, Litwa przoduje. Obecnie w gminach kraju wytypowano 3310 schronisk, które mogłyby pomieścić 912 tys. osób. (około 31%) populacji. W Estonii liczba ta wynosi około 10 proc., a na Łotwie dopiero rozpoczyna się budowa sieci schronisk.

Źródła i fot: Ministerstwa obrony, komunikacji, spraw wewnętrznych RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.06.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie