07.04.2021

Marszałek spotkał się z sejneńskimi Piłsudczykami

Podziękowania za dotychczasowe wsparcie i rozmowy o przyszłej współpracy zdominowały środowe (7.04) spotkanie marszałka Artura Kosickiego z płk. zw. Jarosławem Wojciechowiczem oraz płk. zw. ks. Władysławem Napiórkowskim – przedstawicielami Okręgu Sejneńskiego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Uczestniczył w nim także Paweł Wnukowski, radny wojewódzki, a zarazem kapitan związku.

Wizyta była okazją do wręczenia marszałkowi pamiątkowego medalu w podziękowaniu za pomoc w organizacji obchodów 100-lecia Powstania Sejneńskiego.

- Zawsze warto wspierać organizację takich wydarzeń. Tylko pamiętając o bohaterskich czynach sprzed lat, oddajemy należyty hołd osobom, które poświęciły wszystko w imię walki o wolność – mówił Artur Kosicki. - Naszym obowiązkiem jest kultywowanie tych wspomnień i przekazywanie ich młodym pokoleniom – podkreślił.

Marszałek otrzymał także specjalne podziękowania Zarządu Związku Piłsudczyków Okręgu Ziemi Sejneńskiej:

„Za osobisty wkład w ufundowaniu sztandaru – symbolu jedności, wierności i honoru, jak również znaku naszej przynależności do szacownego grona kontynuatorów idei i myśli Marszałka Józefa Piłsudskiego".

Życie w duchu patriotyzmu

 Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Koła Rejonowego w Sejnach powstał w 2013 roku. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy o działalności i zasługach Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Jako Okręg Ziemi Sejneńskiej przywracamy pamięć o Marszałku na naszych terenach. Są to m.in.: spotkania z młodzieżą w szkołach, organizacja festiwali i uroczystości patriotycznych – wymieniał Jarosław Wojciechowicz, prezes OSZPRP. - Działamy już od ośmiu lat, a od trzech, dzięki znakomitej współpracy z panem marszałkiem i zarządem województwa, udało nam się zrealizować szereg dodatkowych inicjatyw, m.in. uszyć mundury, w których dziś przyjechaliśmy.

Patriotyczne idee - współcześnie 

 Związek dużą wagę przykłada do edukacji młodzieży w tym zakresie, stąd stała współpraca ze szkołami oraz organizacjami i stowarzyszeniami kultywującymi tradycje niepodległościowe. Podkreślał to radny Paweł Wnukowski, który także otrzymał pamiątkowy medal przyznany przez Zarząd Krajowy Piłsudczyków.

- Bardzo dziękuję Piłsudczykom, którzy kultywują wspaniałą historię narodu polskiego. Dziękuję zwłaszcza za te wszystkie lekcje historii, które są prezentowane młodemu pokoleniu, za przekazywanie młodzieży myśli, która przyświecała naszym ojcom niepodległości – mówił. - Cieszę się, że mogłem się przyczynić do organizacji obchodów 100. rocznicy tej najważniejszej, wygranej walki na Sejneńszczyźnie – zaznaczył.

Zwycięski zryw niepodległościowy

Powstanie sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Pięć kompanii piechoty i szwadron kawalerii dążyły do opanowania Sejn zajętych w sierpniu 1919 r. przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.

23 sierpnia 1919 roku o godz. 3:00 rozpoczęło się powstanie. O godz. 6:00 Polacy zdobyli miasto, ale 26 sierpnia z rana Litwini odbili je na kilka godzin. Powstańców wsparł 41. Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.

Wrota Podlasia

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.22.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5048 4.5958
USD 0.00% 3.7406 3.8162
GBP 0.00% 5.2209 5.3263
CHF 0.00% 4.0876 4.1702
21.04.2021

sprzedawca

Dodaj nowe ogoszenie